متن غدیری متن مهدوی

از ابتدا تا انتهای غدیر

photo 2018 08 30 10 30 13 - از ابتدا تا انتهای غدیر

محتوای مطلب

از ابتدا تا انتهای غدیر

سیری در وقایع غدیرخم:

پیامبر اکرم صلّی الله علیه و آله در سال دهم هجری، برای انجام فریضه ی حج و تعلیم آن به همگان، از مدینه به مکه سفر کرد. از آن جا که بسیاری از مسلمانان پیش تر از این سفر اطلاع یافته بودند، گروه هایی بسیار برای این که اعمال حج را در حضور آن حضرت انجام دهند و آداب و مناسک را از خود پیامبر بیاموزند، به مکه آمدند و همراه آن حضرت حج به جا آوردند. چون این حج با آخرین سال از عمر شریف پیامبر صلّی الله علیه و آله مصادف شد، آن را حجّه الوداع نامیدند.

پس از پایان فریضه ی حج، آن حضرت با جماعتی بسیار از مسلمانان روانه ی مدینه شدند. کاروان به منطقه ای به نام غدیر خم -در نزدیکی جُحفه- رسید که فرشته ی وحی فرود آمد و به پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله دستور توقف داد. آن گاه این آیه نازل شد:

(( یا اَیّها الرّسول بَلِّغ ما اُنزلَ اِلیکَ مِن رَبِّکَ وَ اِن لَم تَفعَل فَما بَلَّغتَ رِسالَتَه وَ اللهُ یَعصِمُکَ مِنَ النّاس ))؛
“ای پیامبر، آن چه از پروردگارت بر تو فرود آمده است به مردم برسان، و اگر نرسانی، رسالت خدا را به جا نیاورده ای. خداوند تو را از گزند مردم حفظ می کند…

g11 1 - از ابتدا تا انتهای غدیر

فاصله‌ ی زمانی سه روزه در غدیر

دقّت در جزئیات هر یک از وقایع اتّفاق افتاده در فاصله‌ ی زمانی سه روزه در غدیر و کیفیت خاصی که برای هر یک در نظر گرفته شده، بُعد دیگری از ماجر است.

فرستادن جارچیان به اطراف مدینه

فرستادن جارچیان به اطراف مدینه برای خبرکردن مردم قبل از سفر، نامه‌ی پیامبر صلّی الله علیه و آله به یمن برای امیرالمؤمنین علیه السّلام -که به آن جا سفر کرده بود- برای بازگشت به مکّه از یمن، اتّصال جمعیت عظیم حجاج بین مکّه و مدینه، آماده سازی مردم برای غدیر طی چند خطابه توسّط پیامبر صلّی الله علیه و آله در مکه و عرفات و منی و مسجد خیف، مراسم سلام به علی علیه السّلام به عنوان امیرالمؤمنین در مکّه، مراحل حساب شده ی غدیر برای آمادگی مردم است.

حضور در غدیر برای همگان

اعلان حضور در غدیر برای همگان توسط بلال و به دستور پیامبر صلّی الله علیه و آله، حرکت فوری برای غدیر پس از مراسم حج، خصوصیت جغرافیایی غدیر از نظر وقوع آن قبل از تقاطع جاده ها در جحفه و وجود درخت و آب در آن جا، انتخاب سلمان و ابوذر و مقداد و عمار برای ساختن منبر؛ و بنای آن به بلندی قامت پیامبر صلّی الله علیه و آله و کیفیت خاص پرداخت آن با چیدن سنگ ها و قرار دادن رو اندازهای شتران روی آن ها برای نرمی آن و تزیین آن با پارچه، جزئیاتی است که جلوه های پرمایه‌تری از غدیر را نشان می‌ دهد.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

رابطه نوروز با غدیر خم چیست

قرار گرفتن پیامبر و امیرالمؤمنین(ع) بر فراز منبر

قرار گرفتن پیامبر و امیرالمؤمنین علیهما السّلام بر فراز منبر با هم از آغاز سخنرانی، بستن عمامه‌ ی سحاب بر سر علی علیه السّلام به عنوان اعلام نیابت از پیامبر صلّی الله علیه و آله، بلندکردن امیرالمؤمنین علیه السّلام بر فراز منبر و نشان دادن او به مخاطبین، گرفتن بیعت لسانی از مردم در اواخر سخنرانی، صورت فوق العاده‌ای از خطابه است که در تاریخ بشریت سابقه ندارد.

g12 - از ابتدا تا انتهای غدیر

نگاه دوّم

مراسمی سه روزه با حضور ۱۲۰۰۰۰ هزار نفر

با مراجعه ای گذرا و مروری سریع بر منابع در دسترس مانند “بحارالانوار” و”الغدیر”چشم انداز دیگری از غدیر نمودار می شود. در همین مطالعه ی فوری متوجّه می شویم کهغدیر مراسمی سه روزه با حضور بیش از یک صد و بیست هزار نفر بوده و با اطلاع قبلی انجام شده است. پیامبر صلّی الله علیه و آله از مدینه با نیت اعلام ولایت حرکت کرده و در مکه به اطلاع مردم رسانده که در غدیر متوقّف خواهیم شد.

با رسیدن به غدیر زمانی برای ساختن منبر در جایی خاص صرف شده و سپس نماز جماعت برپا گردیده است. آن گاه حضرت بر فراز منبر آمده و بیش از یک ساعت سخن رانی نموده، و در بین سخن رانی علی علیه السّلام را بر سر دست بلند کرده و “من کنت مولاه فهذا علی مولاه” را بر زبان جاری نموده و مسئله ی ولایت را کاملاً تبیین فرموده است.

آن گاه عمامه ی خود را بر سر آن حضرت بسته است و حسان بن ثابت شعر بلندی درباره ی غدیر سروده و با اجازه پیامبر صلّی الله علیه و آله آن را برای مردم خوانده است.

پس از آن سه روز طول کشیده تا یکایک آن جمعیّت یک صد و بیست هزار نفری از مرد و زن بیعت کرده اند.

در پایان روز سوّم یکی از معاندین که منکر ولایت بوده، به اقرار خویش درخواست عذاب الهی نموده و سنگی از آسمان بر سر او نازل شده و پیش چشم همه او را به قتل رسانده؛ و این گونه ارتباط غدیر با وحی بر همگان ثابت شده است.

این نگاه، نخستین پرده ای است که از روی یک واقعه ی مفصّل برداشته می شود.

مسیر دقیق سخنرانی غدیر

مسیر دقیق سخنرانی تاریخی پیامبر صلّی الله علیه و آله در بیان جوانب مسئله ی خلافت و امامت و تعیین دوازده امام علیهم السّلام تا روز قیامت از فراز منبر غدیر، استناد به بیش از ۵۰ آیه ی قرآن در متن خطابه، نام بردن از منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السّلام در آغاز راه اسلام، ابعاد دیگری از این مراسم عظیم را به ما نشان می‌ دهد.

از ابتدا تا انتهای غدیر

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

عکس پروفایل عید غدیر

جغرافیای منطقه غدیر خم

photo 2018 08 30 10 09 39 - از ابتدا تا انتهای غدیر

غدیر خم در میان جاده مکه مکرمه و مدینه منوره قراردارد، و در نزدیکی منطقه (الجحفه) می باشد. منطقه غدیر خم محل گذر کاروان ها بوده است، و پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله در ربیع الاول سال ۶۲۲ هجری در موقع هجرت تاریخی از آن منطقه گذر نمود، و همچنین پس از برگشت از حجه الوداع در ۱۸ذی الحجه سال ۱۰ هجری در آن منطقه توقف نمود، و بدینگونه این بقعه جغرافیایی وارد صحنه تاریخ اسلامی شد.

در حال حاضر منطقه غدیر خم از جاده اصلی دور گشته چون شن های صحرا راه کاروانها را بسته و آن منطقه در حال حاضر به نام (الغربه) معروف است. دور آن منطقه هم هنوز یک چشمه فوار از دل سنگ های یک دره وسیع می جوشد. و اما منطقه الغدیر در مرز (الحده) قرار گرفته است و در آن سرزمین پر از سنگ های سیاه موجود است و آن منطقه اصلا قابل زراعت نمی باشد. و در انتهای منطقه الحده دره بزرگی می باشد که در آن دره چشمه الغدیر قرار دارد؛ و در این منطقه پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله توقف نمود و آخرین پیام های آسمانی را برای حجاج و کاروان های مسلمین ابلاغ و قرائت فرمود. سرزمین آن منطقه در موقع باران و به علت سیل های فراوان که به وجود می آورد همیشه در حال دگرگون شدن است و هر کس که می خواهد به این منطقه تبرک نماید (چون آخرین پیامبر تاریخ بشریت در آن منطقه توقف نمود) می تواند از دو راه وارد شود، یکی از راه (الجحفه) و دومی راه (رابغ).

راه اول : از سر دو راهی الجحفه در نزدیکی فرودگاه رابغ جاده آسفالتی به مسافت ۹ کیلومتر تا دهکده الجحفه و در آنجا مسجد بزرگی واقع شده است و از آن دهکده به مسافت ۲ کیلومتر به سمت راست در جاده ای پر از شن و سنگ حرکت می کند و در انتهای این جاده وادی الغدیر شروع می شود.

و اما راه دوم : از سر دو راهی مکه به مدینه با تجاه رابغ شروع می شود، و بعد از ۱۰کیلومتر جاده فرعی می شود بسوی منطقه الغدیر، و مسافت بین رابغ تا الغدیر حدود ۲۶ کیلومتر می باشد. و اما از نظر موقعیت وادی الغدیر از شرق در ۸ کیلومتری مسجد المیقات در جحفه قرار گرفته است و از جنوب در ۲۶ کیلومتری شهر رابغ می باشد.

استحباب توقف در منطقه غدیرخم در آیین اسلام بسیار سفارش شده است استحباب توقف در منطقه غدیرخم و ذکر نماز و دعا در مسجد آن؛

یکی از اصحاب امام صادق علیه السّلام روایت کرده است به اینکه همسفر امام علیه السّلام از مکه مکرمه به مدینه منوره بوده است. می گوید: موقعی که رسیدیم به مسجد الغدیر، امام علیه السّلام نگاهی به سمت چپ مسجد نمود و فرمود : ” آن جا جایگاه قدم رسول الله (ص ) بوده است که فرمود : هر کس را من مولایم ، علی مولای اوست ، خداوندا کسانی که علی را دوست دارند، آنان را دوست بدار، و کسانی که او را دشمن بدارند دشمن بدار”.

از ابتدا تا انتهای غدیر

تبریک و تهنیت مردم در غدیر

تبریک و تهنیت مردم و به خصوص امضاکنندگان صحیفه پس از سخنرانی،

اجازه‌ی پیامبر صلّی الله علیه و آله به حسان برای سرودن شعرِ غدیر با سابقه‌ی منع شدید حضرت از شعر،

بیعت مردان و زنان با حضرت علی(ع)

کیفیت خاص بیعت که ابتدا با پیامبر صلّی الله علیه و آله بیعت می‌ کردند و سپس به خیمه‌ ی امیرالمؤمنین علیه السّلام می‌ آمدند و ضمن دست دادن به عنوان بیعت «السّلام علیک یا امیرالمؤمنین» می‌گفتند.کیفیت خاص بیعت زنان که برای حفظ حجاب ظرف آبی که پرده‌ای در وسط آن کشیده شده بود قرار دادند و زنان در یک سو و امیرالمؤمنین علیه السّلام در سوی دیگر دست در آب می‌گذاشتند، همه‌ی این ها تداعی کننده‌ی عظمتی است که غدیر را قرین ابدیت ساخته است.

غدیر روز انسانیت

photo 2018 08 30 10 29 05 - از ابتدا تا انتهای غدیرتصاویر و پست های مربوطه به عید غدیر خم در اینستاگرام روی عبارت عید غدیر کلیک نمایید برای مشاهده

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

هر کس من مولای او هستم علی مولای اوست

نوشته‌های مرتبط

اخبار تولد حضرت حجت

Montazer

تکالیف بندگان نسبت به امام زمان بخش هشتم

Montazer

دعای که نایب اولِ امام زمان سفارش کرده اند

امیرحسین عامری
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد