متن مهدوی

خسف بیداء چیست

خسف بيداء چیست

محتوای مطلب

خسف بیداء چیست

معنی خَسْف

واژه «خَسْف» به معنای فرو رفتن و پنهان شدن است که در قرآن این دو معنا، در آیاتی به کار رفته است. [۱] «بَیداء» در لغت به معنای دشت هموار، پهناور، خالی از سکنه و آب و علف می‌ باشد و نام سرزمینی بین مکه و مدینه است.

منظور از خسف به بیداء چیست

منظور از «خسف به بیداء» آن است که سفیانی لشکری عظیم، به قصد جنگ با حضرت مهدی(ع) عازم ‏مکه می‏کند؛ اما بین مکه و مدینه ـ در محلی که به سرزمین «بیداء» معروف است به‏ گونه‏ ای ‏معجزه‌ آسا، به امر خداوند، در زمین فرو می‏روند.

این حادثه در روایات اهل سنت[۲] و شیعه، یکی از نشانه ‏های ظهور و قیام معرفی شده و در شماری از آنها بر حتمی بودن آن تأکید شده است. [۳]

32343243 - خسف بیداء چیست

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

دلیل ایستادن بعد از شنیدن نام امام زمان(عج)

چگونگی خسف در بیداء

درباره چگونگی خسف به بیداء سخن روشنی در روایات نیامده و تنها به فرو رفتن سپاهیان سفیانی در این زمین اشاره شده است. امام باقر(ع) می‌ فرماید:

سفیانی گروهی را به مدینه روانه می‌ کند و مهدی از آنجا به مکه رخت برمی‌ بندد. خبر به ‏فرمانده سپاه سفیانی می‌رسد که مهدی(ع) به‏ سوی مکه بیرون رفته است. او لشکری از پی آن حضرت روانه کند؛ ولی او را نمی‌ یابد تا اینکه مهدی، با حالت ترس و نگرانی بدان سنّت که موسی بن عمران داشت، داخل مکه شود.

فرمانده سپاه سفیانی در صحرا فرود می‏ آید. منادی از آسمان ندا می‏کند: «ای دشت! آن قوم را نابود ساز»؛ پس آن نیز ایشان را به درون خود می‏برد و هیچ‌ یک از آنان نجات نمی‏یابد، مگر سه نفر… . [۴]

بعضی از روایات از تأخر این اتفاق بر ظهور سخن گفته و در برخی دیگر این اتفاق پس از بیعت یاران خاص حضرت مهدی(عج) ذکر شده است. مصنّف عبد الرزاق،مصنف ابن ابی شیبه، مسند احمد و برخی منابع دیگر، به طور روشن به این رخداد اشاره کرده‌ اند.

با نگاه به آنچه درباره تفاوت بین ظهور و قیام گفته شدو اینکه قیام آن حضرت با فاصله‌ای نامعین پس از ظهور خواهد بود؛ این روایت نیز به روشنی حکایت از آن دارد که پدیده خسف پس از ظهور خواهد بود.

423424 - خسف بیداء چیست

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

چگونه منتظر خوبی برای امام زمان(عج) باشیم

منابع
[۱]. نک: قصص (۲۸)، آیه ۸۱؛ عنکبوت (۲۹)، آیه ۴۰؛ نحل (۱۶)، آیه ۴۵؛ ملک (۶۷)، آیه۱۶
[۲]. عبد الرزاق صنعانی، المصنف، ج۱۱، ح۲۰۷۶۹؛ ابن‌ابی شیبه، الکتاب المصنف، ح۱۹۰۶۶. ص۲۷۹،
[۳]. محمد بن یعقوب کلینی، الکافی، ج۸، ص۳۱۰، ح۴۸۳؛
[۴]. نعمانی، الغیبه، باب۱۴، ح۶۷.

 

نوشته‌های مرتبط

یازده نکته از دعای عهد نکته قسمت دوم

Entezar

دشوارى های انتظار

Entezar

هشت ویژگی یاران امام زمان قبل و پس از ظهور قسمت دوم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد