پرسمان معصومین

معصوم بودن صحابه پیامبر

معصوم بودن صحابه پیامبر

در پاسخ به نقد اندیشه وهابیت درخصوص معصوم بودن صحابه پیامبر همراه بیت ظهور باشید.

ادعای وهابی ها معصوم بودن صحابه پیامبر  :

شیعیان ایه تطهیر را دلیلی برای عصمت حضرت علی و فرزندانش میدانند و با استفاده از این ایه مبارکه آنها را معصوم و بدون خطا میدانند.همراه بیت ظهور باشید.

ما هم ایاتی مطرح میکنیم که اگر طاهر بودن را معصوم بودن معنی کنیم و رجز را به معنای گناه پس همه صحابه معصوم میشوند.

إِذْ يُغَشِّيکُمُ النُّعاسَ أَمَنَةً مِنْهُ وَ يُنَزِّلُ عَلَيْکُمْ مِنَ السَّماءِ ماءً لِيُطَهِّرَکُمْ بِهِ وَ يُذْهِبَ عَنْکُمْ رِجْزَ الشَّيْطانِ وَ لِيَرْبِطَ عَلي‏ قُلُوبِکُمْ وَ يُثَبِّتَ بِهِ الْأَقْدامَ

و ( یاد آورید ) هنگامی را که خواب سبکی که مایه آرامش از سوی خدا بود، شما را فرا گرفت و آبی از آسمان برایتان فرستاد، تا شما را با آن پاک کند و پلیدی شیطان را از شما دور سازد و دلهایتان را محکم، و گامها را با آن استوار دارد!

انفال ـ آیه ١١

masoom sahabe payambar 1 - معصوم بودن صحابه پیامبر

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید
حدیث سکوت در برابر ظالم

 پاسخ به شبه :

1⃣ موضوع آیه فوق، کاملا متفاوت از آیه تطهیر است.

در این آیه، مجاهدین مسلمان با آب باران پاک شدند.
آنها جنب شده بودند و آبی برای غسل نداشتند، و همین باعث نگرانی و اضطرابشان شده بود. تا اینکه خدا باران نازل نمود.

علامه طباطبایی :

(( رجز )) به معناى پلیدى و نجاست است، و در اینجا مقصود از (( رجز شیطان )) آن وسوسه هاى پلیدى است که در قلب راه مى یابد.

بررسی  انفال ـ آیه ١١

این آیه شریفه، موید روایاتى است که مى گوید :

{در جنگ بدر} کفار قبل از مسلمین به لب چاه رسیدند و مسلمین وقتى پیاده شدند که کفار آب را گرفته بودند و به ناچار در زمین خشک و ریگزار پیاده شدند.

بعد از مدتى که مسلمانان محدث و جنب شده، و همه دچار تشنگى گشتند شیطان در دلهایشان وسوسه کرد و گفت : دشمنان شما آب را گرفتند و اینک شما با جنابت و نجاست نماز مى خوانید و پاهایتان در ریگ ها فرو مى رود.

لذا خداى تعالى باران را برایشان بارانید و با آن هم غسل جنابت کرده و خود را از حدث تطهیر نمودند، و نیز اردوگاه آنان که ریگزار بود سفت و محکم و اردوگاه کفار گل و لغزنده گشت.

ترجمه تفسیر المیزان، ج ۹، ص ۲۴

معصوم بودن صحابه پیامبر

masoom sahabe payambar 2 - معصوم بودن صحابه پیامبر

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید
آیا هرکس اهل بیت را قبول داشته باشد می تواند گناه کند

توضیحات کامل از تفسیر المیزان:

اینکه فرمود: (( و ما النصر الا من عند الله ان الله عزیز حکیم )) بیان انحصار حقیقت یارى در خداى تعالى است ، و اینکه اگر پیشرفت و غلبه به کثرت نفرات و داشتن نیرو و شوکت بود، مى بایستى مشرکین بر مسلمانان غلبه پیدا کنند که هم عده شان بیشتر بود، و هم مجهزتر از مسلمین بودند.
جمله (( ان الله عزیز حکیم )) تمامى مضمون آیه و متعلقات آن را که در آیه قبلى بود تعلیل مى کند، و مى فرماید: به عزت خود ایشان را یارى داده و به حکمتش یاریش را به این شکل و به اینصورت اعمال کرد.
امداد مسلمین در جنگ بدر با فرو فرستادن باران
إِذْ یُغَشیکُمُ النُّعَاس أَمَنَةً مِّنْهُ …
(( نعاس )) ابتداى خواب را گویند که عبارت است از خواب سبک ؛ و (( تغشیه )) به معناى احاطه است ؛ و (( امنه )) به معناى امان است ؛ و ضمیر (( منه )) به خداى تعالى برمى گردد، و بعضى گفته اند به (( عدو )) برمى گردد؛ و (( رجز )) به معناى پلیدى و نجاست است ، و در اینجا مقصود از (( رجز شیطان )) آن وسوسه هاى پلیدى است که در قلب راه مى یابد.
و معناى آیه این است که : این نصرت و مددکارى خدا به وسیله بشارت و آرامش دادن به دلها همان موقعى بود که در اثر آرامش یافتن دلها همه تان به خواب رفتید و معلوم است که اگر ترس و رعب شما از بین نرفته بود معقول نبود که در میدان جنگ خواب بر شما مسلط شود، خداوند باران را هم بر شما نازل کرد تا شما را پاکیزه کند و وسوسه شیطان را از دلهایتان بزداید، تا دلهایتان را قوى و نیرومند سازد – جمله (( لیربط على قلوبکم )) کنایه از تشجیع است – و نیز تا با فرستادن باران قدمهاى شما را بر روى ریگ هاى بیابان استوار نموده و یا بدین وسیله دلهایتان را محکم سازد.
این آیه شریفه موید روایاتى است که مى گوید: کفار قبل از مسلمین به لب چاه رسیدند و مسلمین وقتى پیاده شدند که کفار آب را گرفته بودند و به ناچار در زمین خشک و ریگزار پیاده شدند. بعد از مدتى که مسلمانان محدث و جنب شده ، و همه دچار تشنگى گشتند شیطان در دلهایشان وسوسه کرد و گفت دشمنان شما آب را گرفتند و اینک شما با جنابت و نجاست نماز مى خوانید و پاهایتان در ریگ ها فرو مى رود، لذا خداى تعالى باران را برایشان بارانید و با آن هم غسل جنابت کرده و خود را از حدث تطهیر نمودند، و نیز اردوگاه آنان که ریگزار بود سفت و محکم و اردوگاه کفار گل و لغزنده گشت

آیا صحابه پیامبر معصوم هستند

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید
کدام نعمت در روز قیامت سوال می شود

2⃣ -فاسقین، به دروغ گفتند : رجز به معنای گناه است.

مگر گناه با آب باران پاک میشود ؟!

رجز به معنای اضطراب و اندوه است، که به سبب نداشتنِ آب برای مسلمانان به وجود آمده بود.

مفسرین اهل سنت نیز تفسیر و نظرشان، مشابه تفسیر شیعه است

فأنزل الله «إِذْ يُغَشِّيكُمُ النُّعاسَ» أَمَنَةً مِنْهُ وَيُنَزِّلُ عَلَيْكُمْ مِنَ السَّماءِ ماءً لِيُطَهِّرَكُمْ بِهِ من الأحداث،  والجنابة وَيُذْهِبَ عَنْكُمْ رِجْزَ الشَّيْطانِ يعني الوسوسة التي ألقاها في قلوبكم  والحزن وَلِيَرْبِطَ عَلى قُلُوبِكُمْ بالإيمان من تخويف الشيطان وَيُثَبِّتَ بِهِ يعني بالمطر الْأَقْدامَ

خدا این آیه را نازل کرد “هنگامی را که خواب سبک” که مایه آرامش از سوی خدا بود، شما را فرا گرفت و آبی از آسمان برایتان فرستاد، تا شما را با آن پاک کند از  احداث و جنابت پاک کند، رجز (وسوسه) و  اندوهی که شیطان در دلهایتان افکنده را بزداید و دلهایتان را با ریسمان ایمان در برابر هراس افکنی شیطان محکم سازد و گام هایتان را با نزول باران استوار سازد.

تفسير مقاتل بن سليمان، ج ٢، ص ١٠۴

السراج المنير، ج ۱، ص ۵۶۰

نکته : در آیه ١١ سوره انفال ⇍ واژه [ رجز ] به کار رفته که به معنای اضطراب است.
اما در آیه تطهیر {بخش دوم آیه ٣٣ احزاب} ⇍ واژه [ رجس ] به کار رفته که به معنای جمیع گناهان است.

وهابیون خواستند با این تشابه لفظی، شیعیان را گول بزنند

 

نوشته‌های مرتبط

رابطه دوستان امام علی با عمر

Entezar

شناخت خدا بوسیله شناخت امام

Entezar

چرا کسی حضرت زهرا را یاری نکرد

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد