متن مهدوی

لقب اباصالح حضرت مهدی(عج)

لقب اباصالح حضرت مهدی(عج)

محتوای مطلب

لقب اباصالح حضرت مهدی(عج)

علت این که لقب حضرت مهدی (عج) «اباصالح» است چیست؟

آیا فرزندی به این نام دارد؟

برای امام عصر (عج) اسم و کنیه‌ های مختلفی ذکر شده که بیشتر آن‌ ها از جانب خداوند و پیامبر ـ صلّی الله علیه و آله ـ ، ائمه معصومین ـ علیهم السّلام ـ تعیین شده است، از این رو تا معنای آن اسم در آن حضرت محقّق و صادق نباشد آن را بر او اطلاق نمی‌ کنند پس کثرت اسامی و القاب کاشف از کثرت صفات و مقامات عالیه‌ ای می‌ باشد که هر یک دلالت بر خصوصیتی در آن حضرت می‌کند. نزدیک به ۱۸۲ اسم و کنیه برای حضرت حجت(عج) بیان کرده‌ اند که نشان دهنده کثرت صفات و مقامات آن حضرت می‌باشد.(۱) و اعطای کنیه‌ ای به یک شخص لزوماً کاشف از فرزندی بدین نام نیست.

21212 - لقب اباصالح حضرت مهدی(عج)

کنیه‌ اباصالح برای امام زمان(عج)

یکی از آن کنیه‌ ها «اباصالح» می‌ باشد که در میان عرب‌ ها معروف می‌ باشد که پیوسته در توسّلات و استغاثات خود آن جناب را به این اسم می‌ خوانند.

 از امام صادق ـ علیه السّلام ـ نقل شده که فرمودند: «هرگاه در راه و بیابانی گم شدید او را به این نام صدا کنید، «یا اباصالح ارشدنا الی الطریق رحمکم الله…»(۲) که طبق نظر اکثر علماء منظور از اباصالح همان حضرت مهدی (عج) می‌ باشد که این اسم در میان جمیع عرب‌های خضرمی و اهل بادیه اشتهار خاصی دارد که در توسلات و ندبه‌ ها و شکایت‌ ها جز به این اسم، آن حضرت را نمی‌ خوانند و این مطلب از داستان‌ هایی که از بعضی شیعیان درمانده و گم شده نقل می‌ کنند بسیار معهود است که در آن حال امام خود را به این نام می‌ خواندند.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

تاثییر کلمه اباصالح در مواقع سختی

دلیل لقب اباصالح بر امام زمان(عج)

پس دلیل اطلاق این لقب بر امام زمان(عج) روایت امام صادق ـ علیه السّلام ـ می‌ باشد.(۳) آن حضرت جمیع صفات صالحان و مصلحان را دارد و مصلح به تمام معنی است و با ظهورش تمام جهان را پر از عدل و داد و صلح و سازش خواهد کرد برای همین بر او اباصالح اطلاق می‌ شود.

بنابراین ملقّب به اباصالح بودن دلیل بر وجود پسری به این نام نیست.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

کلیپ اباصالح التماس دعا هرکجا رفتی یاد ما هم باش

(۱)النجم ثاقب،علامه نوری، ص ۶۰
(۲)بحارالانوار، ج ۵۲، ص۱۷۶
(۳) نوری، طبرسی، نجم الثاقب، ص۷۳۳

ریشه ی روایی دارد نام ابا صالح

سوال: آیا جمله ی “یا أبا صالحِِ المهدیَّ! ادرکنی” که مردم در مدد خواهی از امام زمان عجل الله تعالی فرجه می گویند-مأخذ حدیثی دارد؟ کجا؟

کنیه در میان عرب آن است که در ابتدای آن،برای مردان أب(=پدر) و برای زنان، أُم(=مادر) به کار می برند؛مثلاً أبو عبدالله،أُمّ کلثوم.

کُنیه را برای اشخاص به دو جهت نام گذاری می کنند:
۱-به لحاظ نام پسر.به امید آن که در آینده دارای فرزندی باشد که مثلاً نام او را فضل بگذارند،از ابتدای میلاد یا پس از آن،به فرد،کنیه ی ابوالفضل می نهند.

۲-به لحاظ دارا بودنِ یک کمال از کمالات؛مثلاً به فردی به لحاظ داشتن بندگی زیاد،ابوعبدالله یا برتری بسیار،ابوالفضل یا خوبی و نیکی افزون،اباصالح می گویند.

أبو صالح از کُنیه های آن امام مهربان است و در میان عرب ها و بادیه نشین ها بیشتر شهرت دارد.آنان در توسّلات و استغاثه های خود،این نام را وسیله قرار می دهند.(۱)

روایت محدّث نوری از لقب ابا صالح امام زمان(عج) :

احمد بن محمد بن خالد برقی در کتاب مَحاسن از ابو بصیر آورده است که:

حضرت امام صادق علیه السلام فرمود:

“هرگاه راه گم کردی،ندا کن: یا صالح! یا أباصالح! أرشِدنا اِلَی الطَّریق! رحِمکُم الله.”(۲)

أدرکنی (=مرا دریاب)سخن استغاثه کننده و فریاد کننده است.بنابراین،نام “ابا صالح” در مورد امام مهدی علیه السلام ریشه ی روایی دارد.

(۱)نجم الثاقب/۴۵،باب پانزدهم
(۲)نجم الثاقب/۵۷۲،باب نهم
یاد محبوب،ج۳،سیدحسین حسینی

الّلهُـــمَّ عَجِّــــــلْ لِوَلِیِّکَــــــ الْفَــــــــرَج الساعه

نوشته‌های مرتبط

قرآن جدیدی که امام زمان(عج) در زمان ظهور می آورند چیست

Entezar

مصحف فاطمه چیست

Montazer

نبرد آرماگدون

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد