اخبار سایت

حرکت جهانی مهدوی اربعین

حرکت جهانی مهدوی اربعین

حرکت جهانی مهدوی اربعین

بسمه­ تعالی

مقدمه:

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تأثیرات عمیق و جهانی آن در معرفی دین و شخصیت معصومین، شاهد توجه دقیق و ژرف جهانیان و پیروان مذاهب گوناگون به معنویت برخاسته از انقلاب اسلامی هستیم. این توجه، زمانی تعالی‌یافته و جهانی‌تر شد که با مرگ دیکتاتور عراق و آزادی راهپیمایی اربعین، نیروی اصلی حفظ و رشد شیعه و همچنین نیروی اصلی ایجاد و بقای انقلاب اسلامی، یعنی توجه به وجود مقدس اهل‌بیت، بیشتر آشکار شد، به­گونه­ای که این نیروی عظیم به‌تدریج به‌عنوان یک نیروی الهام‌بخش و قدرت­آفرین برای پیروان سایر مذاهب و ادیان آسمانی و غیر آسمانی شناخته شد. آن گونه که هرساله به جمعیت زائران و
شرکت­کنندگان در راهپیمایی اربعین اضافه می‌شود و جمعیت زائران طی این سال‌ها به شکل تصاعدی افزایش می‌یابد. تا جایی که در اربعین سال  1396هجری شمسی یا 1439هجری قمری نزدیک به 30 میلیون زائر از نزدیک به 90 کشور با ترکیبی از شیعیان، اهل سنت، مسیحیان، یهودیان، هندوها و حتی افراد لائیک شرکت کردند.

برای کسانی که با فلسفه‌ی دین و زیارت معصومین و نیز بافرهنگ ناب مهدوی آشنا هستند، این پدیده، یک حماسه‌ی عظیم و بی‌نظیر است که قابلیت‌های بسیاری برای برطرف کردن همه‌ی موانع ظهور امام زمان و ایجاد تمدن بزرگ اسلامی در سراسر جهان را دارد.

آثار زیارت مقبول اهل‌بیت و توسل به انوار طیبه‌ی آن‌ها قابل‌احصا نبوده و حماسه‌ی عظیم اربعین با آثار شگفت و خیرات و برکات فراوان آن نباید مورد غفلت خواص و عوام قرار گیرد. آثار اربعین را در سه محور تعریف کرده و مورد توجه قرار می‌دهیم:

10453145 - حرکت جهانی مهدوی اربعین

الف) آثار اربعین در ایران اسلامی:

حماسه‌ی اربعین در کشور ما دارای آثار معنوی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی زیادی می‌باشد. این آثار به‌قدری مهم است که به فرموده­ی مقام معظم رهبری:

«این واقعاً یک پدیده است، یک پدیده‌ الهی است، یک پدیده‌ معنوی است. حقیقتاً قابل توصیف نیست؛ …. این حرکت عظیم، با وجود تهدیدهای تروریستی‌ای که همیشه وجود داشته و امروز هم وجود دارد، یک پدیده‌ فوق‌العاده عظیمی است؛ خیلی مهم است. این نشان‌دهنده‌ اوج گرفتن همین تفکر مبارزه‌ در راه خدا و در راه اسلام و آمادگی عمومی و همگانی در این راه است»[1]

ایشان همچنین در سخنی دیگر با اشاره به تهدیدات و خطرات در این راهپیمایی می­فرماید:

«این حرکت آن‌وقتی که لازم باشد با خطر همراه بشود، باز هم این شور و شوق در ملت ما، در مردم ما، در جوان‌های ما وجود دارد؛ این را باید نگه داشت، این آن چیزی است که ضامن بقای این کشور است.»[2]

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

روایت حاج حسین یکتا پیاده روی اربعین

 

800C450 - حرکت جهانی مهدوی اربعین

با همین نگاه و دیدگاه، در حوزه‌ی داخلی، حداقل 3هدف عمده را می‌توان از حرکت و حماسه‌ی جهانی اربعین انتظار داشت:

1-تقویت وحدت ملی حول محور انقلاب اسلامی:

در سال۱۳۹۶حدود دو میلیون و پانصد هزار نفر زائر ایرانی در اجتماع عظیم اربعین شرکت کردند. این جمعیت، نماینده‌ی ده‌ها میلیون ایرانی مشتاق در داخل کشور بودند که به دلایل مختلف موفق به شرکت در مراسم اربعین نشدند. با توجه به نقش اصلی و منحصربه‌فرد مراسم عزاداری سیدالشهدا7 در به وجود آوردن انقلاب اسلامی و ایجاد وحدت و همدلی ملت ایران در مبارزه با دشمنان ملت ایران، بسط فرهنگ اربعینی، نقش بسیار مهم و مؤثری در وحدت ملت ایران، حول محور انقلاب اسلامی و فرهنگ جهاد، شهادت و ایستادگی در برابر استکبار جهانی خواهد داشت. آنچه این نقش را قدرتمندتر می‌سازد، همراه کردن محتوای فرهنگی مؤثر، با انجام راهپیمایی ده‌ها میلیونی اربعین است. این اقدام مهم بر عهده­ی همه‌ی افراد و دستگاه‌های رسمی و غیررسمی کشور، به­خصوص مراکز و افراد مؤثر فرهنگی می‌باشد، لذا «حرکت جهانی مهدوی اربعین» با درنظر گرفتن این هدف، علاوه بر تبلیغ در فضای مجازی و رسانه‌های گوناگون، دو جلد کتاب مؤثر با عناوین «مصلح برگزیده» و «اربعین، حماسه ظهور» آماده کرده است.

اولین کتاب، یعنی مصلح برگزیده، حاوی نزدیک به یکصد حدیث شیرین و جذاب از فرمایشات معصومین درباره اهمیت زیارت سیدالشهدا7 و نیز خطرات کوتاهی و تنبلی در زیارت آن حضرت می‌باشد که همراه با شرحی بسیار شیرین و عمیق پاره‌ای از روایات، بیشترین تأثیر را در بسط فرهنگ اربعینی خواهد گذاشت.

دومین کتاب نیز مباحثی معرفتی و عمیق را درباره‌ی فلسفه‌ی عزاداری‌ها و زیارت اولیای دین، به­خصوص زیارت امام حسین و شرکت در راهپیمایی اربعین به خواننده ارائه می‌دهد.

این دو کتاب با حجم کم و قیمتی مناسب در اختیار همه‌ی افراد حقیقی و حقوقی و دلدادگان و عاشقان فرهنگ حسینی قرار می‌گیرد و کلیه‌ی عواید حاصل از فروش آن، صرف بسط فرهنگ مهدوی اربعین خواهد شد. به لطف خداوند متعال، مقدمات ترجمه این دو جلد به 12 زبان پرمخاطب جهان فراهم گردیده است.

06073 b - حرکت جهانی مهدوی اربعین

 

2- مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن:

فرهنگ حسینی، همان‌طور که در غلبه بر فرهنگ منحط رژیم گذشته و ایجاد انقلاب اسلامی موفق بود و تأثیرات فرهنگی عمیق در داخل و خارج از کشور ایجاد کرد، در ذات خود، چنان قدرتمند و مؤثر است که اگر مسئولین کشور، بخصوص متصدیان فعالیت‌های فرهنگی، بتوانند درست و عمیق آن را تبیین و تبلیغ کنند، می­تواند به‌تنهایی در مقابل تهاجم همه‌جانبه فرهنگی دشمن، ایستادگی کند.

رویش‌های داخلی و خارجی پس از انقلاب اسلامی، نشان داده است که فرهنگ حسینی درجایی که صحیح و دقیق تبیین گردد تا چه حد می‌تواند در ایمن ماندن مردم، بخصوص جوانان، از پلیدی‌ها و آثار مخرب فرهنگ دشمن مؤثر باشد. در بین اجزای مختلف فرهنگ حسینی، عنصر اربعین از بیشترین قدرت تحول و تأثیرگذاری برخوردار است.

هرساله میلیون‌ها نفر از ایران، درحرکت جهانی اربعین شرکت کرده و پس از بازگشت، ره‌توشه‌ای گران‌بها و بی‌نظیر از مغفرت، معنویت و معرفت با خود به داخل کشور می‌آورند که عطر دل‌انگیز آن فضای کشور را در بر می­گیرد و این همان چیزی است که به فرموده‌ی رهبر معظم انقلاب «ضامن بقای این کشوراست».

بدیهی است هرچه تعداد زائرین اربعین حسینی بیشتر باشد،

آثار و برکات بیشتری از نورانیت و تحولات عمیق فکری و معنوی با خود به داخل کشور می‌آورند.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

چیکار کنیم که امام زمان شاد شوند

3- بسط فرهنگ مهدوی و جذب فعالان مهدوی:

8585854 - حرکت جهانی مهدوی اربعین

وجود مقدس امام زمان در نامه‌ای که حدود هزار سال پیش، به شیخ مفیدe نوشته است، دو شرط (1- وفاداری و  2- همدلی در میان شیعیان) را برای ظهور خویش ذکر فرموده­اند.

بی‌شک فضای راهپیمایی اربعین بیشترین قدرت در ایجاد این دو شرط را در بین شیعیان، بلکه مسلمین جهان دارد. میلیون‌ها زائر در اربعین حسینی به عشق امام حسین و حول محور نورانی وی، دورهم گرد می‌آیند و نمونه‌ای وسیع و کامل از وفاداری و همدلی، نسبت به امام معصوم را به نمایش می‌گذارند، درصورتی‌که مسئولان و بخصوص فعالان فرهنگی با هوشیاری از این فرصت استفاده کرده و به معرفی منتقم خون حسین، یعنی مهدی موعود، اقدام کنند، یقینا وفاداری و همدلی مورد نظر حضرت در بین تمام شیعیان، برای ظهور ایشان، فراهم می‌گردد. دراین‌بین، عده بیشتری که از آمادگی و معرفت بیشتری برخوردار هستند، به‌سوی فعالیت‌های گسترده مهدوی در شهرها جذب می‌شوند و رفته‌رفته می‌توانند این دو شرط اصلی برای ظهور را ایجاد کنند. برای این عدم توجه به ظرفیت مهدوی اربعین و کوتاهی در ایجاد شرایط اصلی ظهور در بین مردم، همان‌طور که معمار کبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی فرمودند، موجب خطری بزرگ و خیانتی سهمگین خواهد بود.

برخی از راهکارهای «حرکت جهانی مهدوی اربعین» در مورد حوزه ایران عبارتند از:

 • تشویق و ترغیب مردم به شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین با استفاده از معرفی و توزیع وسیع دو جلد کتاب «مصلح برگزیده» و «اربعین، حماسه ظهور»
 • استفاده از تبلیغات وسیع در رسانه‌ها و فضای مجازی
 • استفاده از امکانات مراکز علمی و فرهنگی و نهادهای رسمی و غیررسمی در ایجاد شور شرکت در این حماسه جهانی

ب) آثار اربعین در کشور عراق:

کشور عراق، حدود سه هفته میزبان بزرگ‌ترین و زیباترین حماسه‌ی مذهبی و فرهنگی جهان، یعنی راهپیمایی بی‌نظیر اربعین است. این راهپیمایی با شرکت‌کنندگانی از نزدیک به 90کشور جهان، با ظرفیتی حدود 30میلیون نفر و با ترکیب بی‌نظیر از شیعه، اهل سنت، مسیحی، یهودی، زرتشتی، هندو و دیگران تشکیل می‌شود. این تجمع نه‌تنها یکی از بزرگ‌ترین همایش مذهبی و معنوی جهان است، بلکه بزرگ‌ترین حماسه و انقلاب بدون خون‌ریزی علیه طاغوت و مستکبران جهان می‌باشد.

ظرفیت‌های بی‌نظیر و فرهنگی این راهپیمایی در کشور عراق عبارت‌اند از:

 1. ایجاد وحدت و همدلی همه مسلمانان، حول محور امام و اهل‌بیت
 2. ایجاد وحدت و همدلی همه‌ی ادیان، حول منجی عالم
 3. ایجاد تنفر جهانی از فرهنگ استکبار و ارتجاع منطقه
 4. پایه­سازی تمدن بزرگ اسلامی
 5. سازمان‌دهی ده‌ها هزار زائر خارجی به‌عنوان سفیران فرهنگی انقلاب اسلامی
 6. آشنایی پیروان مذاهب و ادیان با توحید به عنوان ریشه مشترک الهی و انسانی
 7. آشنایی و آشتی پیروان سایر مذاهب و ادیان با امام حسین
 8. آشنایی و آشتی پیروان سایر مذاهب و ادیان با منجی موعود ادیان
 9. ایجاد وفاداری و همدلی همه‌ی شیعیان نسبت به منجی عالم

ضعف فعالیت‌های فرهنگی در این فرصت بی‌نظیر، ضعفی مشهود و بزرگ به نظر می‌رسد، انجام فعالیت‌های منسجم و هدف‌دار با محوریت ظرفیت‌های بالا نیازمند توجه‌ ضروری مسئولان ایرانی و عراق و نیز کلیه فعالان فرهنگی و همه‌ی عاشقان و دلسوزان اهل‌بیت در سراسر جهان است.

روشن است که در این حرکت باید از کارهای ضعیف، سطحی، پراکنده و سلیقه‌ای پرهیز کنیم و به‌طور منسجم و حول محور اهداف مذکور، همه‌ی توان مادی و معنوی خود را بسیج کنیم تا به اهداف مقدس خود، به­خصوص برطرف کردن موانع ظهور منجی عالم و ایجاد وحدت و همدلی لازم برای ظهور حضرت در بین مسلمانان و مردم جهان نایل شویم.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

دانلود کلیپ چیکار کردیم برای امام زمان

 

برخی از راهکارهای «حرکت جهانی مهدوی اربعین» در مورد حوزه عراق عبارتند از:

feee - حرکت جهانی مهدوی اربعین

 

 • استفاده از هزاران مبلغ رسمی و غیررسمی عضو این حرکت، در انجام فعالیت‌های فرهنگی در مدت برگزاری راهپیمایی
 • استفاده از صدها مبلغ بین­المللی از حدود 120 کشور جهان، برای فعالیت­های فرهنگی در خصوص راهپیمایان خارجی
 • استفاده از نمادهای مناسب در طول مسیرهای راهپیمایی
 • توزیع اقلام فرهنگی مناسب در بین زائرین

 

ج) آثار بین المللی اربعین در حوزه بین‌الملل:

حماسه‌ی بی‌نظیر و جهانی اربعین، با آثار شگفت‌انگیز و ترکیب بی‌بدیل و عجیب ‌آن، زنگ خطر بسیار بزرگی برای مستکبران جهان و فرهنگ منحط آنان است. اربعین یک تهاجم بزرگ فرهنگی و جهانی به فرهنگ غرب و همه‌ی مستکبران عالم است و  مژده­ی پایان یافتن سیطره‌ی فرهنگی، سیاسی آدم‌خواران عالم، بر مستضعفان جهان را بر همه‌ی مخاطبان خویش می‌دهد.

اربعین، میعادگاه عاشقان صلح و دوستی است که از سراسر جهان، در کنار یکدیگر و در جوار مزار «امام انسانیت و عشق» جمع می­شوند تا یکدل و یک‌صدا اعلام کنند که می‌توان باوجود اختلافات نژادی و مذهبی، با صلح، دوستی و صفا، در مجاورت یکدیگر زندگی کنند و نشان دهند که اگر سیاست‌مداران فاسد و ظالم نباشند، همه‌ی مردم جهان، باوجود اختلافات دینی و نژادی به‌خوبی می­توانند همزیستی مسالمت‌آمیز داشته و به یکدیگر لطف و محبت کنند.

خوبان جهان، که نماینده­ی همه انسان‌های روی زمین هستند، در میعادگاه عشق و دوستی، اعلام می‌کنند که اگر علمای فاسد، متعصب و متحجّر بعضی از مذاهب و نیز رؤسا و سیاستمداران زیاده‌طلب و قدرت‌طلب کشورها نباشند، هیچ مشکلی برای زندگی
صلح­آمیز و محبت‌آمیز مردم جهان وجود نخواهد داشت.

اربعین، میعادگاه انسان‌های پاک و مهربان جهان است تا انزجار خود را، از اختلاف و دوری امت‌ها و ملت‌ها اعلام کرده و بگویند که از جنگ و خشونت حاکم برجهان به ستوه آمده و دنیایی بدون خون‌ریزی و ظلم را آرزو می‌کنند؛ و همچنین نماد فریاد و اعتراض
انسان­های صلح‌جو و عدالت‌طلب جهان علیه همه‌ی بی‌عدالتی‌، ستمگری‌ و خشونت‌های جهانی است.

اربعین، تجمعی نورانی و حماسه‌ای جهانی برای فریاد عدالت‌خواهی و صلح‌طلبی انسان­های پاک و مظلوم جهان است که حقوق و خواسته‌ی آن‌ها، به‌وسیله استکبار جهانی و قدرت‌های فاسد و ظالم دنیا لگدمال شده است.

امام حسین بزرگ‌ترین نماد عدالت‌خواهی و صلح‌طلبی در جهان است که عاشقان و فرزندان خود را، از همه‌ی ملت‌ها و ادیان، به گرد خویش جمع می­کند تا به آن‌ها، درس آزادگی و عدالت‌طلبی و مبارزه با مستکبرین جهان را بیاموزد و  به آن‌ها آموزش دهد که عاشق یکدیگر باشند و بر اساس روح مشترک الهی و انسانی، باهم متحد شده و تمدن بین‌المللی و جهانی انسانیت را پایه‌ریزی کنند.

امام حسین، همه‌ی فرزندان خود، از هر ملت و دینی که باشند، گرد خویش جمع می‌کند تا حکومت واحد جهانی را به رهبری موعود نجات‌بخش همه‌ی ادیان و مذاهب جهان پایه‌گذاری کند

اربعین، میعادگاه منتظران منجی جهان است که تمامی ادیان و مذاهب و کتاب‌های آسمانی و غیر آسمانی، مژده آمدن او را به بشریت داده‌اند.

اربعین، محل پرورش و سازمان‌دهی فرزندان آدم و انسان‌های خوب جهان، برای حکومت عدل جهانی به رهبری منجی موعود امت­هاست. در حقیقت اجتماع مقدس و قرارگاه همه‌ی عاشقان منجی آخرالزمانی است که تشنه و طالب صلح و عدالت جهانی هستند. این میعادگاه، قرارگاه انسان‌های مهربان، شجاع و بااراده‌ای است که حاضرند، مانند امام و پدر مهربان خود، حسین، با ظلم‌ها و فسادها و با ستمگران جهان مبارزه کنند.

به همین دلیل صهیونیست و استکبار جهانی تمام توان خود را به کار گرفته است تا جلوی نورافشانی این حرکت مقدس در جهان را بگیرد و به‌شدت اخبار مرتبط با حماسه عظیم اربعین را تحت شدیدترین تحریم‌ها و سانسورهای رسانه‌ای قرار می‌دهد. زیرا اربعین با این ظرفیت بی‌نظیر بین‌المللی، همه‌ی منافع و فرهنگ آنان را تهدید می‌کند.

فعالیت‌های بین‌المللی «حرکت جهانی مهدوی اربعین»، علاوه بر حوزه عراق، در حوزه بین‌الملل، با اهداف ذیل انجام می‌گیرد:

 • آشنایی بیشتر مردم جهان با این حماسه‌ی بین‌المللی و ظرفیت‌های معنوی، فرهنگی و عقیدتی آن
 • جذب بیشتر مردم جهان، اعم از مسلمان و غیرمسلمان، در راهپیمایی اربعین

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

امام زمان چه کارکنم؟

برخی از راهکارهای «حرکت جهانی مهدوی اربعین» در مورد حوزه بین­الملل عبارتند از:

 • ایجاد سایت 12 زبانه اربعین
 • استفاده از ظرفیت سازمان­های دولتی و غیردولتی داخلی
 • استفاده از ظرفیت سازمان‌های دولتی و غیردولتی خارجی
 • آموزش طلاب و دانشجویان خارجی در ایران
 • برگزاری جلسات آموزش در خارج از کشور
 • استفاده از شبکه‌های رسانه‌ای بین‌المللی داخلی و خارجی

136291 - حرکت جهانی مهدوی اربعین

ما یقین داریم که با همدلی و مشارکت تمام ظرفیت‌های حقیقی و حقوقی در کشور در این امر مقدس و ضروری، شاهد تحولات عمیق فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، در هر سه حوزه‌ی ایران، عراق و بین‌الملل و به نفع انقلاب اسلامی خواهیم بود.

[1] . گزیدهای از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مسئولان و فعالان فرهنگی استانهای آذربایجان شرقی و قم در تاریخ 22/8/96

[2] . بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از مردم اصفهان 26/8/96

 

نوشته‌های مرتبط

اعلام نتایج مسابقه بزرگ خداشناسی

Entezar

کانال مذهبی تلگرام

Entezar

ویدیو مذهبی منتخب بیت ظهور از نگاه مردم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد