شبهات مهدوی

مشتركات شيعه و سنى در مهدويت

مشتركات شيعه و سنى در مهدويت

محتوای مطلب

مشتركات شيعه و سنى در مهدويت

گرچه میان شيعه و اهل سنت، در موضوع امام مهدی و ويژگی هاى ایشان اختلاف نظرهایی وجود دارد، اما با این وجود اشتراکات ميان اين دو مذهب در موضوع مهدويت، قابل توجه است.

کلیپ اهل سنت ایران از امام زمان(عج)

پخش انلاین

در این کلیپ علمای اهل سنت ایران، دیدگاه تسنن را راجع به حضرت مهدی(عج) تبیین می کنند.

 برخی از موضوعات مشترک مهدویت در احادیث اسلامى عبارتند از:

 نسب امام

 ويژگی ها و شمايل آن بزرگوار

 نشانه هاى ظهور ايشان

 خصوصيات و شرايط حاكم بر جهان، هنگام ظهور

 برخى حوادث و رويدادهايى كه در زمان ظهور به وقوع خواهد پيوست و…

 در مباحث آینده، برای هریک از این سرفصل ها، روایتی از کتب اهل تسنن ذکر کرده و به دفاع از عقیده مهدویت بر اساس منابع اهل سنت می‌پردازیم.

 بررسی تطبيقى مهدويت در روايات شيعه و اهل سنت، ص ١٠٧

moshtarakate shie soni mahdaviyat2 - مشتركات شيعه و سنى در مهدويت

اشتراک نظر شیعیان و اهل تسنن پیرامون مهدویت

ایمانی با اشاره به اینکه 14 مورد اشتراکی میان شیعیان و اهل تسنن در باب مهدویت وجود دارد، افزود: اولین مورد، اشتراک، اعتقاد به مهدویت است بطور مثال شیخ محمد صفایینی از علمای اهل سنت در کتاب «لوامع الانوار» جلد دو صفحه 84، آورده است که « الایمان بخروجه المهدی واجب؛ یعنی ایمان به خروج امام زمان(عج) واجب است» پس این افراد، اعتقاد به خروج حضرت(عج) را واجب می دانند.

این کارشناس ارشد مهدویت ادامه داد: مرکز فرهنگی وهابیت که در میان اهل تسنن، با شیعیان به مبارزه می پردازد و تکفیر می کند، در سال 1976، در مورد مهدویت در قالب مرکز رابطه العالم الاسلامی آورده است که « فإنّ الاعتقاد بظهور المهدی یعتبر واجباً على کل مسلم یعنی اعتقاد به خروج حضرت مهدی(عج) واجب است بر هر مسلمانی» یعنی وهابیت هم مانند دیگر فرق اهل تسنن اعتقاد به مهدویت را واجب می دانند.

برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما

ﺳﻴﺪ حسنی کیست

اعتقاد اهل تسنن به غیر قابل انکار بودن احادیث مهدوی

وی با اشاره به اینکه اهل تسنن به تواتر اخبار و روایات مهدویت اعتقاد دارند، افزود: آنان معتقدند روایات مهدویت همچون واقعه غدیرخم و حدیث ثقلین متواتر است یعنی سندش توسط افرا بسیاری نقل شده است و امکان رد و انکار وجود ندارد.

ایمانی با اشاره به اینکه اهل تسنن نیز معتقدند که دعوت امام زمان(عج) جهانی خواهد بود، تصریح کرد: آنان هم به نزول حضرت عیسی(ع) و اقتدایش به حضرت مهدی(عج) ایمان دارند و همچنین به «خسف بیداع» به عنوان یکی از نشانه های ظهور اعتقاد دارند.

اشتراک شیعه و سنی در زمینه مهدویت

«خسف بیداع» یکی از نشانه های حتمی ظهور

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: «خسف بیداع» یکی از نشانه های ظهور است، بدین صورت که سفیانی زمانی که بنای مقابله با امام زمان(عج) را می کند، در سرزمینی به نام «بیداع» بین مکه و مدینه، سپاهش در زمین فرو می رود که اهل تسنن نیز به وقوع این حادثه ایمان دارند.

لقب منجی آخرالزمان، مهدی است

وی ششمین وجه اشتراک شیعیان و اهل تسنن در باب مهدویت را اعتقاد به لقب «مهدی» توصیف کرد و گفت: آنان نیز معتقدند لقب منجی آخرالزمان، مهدی است و همچنین به امداد الهی خداوند به ایشان هم معتقد هستند که موجب نصرت حضرت(عج) و یاران ایشان می شود.

ایمانی با بیان اینکه اهل تسنن نیز به طلوع خورشید از مغرب به عنوان یکی از نشانه های ظهور ایمان دارند، ابراز کرد: این واقعه البته مشخص نیست که نماد است یا بصورت واقع اتفاق خواهد افتاد و در روایات مطرح شده است و کتابی نیز تحت عنوان «خورشید مغرب» پیرامون آن تالیف شده است.

moshtarakate shie soni mahdaviyat3 - مشتركات شيعه و سنى در مهدويت
برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما

شبهه تفاوت مهدی شیعیان و سنیان

اعتقاد اهل تسنن به اینکه مهدی موعود(عج) از نسل حضرت زهرا(س) است

مدیر موسسه فرهنگی و هنری «عطر انتظار» خراسان شمالیبا بیان اینکه اهل تسنن نیز معتقدند که مهدی موعود(عج) از نسل حضرت زهرا(س) است، افزود: آنان هم اعتقاد دارند که حضرت مهدی(عج) از فرزندان پیامبر(ص)، امیرالمومنین امام علی(ع) و حضرت زهرا(س) است و نسبت به مشخصات ظاهری نیز هم عقیده با شیعیان هستند.

وی با اشاره به اینکه با اشاره به اینکه اهل تسنن نیز به فراوانی نعمت در عصر امام زمان(عج) اعتقاد دارند، افزود: آنان نیز به بیعت میان رکن و مقام با امام زمان(عج) اعتقاد دارند و همچنین معتقدند ایشان عدالت و قسط را در سراسر عالم پراکنده می کند و در نهایت معقتدند که امام عصر(عج) هم نام و هم کنیه با پیامبر(ص) است یعنی نام ایشان «محمد» و کنیه اش «ابوالقاسم» است.

مشترکات درباره امام زمان(عج) بین شیعه و سنی

اختلاف نظرهای اهل تسنن با شیعیان پیرامون مباحث مهدوی

ایمانی با اشاره به اینکه این گروه که دارای نقاط اشتراکی 14گانه در باب مهدویت با شیعیان هستند، نقاط اختلافی نیز با شیعیان دارند، تاکید کرد: اهل تسنن پیرامون پدر و مادر امام زمان(عج) با شیعیان اختلاف نظرهایی دارند، شیعیان معتقدند که پدر حضرت(عج)، امام حسن عسکری (ع) است و مادرش نرجس خاتون و اهل تسنن این موضوع را قبول ندارند.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه اهل تسنن به متولد شدن حضرت حجت(عج) اعتقاد ندارند، تصریح کرد: آنها معتقدند مهدی(عج) با این ویژگی ها، در آخرالزمان خواهد آمد ،یعنی وجود فعلی حضرت(عج) و غیبت را هم قبول ندارند و در نهایت تاکید می کنند که ایشان از نسل امام حسن مجتبی(ع) است که مخالف نظر شیعیان، مبنی بر اینکه ایشان از نسل امام حسین(ع) است، می شود.

وی اضافه کرد: موافقان مهدویت در میان اهل تسنن دو گروه هستند که یک گروه اکثریت اختلاف نظرهایی با شیعیان دارند اما گروه اقلیتی از آن ها نیز با اینکه اهل تسنن هستند و خلفا را قبول دارند، در مسئله مهدویت دقیقا دیدگاه شیعیان را قبول دارند و معتقدند ایشان فرزند امام حسن عسکری(ع) و نرجس خاتون هستند و در نیمه شعبان سال 255 هجری قمری به دنیا آمده است و هم اکنون در دوران غیبت حضور دارند.

moshtarakate shie soni mahdaviyat5 - مشتركات شيعه و سنى در مهدويت

برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما

اثبات امام زمان(عج) با قران

مهدویت موضوعی وحدت آفرین میان شیعیان و اهل تسنن

ایمانی با بیان اینکه موضوع مهدویت امری وحدت آفرین میان اهل تسنن و شیعیان است، گفت: می توان با تاکید و تبلیغ روی مباحث مشترک، وحدت میان مسلمانان را تقویت کرد، فرضا با تاکید بر وجوه اعتقادی و حتی دیدگاه وهابیت، می توان این مهم را به وجود آورد.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: ابن تیمیه که ریشه عقاید وهابیت به وی برمی گردد و بسیاری از اخبار و روایات شیعیان، پیرامون ائمه(ع) را تضعیف می کند، در بحث مهدویت، روایات را می پذیرد.

وی در پایان گفت: باید برای کار پیرامون مباحث مهدوی، برروی موارد اشتراکی میان اهل سنت و شیعیان سرمایه گذاری کرد تا موجب ایجاد وحدت شود.

نوشته‌های مرتبط

پاسخ شبهه مهدی شیعیان یارانش از بنی اسرائیل هستند

Montazer

پاسخ شبهه پاداش منتظران حضرت مهدی

Montazer

پاسخ شبهه مهدی شیعیان علمی بیشتر از علم پیغمبر می آورد

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد