سخنرانی

خودشناسی و خداشناسی دانلود فایل صوتی

خودشناسی و خداشناسی دانلود فایل صوتی

خودشناسی و خداشناسی دانلود فایل صوتی و همراه متن در ادامه همراه بیت ظهور باشید.

خودشناسی و خداشناسی

پخش انلاین

دانلود سخنرانی شب قدر استاد شجاعی

برای دانلود با لینک مستقیم (50% ترافیک رایگان) کلیک نمایئد.

خودشناسی و خداشناسی

با تشکر از گروه منتظران ظهور و خانم اسکویی جهت گرداوری متن صوت دانلود سخنرانی استاد شجاعی درباره خودشناسی و خداشناسی.

اگر انسان خود حقیقی اش را بشناسه، همون­طور که برای بخش‌های چهارگانه پایینی وجودش یعنی بخش جمادی، گیاهی، حیوانی و عقلی با قلبش حرکت می­کنه و با عشق حرکت می­کنه، وقتی داره گریه می­کنه و دعا می­کنه برای بخش های پایینی­اش از صمیم قلبش دعا می­کنه، برای بخش انسانی­اش هم قلبش میاد وسط. دیگه چیزی به اسم اکراه و اجبار، نماز زوری، بی‌حسی معنوی ، بی‌حالی ِ معنوی، بی نشاطی معنوی وجود نداره.

کسانی که با نماز ارتباط نمی­تونن برقرارکنند و با ماه مبارک، با قرآن­ که فرمود: شراب مومنه، یعنی وقتی انسان می­خوره این قرآن رو که شرابه، شاد می شه، آرامش پیدا می­کنه. با قرائت قرآن، شنیدن قرآن حس ندارن، با سحر، با ذکر، با حرم، باید زوری وادارشون کنن که برن، یا چند وقت یه بار همین­جوری. این نشون می­ده که هنوز بخش اصلی خود  را نشناخته و عاشق خودش نشده. اگر کسی خودش رو شناخت، نیازهای بخش اصلی خودش می­شه معشوق اصلی اش. اون­جاست که می­تونه بگه: «اَشهَدُ اَن لا اِلهَ اِلّا الله». من شهادت می­دم که جز خدا هیچ­کس حریف دل من نیست. می­تونه زیارت آل یاسین رو بخونه و بگه: شهادت می­دم که «لا حَبیبَ اِلّا هُوَ وَ اَهلُه». من شهادت می­دم که هیچ محبوبی غیر از پیغمبر (صلی­الله­علیه­و­آله­وسلم) و اهلش (علیهم­السلام) برای من نیست. خودش رو می­شناسه انسان، قیمتش میاد دستش، می­فهمه قیمش همون قیمت محمد (صلی ­الله ­علیه­ و­آله­ و سلم)  و آل محمد (علیه م­السلام)  هست. می­فهمه که لیاقتش همون­ها هستند. می­فهمه که می­تونه به درجۀ اون­ها برسه و برای بی­نهایت کنار اون­ها و هم درجۀ اون­ها باشه. بنابراین معشوق­هاش، معشوق­های انسانی می­شه. هوس ­هاش، آرزوهاش، برنامه ­ریزی­اش. می­خواد زن انتخاب کنه، بر اساس اون آرزها، شوهر انتخاب کنه، بر اساس اون آرزوها، رشتۀ تحصیلی می­خواد انتخاب کنه، بر اساس آرزوهای انسانی­اش،       می­خواد شغل انتخاب کنه، بر اساس آرزو­های انسانی­اش، می­خواد دوست انتخاب کنه، می­خواد محل تحصیل انتخاب کنه،   می­خواد کتاب مطالعاتی انتخاب کنه، می­خواد برنامۀ تلویزیونی ببینه، می­خواد برنامۀ رادیویی گوش بده، کانال تلگرامی، سروشی، هر چیز دیگری می­خواد عضو بشه، چشم­هاش حرام نمی­گرده؛ دلش سمت حرام نمی­ره؛ اگه یه چیزی می­بینه به قیمت خودش نگاه می­کنه. اسیر نیست، گرفتار نیست که بخواد زور بگه و غلبه کنه به خودش که گناه نکنه؛ نه، این اصلاً از جریدۀ گناه در­میاد.

خواندن مطالب مفید بیشتر
صحبت های حجت الاسلام عالی از مهدویت

khodshenac khodashenac 1 - خودشناسی و خداشناسی دانلود فایل صوتی

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

مسابقه خداشناسی، مسابقات مهدویت با جوایز نقدی

ارتباط با خدا (خودشناسی و خداشناسی)

این فرد عاشقه و همۀ کارهاش رو بر اساس اصلش انجام می‌ده. همۀ کارهاش این­جوری می­شه، اگر انسان خودش رو شناخت، قدرت خود و قدرت عشق به خود؛ انسان رو از همه موانع عبور می ده. یعنی تمام معشوق­های انسان رو قشنگ تنظیم می کنه تا به هر معشوقی به اندازه قیمتش اهمیت بدیم و کاملاً انسان، انسانه . اگر خودت رو شناختی و قیمتت اومد دستت خود، قَدرِت اومد دستت، می­رسی به یه وادی که درونش پر از شادی و آرامشه. دیگه غصه ها، عصبانیت­ ها، ناراحتی­ها، زودرنجی­ها ،حساسیت ها، طلاق‌ها، بگومگوهای خانوادگی، گدایی­های عاطفی از این و اون که تو رو خدا به من نگاه کنید، تو رو خدا به من اس­ام­اس بزنید، کسی من رو تحویل بگیره، یکی بگه دوستت دارم، تشنۀ هیچ کس نیستیم. علامت­اش هست ها! مثل این آبی که الآن گذاشتن جلوی من، این الآن هم آبه و هم گرمه، برای گلوی من مناسبه؛ اگر یخ بود گلوی من رو می­بست؛ ذاتش اینه.

خودشناسی مقدمه ای بر خداشناسی

ذات خود شناسی اینه­ که اگه تو خودت رو شناختی از طریق خودت قیمت­ هات میاد دستت و از طریق شناخت قیمت­هات ، معشوق­هایت  شناخته می­شن و دست از معشوق های پایینی­ات برمی­داری. دیگر اسیرشون نیستی، اون­ها اسیر تو هستند و روشون کاملاً تسلط داری. خیلی هم لذت داره وقتی که انسان از بالا با معشوق­های پایینی ارتباط داره. درس لذت­بخشه، دانشگاه لذت­بخشه، کار علمی لذت­بخشه و عبادت هم هست. عشق زمینی، عشق به همسر، عشق به فرزند، عشق به همه قشنگ و عالی تر می­شن و ماندگارتر می شن؛ فعالیت­های بدنی، شما یه چای می­خوری لذتش فوق­العاده زیاده، آب ی­خوری، لذت می­بری. فعالیت های اقتصادی هم همه می­شه نور، همه می­شه قشنگ، به شرط این­که با خود اصلی­ات وارد این ارتباطات بشی، وقتی خودت این وسط گم می­شی و له می­شی، هرچه موفقیت داشته باشی به ضررته، هرچه موفقیت داشته باشی کوفتت می­شه، هرچه توی این چهار وجه موفق‌تر، از الله، از خودت، از غیب، خانوادۀ آسمانی­ات دورتر و اضطرابت بیشتر می­شه و تشنجات بیشتر می­شود و له شدن­هات بیشتر می­شه.

یه کسی نگه من خودم رو می­شناسم اگر خودت را می­شناسی باید مثل حضرت زینب (سلام ­الله علیها)، توی هر مصیبتی بگی« ما رایت الا جمیلا» . باید مثل یک مومن قرآن می­گوید  «وَبَشِّرِ الصَّابِرِينَ !  الَّذِينَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ » من مال خدا هستم و  او  هم مال من! غصه چه را بخورم.

خواندن مطالب مفید بیشتر
برای بهشت تمرین کنیم

پیامبر فرمود کسی که در دنیا غصه میخورد،  جهنمی می شود. «مَن بَکا عَلَی الدُنیا دَخَلَ النّار» دنیا همان چهار وجهی غیر انسانی است  خودشناسی این است که شما در این چهار وجه باقی نمانی، آنوقت دیگر اضطراب و دلشوره ندارید، حالا چی­کار کنم، بدبخت شدم، بیچاره شدم، آبروم رفت و… دیگر این حرف ها معنا ندارد و آزاد می­شوید. خودت را شناختی به شادی و آرامش می رسید. دیگر بگویند سرطان دارد اضطراب نمی‌گیرد و   اگر طلاق پیش بیاید به خودکشی یا قرص اعصاب  فکر نمی‌کند. مومن قرص اعصاب نمی خورد، اگه می­بینید قرص اعصاب می خورید برای این است که ایمان ضعیف است. اگه کسی خودش را بشناسد دیگر قرص اعصاب می خواهد چه کار؟ وقتی کسی خودش را بشناسد می‌فهمد که همه معشوق ها  در دنیا در اختیار هستند . این افراد آزاد آزاد می­شوند و از هیچ چیزی ناراحت نمی‌شود، بهش بر نمی‌خورد.

khodshenac khodashenac 2 - خودشناسی و خداشناسی دانلود فایل صوتی

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

مسابقه مهر حسنی بیت ظهور: مسابقه درباره امام حسن(ع)

خودشناسی و خداشناسی. کسی که بهش بر می‌خورد، ناراحت و عصبی و پرخاشگر  می‌شود، نمی­فهمد هر بار عصبانیت حجم زیادی از فشار قبر برایش ذخیره می­کند و چقدر قیمتش را پایین میاورد، چقدر به شخصیتش لطمه می زند.  حضرت فرمود: «رَحِمَ اللهُ مَن عَلِمَ قَدرَه» یعنی رحمت خدا شامل حال کسی است که قدر خودش را بشناسد و بفهمد که بی جهت عمر و جونش و ابدیت اش را تلف نکند.  بفهمد کیست و  باید عاشق چه چیزی و چه کسی باشد. باید کجا رود.  با خیالات و معشوق‌های جمادی و گیاهی و حیوانی و علمی نه دنیای خوب و خوشی خواهد داشت و نه آخرت خوشی. چون خدا فقط یک اله برای انسان قرار داده : لا اله الا الله . فقط یک محبوب برای ما قرار داد که فقط خودش و اهل بیت (علیهم­السلام) است که لیاقتشان را داریم. ما فرزندان آنها هستیم و از نور اهل بیت خلق شده ایم، قیمت من این خانواده هستند نه خانواده زمینی .  هیچ­کس خانواده زمینیش قیمتش نیست هیچ کس موقعیتهای زمینی قیمتش نیست. قیمت ما جایی هست که ازش اومدیم مگر نمی­گیم معد رو داریم برمی­گردیم، برمی­گردیم یعنی چی؟ یعنی قبلا یک جا بودیم و الان برمیگردیم به آنجا. جایی که اول بودیم قیمت ما همون جاست که حالا می خوایم برگردیم.

اگر کسی قیمت خود  را فهمید،  فهمید چی هست ، دیگر معشوقه‌اش هم تنظیم میشود و  با تنظیم معشوق ها   آرامش به سراغ آدم میاید و  در چینش آرزوها و آرمانها و معشوق ها هست که انسان می فهمد باید برای چه چیزی خوشحال شود و برای چه چیزی ناراحت. دغدغه ها و غصه های آدم مشخص میشود. غصه های انسانی و شادی های انسانی مشخص میشود.

خواندن مطالب مفید بیشتر
دانلود سخنرانی رائفی پور درباره کوروش

ما در دروس خود که  هفتاد و نه ساعت مخصوص این است که چیکار کنیم غمگین نباشیم،   معشوق معرفی می کنیم. غم هایی هست که  شادی میاورد. غم خوبه ولی غمی که به کلاس ما بخورد. اگر انسان قرار است غصه بخورد، غصه ای بخورد که پایین نیاد و اورا جهنمی نکند. اگر بناست تا بهشت و بالاتر از بهشت بروی می فهمی که باید  غمت را خودت انتخاب کنی نه هر چیزی بتونه بیاد و دل منو بگیره و اعصاب منو خورد کنه هر چیزی من رو تحریک کند.  اگر قدر خودت رو دانستی حالا اصرار به ارتباط با خانواده آسمانی و الله و جذب کمک از آنها می کنید. مثل کسی که استادی  را پیدا می‌کنند و دائما در خانه استاد هستند و مدام می‌خواهند مطلبی را یاد بگیرند و خود را بالا بکشند. انسان اگر فهمید کیست دیگر دست از خدا بر نخواهد داشت، دست از نماز بر نخواهد داشت، دست از زیارت بر نخواهد داشت. «ایاک نعبد و ایاک نستعین» یعنی مدام از خدا کمک میگیرد. چه می گوید؟ خدایا تو قدرت مطلق هستی و من ضعیفم به من توجه کن. «اَللهُمَّ سُدَّ فَقرِنا بِغِناک» خدایا ما فقیر مطلق هستیم و تو غنی مطلقی این فقر ما که آزاردهنده است رو ببر و مارا متصل به غنای خودت بکن. انسان اگر متصل به خدا بشود دیگر بی قرار نیست و برای دنیا گریه نخواهد کرد. غنی میشود و خاصیت پیدا می‌کند. برای پول دیگر گریه نمی کند، دزدی نمی‌کند، اختلاس نمی‌کند، سر کسی را کلاه نمی‌گذارد، مال و ارث کسی را نمی خورد. برای شکم، برای غذا و .. چون قیمت دستش است می­داند که اگر من برای این ها غصه بخورم به همین درجه پایین میایم.

khodshenac khodashenac 3 - خودشناسی و خداشناسی دانلود فایل صوتی

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

ترس از تنهایی چطوری برطرف کنم

دیگر اصرار پیدا می­کنه به ارتباط با غیب، به نماز، استغفار، دعا  و … اصرار می ورزد چون باب انسانی اش باز می شود و  شیفته غیب  و  خدا می شود . این باب رفاقت با غیب، این باب رفاقت با حضرت زهرا و   رفاقت با ائمه (علیهم السلام)، باب رفاقت با فرشتگان عالم به روی انسان باز می شود و انسان روزش را یک جور دیگری شروع می کند. شب سرش را بر رختخواب می گذارد و یک جور دیگری به خواب می رود. با یک خیال قشنگ خواب می بیند و خواب معشوق هایش را می بیند. خواب هرکس قیمت اوست.

 

اَمَّن یُجیبُ المُضطَّرَ اِذا دَعاهُ وَ یَکشِفُ السّوء

اِغفِر لِمَن لا یَملِکُ اِلّاَ دُعا                                فَاِنَّکَ فَعّالٌ لِما تَشاء

یا غِیاثَ المُستَغیثین

نوشته‌های مرتبط

برای بهشت تمرین کنیم

منتظران ظهور

کلیپ صوتی مهدوی استاد شجاعی

Montazer

صحبت های حجت الاسلام عالی از مهدویت

مصطفی میرعابدینی
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد