متن مهدوی

نحوه برخورد امام زمان(عج) با مخالفان خود در زمان ظهور

نحوه برخورد امام زمان(عج) با مخالفان خود در زمان ظهور

نحوه برخورد امام زمان(عج) با مخالفان خود در زمان ظهور

می گویند روایت است هنگامی که حضرت مهدی علیه السلام ظهور می کنند،آن اندازه از دشمنان اسلام و قرآن می کُشند که تا زانوی اسبشان خون جاری می شود.از طرف دیگر،روایات متواتر آمده است که آن حضرت عدل و داد و محبّت را در زندگی انسان ها نشر می دهند.این دو مسأله چگونه سازگار است؟

پاسخ را از نقطه ی دورتری شروع می کنیم.هدف انبیا و مرسلین و اوصیا و مصلحان الهی،طبق آیه ی قرآن کریم،این است:
《لِیَقُومَ النّاسُ بِالقِسط》(حدید/۲۵).آن ها قیام می کنند تا عدل را برپا سازند.این قیام در سطح تمام کره ی زمین و به طور فراگیر،جز در عصر امام زمان علیه السلام و به دست توانای او امکان پذیر نیست.

پس هدف نهایی از قیام انبیا و اولیا ایجاد فضایی است در سطح جهان تا عموم مردم خداپرست و مسلمان و پاکیزه شوند و ندای لااله الاالله،محمدرسول الله،علی ولی الله جهان را آکنده سازد.این هدف نهایی است.از زمان آدم ابوالبشر تا زمان خاتم صلی الله علیه و آله این آرزو تحقّق نیافته است؛اگر چه تمامی انبیا و پیغمبر خاتم هر کدام مقداری از زمینه ی آن را ایجاد کرده اند.
امامان علیهم السلام در این راه تلاش کرده اند و مصلحان و مبلّغان و نویسندگان و شاعران فعالیّت داشته اند؛امّا تا به امروز هنوز عدل و توحید-که خداوند همگانی شدن آن را وعده ی حتمی داده است-فراگیر نشده است.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

جزیره خضرا محل زندگی امام زمان (عج) نظر مخالفان

زمان خروج و ظهور و تشکیل دولت جهانی

متصدّی و متولّی این امر مهم امام دوازدهم،حجّه بن الحسن علیه السلام است.

خلاصه این که هدف نهایی بشر،از بدو تکوّن،رسیدن به حکومت حضرت مهدی علیه السلام است و تمامی ادیان،گروه ها،سیستم های فکری،هر یک به گونه ای این امید و آرزو را داشته اند.

در زمان خروج و ظهور آن حضرت و تشکیل دولت جهانی،عدّه ای،از روی حق ناپذیری و خوخواهی،مخالفت خواهند نمود و موانعی بر سر راه ایجاد خواهند کرد.چاره چیست؟
عقل چه حکم می کند؟آیا به خاطر این تعداد اندک،تحقّق این آرزوی بشرّیت صورت نگیرد و امید جهانیان به یأس و نومیدی بدل شود؟!?این جاست که دفاع و جنگ پس از اتمام حجّت و دعوت به آرامش،ضروری خواهد بود تا آن حضرت به راحتی حکومت را پیاده کند.

phoca thumb l emam zaman 57 - نحوه برخورد امام زمان(عج) با مخالفان خود در زمان ظهور

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

نعمت ها و برکات پس از ظهور

دعوت مهربانانه امام زمان(عج)

در راه تحقّق آن آرمان،او از جنگ ناگزیر خواهد بود؛امّا چنین نیست که از ابتدای خروج شمشیر بکشد و مخالفان را از دم تیغ و شمشیر بگذارند.او مدت ها مردم را به اسلام و قرآن دعوت می کند.دوره ی استقرار حکومت او به درازا می کشد.دوره ی استقرار یعنی دوره ای که آن حضرت مردم را آگاه می سازد.اولین جمله ای که می گوید،این است:

《بَقیُّهُ الله خَیرُ لَکُم؛اِن کُنتُم مُؤمنین》وَ أنَا بَقیَّهُ الله.(۱)
این دعوت مهربانانه نشان می دهد که او همانند جدّ خود دریای رحمت و رأفت است.آن گاه که به تمام اقوام و ملّت ها اسلام حقیقی عرضه و حجّت تمام شد،ناچار به روی مخالفان معاند شمشیر می کشد؛چرا که اراده ی حتمی خداوند بر این تعلّق گرفته است که حکومت او استقرار یابد و پس از دعوت و اتمام حجّت،باید با معاندان توحید و عدل مقابله کرد.

از طرف دیگر،در روایات بسیاری آمده است که امام زمان علیه السلام منصور بالرُّعب و مؤیَّد بالنّصرند.(۲)رعب در دل حکومت ها می افتد و حکومت ایشان مورد تأیید خداوند قرار می گیرد.با اندیشیدن در چند گروه از احادیث،هر عقل سالم و فطرت پاک قیام به شمشیر و جنگ و مقابله را خواهد پذیرفت.

نکته ی سوم این که:می توان مصداق آن دسته احادیث را-اگر وارد شده باشد-در روزگار ظهور دانست؛چرا که در یک دسته روایات گفته شده است که قبل از ظهور آن حضرت،جنگ های بسیار انجام می شود و بسیاری از مردم جهان نابود می شوند.

phoca thumb l emam zaman 50 - نحوه برخورد امام زمان(عج) با مخالفان خود در زمان ظهور

روایت امام صادق(ع) نحوه برخورد امام زمان(عج)

امام صادق علیه السلام فرمود:

“پیش از قیام قائم دو مرگ هست:مرگ سرخ و مرگ سفید تا از هر هفت نفر پنج نفر از میان برود.مرگ سرخ،مرگ با شمشیر(جنگ)است و مرگ سفید طاعون است.(۳)

در نتیجه:اگر جنگ و نابودی مردم هست،پیش از ظهور خواهد بود.این هم از علایم بَداپذیر(قابل تغییر)ظهور است.
آن حضرت با شمشیر جدّش پیامبر صلی الله علیه و آله ظهور می کند و پس از دعوت مردم با جمعی از حق گریزان آنان به جنگ می پردازد.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

شب قدر و امام زمان(عج)

(۱)(۲)(۳)منتخب الاثر،۲۹۲،ح۱وح۷
?یاد محبوب،ج۲،سیدحسین حسینی

نوشته‌های مرتبط

یارباشیم مثل اصحاب امام حسین(ع)

فاطمه جهاد

اعمال قبل از خواب

Entezar

نقد عرفان های نو ظهور قسمت بیست و ششم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد