متن رجبی

ذكرهای ماه‌ رجب

ذكرهای ماه‌ رجب

از اعمال مهم رجب اذکار و ادعیه این ماه می‌ باشد که عبارتند از:

play-sharp-fill
  • هزار مرتبه ذکر استغفر اللّه ذا الجلال و الإكرام من جميع الذنوب و الآثام در این ماه که موجب غفران تمام گناهان می‌شود.
  • قرائت ده‌ هزار مرتبه یا هزار مرتبه سوره توحيد در این ماه، در روايتی ذکر شده:«كسى كه هزار بار آن را بخواند روز قيامت عمل هزار پيامبر و هزار فرشته را مى‌ آورد. و هيچكس نزديكتر از او به خدا نيست مگر كسى كه بيشتر از او آن را خوانده باشد. و ثواب خواندن اين سوره در رجب چندين برابر است.»
  • zekre rajab 1 - ذكرهای ماه‌ رجب
  • هزار مرتبه ذکر «لا اله الا اللّه»
  • هزار مرتبه ذکر «سبحان اللّه»
  • صد مرتبه ذکر «أستغفر اللّه الّذي لا اله الا هو وحده لا شريك له و اتوب إليه»
  • ذکر«عظم الذّنب من عبدك فليحسن العفو من عندك» در سجده‌ های ماه رجب به تبعیت از امام سجاد علیه السلام که این ذکر را می‌گفتند.
  • بعد از هر نمازى بگويد:«يا من ارجوه لكلّ خير و آمن سخطه عند كلّ شرّ، يا من يعطى الكثير بالقليل يا من يعطي من سئله يا من يعطي من لم يسئله و من لم يعرفه تحنّنا منه و رحمة أعطني بمسألتي إيّاك جميع خير الدّنيا و جميع خير الآخرة و اصرف عنّي بمسألتي إيّاك جميع شرّ الدنيا و شرّ الآخرة فإنّه غير منقوص ما أعطيت و زدني من فضلك يا كريم»سپس با دست چپ محاسن خود را گرفته و انگشت سبابه دست راست خود را حركت داده و گريه كند و بگويديا ذا الجلال و الإكرام يا ذا النّعماء و الجود يا ذا المنّ و الطّول حرّم شيبتي على النّار»
برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما
سخنرانی استاد شجاعی

از كارهاى مهم در اين ماه ذكرها و دعاهاى وارد در اين ماه است:

[۱ -] در تمام ماه هزار بار بگويد:«استغفر اللّه ذا الجلال و الإكرام من جميع الذنوب و الآثام.»

شيخ صدوق رحمه اللّه روايت كرده است: اگر كسى اين ذكر را در رجب هزار بار بگويد، خداوند متعال مى‌فرمايد:

اگر – گناهان شما را – نبخشم، پروردگار شما نيستم پروردگار شما نيستم پروردگار شما نيستم.

[۲ -] در تمام ماه سوره توحيد را ده هزار بار بخواند. همچنين روايت شده كه هزار بار بخواند. و روايت شده:

«كسى كه هزار بار آن را بخواند روز قيامت عمل هزار پيامبر و هزار فرشته را مى‌آورد. و هيچكس نزديكتر از او به خدا نيست مگر كسى كه بيشتر از او آن را خوانده باشد. و ثواب خواندن اين سوره در رجب چندين برابر است.»

zekre rajab 2 - ذكرهای ماه‌ رجب

اذکار و ادعیه ماه رجب

در روايت ديگرى آمده:

«اگر كسى در رجب صد بار آن را بخواند خداوند در بهشت دوازده كاخ با «ياقوت» و «درّ» براى او ساخته و يك ميليون عمل خوب براى او مى‌نويسد. سپس مى‌فرمايد: بنده‌ام را ببريد و آنچه را كه براى او مهيا نموده‌ام نشانش دهيد – در اينجا – ده هزار نفر از كسانى كه خانه‌هاى اين شخص در بهشت به آنان سپرده شده مى‌آيند و يك ميليون كاخ از «درّ» و يك ميليون كاخ از ياقوت سبز را براى او باز مى‌كنند، كاخهايى كه تمام آنها با «درّ» و ياقوت و زيور آلات و پارچه‌هاى زيبا زينت داده شده بگونه‌اى كه كسى نمى‌تواند آن را توصيف كند و جز خدا كسى نمى‌تواند آن را تصور كند. هنگامى كه آن را مى‌بيند مات و مبهوت مى‌شود و مى‌گويد: اين براى كيست آيا براى پيامبران است؟ به او گفته مى‌شود اين‌ها مال تو است بخاطر خواندن«قل هو اللّه احد».

[۳ -] در اين ماه هزار بار خدا را تسبيح كند. در روايت آمده است كسى كه چنين عملى را انجام دهد خداوند صد هزار عمل خوب براى او نوشته و صد كاخ در بهشت براى او مى‌سازد.

[۴ -] در تمام اين ماه هزار بار«لا اله الا اللّه»بگويد. روايت شده است كسى كه در اين ماه اين عمل را انجام دهد، خداوند براى او صد هزار حسنه نوشته و صد شهر براى او در بهشت مى‌سازد.

[۵ -] در اين ماه صد بار بگويد«أستغفر اللّه الّذي لا اله الا هو وحده لا شريك له و اتوب إليه»

و اگر پس از آن صدقه بدهد خداوند او را مورد رحمت قرار داده و گناهان او را مى‌آمرزد. و كسى كه چهار صد بار بگويد خداوند پاداش صد شهيد را براى او مى‌نويسد.

[۶ -] در تمام ماه با پيروى از امام سجاد علیه السلام در سجده خود اين ذكر را بگويد:«عظم الذّنب من عبدك فليحسن العفو من عندك».

[۷ -] صبح و شب و بعد از هر نمازى بگويد:«يا من ارجوه لكلّ خير و آمن سخطه عند كلّ شرّ، يا من يعطى الكثير بالقليل يا من يعطي من سئله يا من يعطي من لم يسئله و من لم يعرفه تحنّنا منه و رحمة أعطني بمسألتي إيّاك جميع خير الدّنيا و جميع خير الآخرة و اصرف عنّي بمسألتي إيّاك جميع شرّ الدنيا و شرّ الآخرة فإنّه غير منقوص ما أعطيت و زدني من فضلك يا كريم»

سپس با دست چپ محاسن خود را گرفته و انگشت سبابه دست راست خود را حركت داده و گريه كند و بگويد:«يا ذا الجلال و الإكرام يا ذا النّعماء و الجود يا ذا المنّ و الطّول حرّم شيبتي على النّار».

برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما
اعمال شب آرزوها چیست

zekre rajab 3 - ذكرهای ماه‌ رجب

ادعیه ماه رجب

در اول اين دعا مى‌گويى: «از خداوند اميد هر چيزى دارى. و از خشم او نزد هر شرى در امانى» و از جمله اين خشم‌ها مكر خداوند است و ايمنى از مكر خدا از گناهان بزرگ است. بنابراين از اين مطلب غافل مشو و قصد تو از اين عبارت اين باشد كه بشرط «توبه» اميد خير داشته و خود را از خشم او در امان مى‌دانى و گويا مى‌گويى: اى كسى كه براى بندگان خود راهى قرار داده كه اگر از آن راه بروند از خشم او در امان مى‌مانند. و آن راه همان توبه است. و اين فراز دعا امنيت بالفعل از مكر خدا نيست. و همچنين گفتار تو كه مى‌گويى «اميد هر خيرى را از او دارم» گويا مى‌گويى: اى كسى كه براى بندگان خود راهى قرار داده است كه اگر از آن راه بروند به هر چيزى كه بخواهند مى‌رسند. و اين راه همان دعاست.

اگر انسان در اين باره كه چرا در اين عبارت دعا«اعطني جميع خير الدنيا و جميع خير الآخره»

كلمه جميع تكرار شد ولى در اين عبارت«و اصرف عنى جميع شر الدنيا و شر الآخره»

اين كلمه تكرار نشده است بينديشد، شايد به اين نتيجه برسد كه اين اختلاف عبارت به اين مطلب اشاره دارد كه شر امرى عدمى است – كه همان دورى از رحمت خدا و محروميت از بخشايش الهى است – ولى چون خير امرى وجودى مى‌باشد، گويا انواع آن بى‌شمار است. و اما اين كه چرا «جميع شر الدنيا، تمامى شرهاى دنيا» در دعا آمده گويا به اين جهت است كه شرهاى دنيا براى همه مردم معلوم نيست.

نوشته‌های مرتبط

دعای ماه رجب + متن دعا همراه صوت دعای رجب

Entezar

اعمال ۱۳ رجب چیست

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد