پیراهن حضرت مهدی (عج)

پیراهن حضرت مهدی (عج)

پیراهن حضرت مهدی (عج)

در روایات فراوانی گفته شده برخی از میراث پیامبر اکرم(‏ص) و ائمه اطهارعلیهم السلام نزد حضرت مهدی(ع) است. از جمله آنها پیراهن پیامبر(ص)

حدیث امام صادق‏ (ع) درباره پیراهن حضرت مهدی (عج)

یعقوب بن شعیب از امام صادق‏ (ع) روایت کرده که آن حضرت فرمود:

«آیا پیراهن قائم را که با [بر تن داشتن] آن قیام کند، نشانت ندهم؟ عرض کردم: چرا… پس

[آن حضرت] جعبه ‏ای را خواست و آن را گشود و از آن پیراهن کرباسی را بیرون آورد. آن را باز کرد (یا روی زمین پهن کرد). ناگاه دیدم در آستین چپ آن، خون مشاهده می‏شود (خون آلود است).

سپس فرمود: این پیراهن رسول خدا(ص) است؛ روزی که دندان‏ های پیشین آن حضرت ضربه دید، آن را بر تن داشت و قائم دراین پیراهن قیام خواهد کرد.

[راوی گوید:] من آن خون را بوسیدم و بر روی خویش نهادم  (به صورت خود مالیدم). سپس امام صادق‏(ع) آن را در هم پیچید و برداشت». [۱]

روایت ابوبصیر از امام صادق‏ (ع)

همچنین ابوبصیر از حضرت صادق‏ (ع) چنین نقل کرده است: «…یَکُونُ عَلَیهِ قَمِیصُ رَسُولِ اللهِ‏صلی الله علیه وآله الَّذِی عَلَیْهِ یَومَ اُحُدٍ…» [۲] ؛

«… پیراهن رسول خدا(ص) که در روز احد به تن داشت، بر تن او است…».

البته دربرخی روایات نیز لباس حضرت مهدی(ع) همان لباس حضرت علی(ع) بیان شده است.

روایت حماد بن عثمان از امام صادق‏ (ع)

حماد بن عثمان می‏گوید: در خدمت امام صادق‏( ع) بودم که مردی به آن حضرت عرض کرد: خداوند به صلاحت دارد! شما فرمودید

که علی بن ابیطالب‏ (ع) لباس خشن به تن می‏کرد؛ پیراهن چهار درهمی می‏پوشید و امثال این‏ها، در حالی که می‏بینم شما خود جامه ‏ای نیکو پوشیده ‏اید!

حماد می‏گوید: حضرت به او فرمود: «علی بن ابیطالب‏ (ع) آن لباس‏ها را در زمانی می‏پوشید که عیب نبود.اگر چنان لباس‏هایی را امروز می‏پوشید موجب شهرت او می‏شد.

امام صادق‏ (ع) در این باره فرموده است: «پس بهترین لباس هر زمانی، لباس اهل آن زمان است؛ ولی هنگامی که قائم ما اهل بیت قیام کرد،

لباس علی (ع) را بر تن کرده و به روش آن حضرت عمل خواهد کرد».(۳)

منابع
[۱] الغیبه، ص ۲۴۳، ح ۴۲.
[۲] همان، ص ۳۰۷، باب ۱۹، ح ۲.
[۳] الکافی، ج ۱، ص ۴۱۱، ح ۴انشا الله بتونیم سرباز خوبی برای امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشیم -------------------------------------------------- ما زخم خورده ی پهلوی مادرمان حضرت زهرا (س) هستیم .


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =