پرسمان مهدوی

ادعای دیدن امام زمان دروغ است

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

محتوای مطلب

ادعای دیدن امام زمان دروغ است

ادعای زیارت و ملاقات امام زمان علیه السلام

اگرحدیث ذیل صحت دارد پس چگونه عده ای ادعای ملاقات حضرت ولی عصر علیه السلام را دارند؟

حدیث از امام زمان علیه السلام:

چه بسا افرادی از شيعيان ادعا كنند كه مرا مشاهده نموده اند، آگاه باشيد هر كس قبل از خروج سفيانی و صيحه آسماني، چنين ادعایی كند دروغگو و افترا زننده است…(۱)

اين عبارت تند حضرت:

اولا : به خاطر اين است كه جلوی شيادان وحقه بازان و دروغگويان كه قصد سوء استفاده از عقايد و احساسات مردم دارند گرفته شود تا هر كسي نتواند ادعای ارتباط كند و مردم را فريب دهد و ديگر اينكه بعد از اتمام غيبت صغری و با شروع غيبت كبری راه ارتباط مستقيم با حضرت طبق مصالح غيبت مسدود شد؛ چرا كه فلسفه غيبت خفاء و عدم دسترسی است واگر قرار باشد هر كس بتواند با حضرت ارتباط داشته باشد و ارتباط را به اطلاع همه برساند خلاف مصلحت و فلسفه غيبت عمل شده است.

ثانيا: حضرت با اين فرمايش خود يك قاعده كلی را براي شيعيان بيان مي كند و آن اين كه اصل اولی در ادعای ملاقات كذب و دروغ است مگر اين كه خلاف آن ثابت شود همانند اصل طهارت و اصل حليت كه اصل اوليه در تمام اشياء پاكی و حليت است مگر آن كه نجاست و حرمت آن ثابت شود.

phoca thumb l emam zaman 58 - ادعای دیدن امام زمان دروغ است

نکته مهم و اساسی

دو نوع ملاقات داريم كه يكی از آنها صحيح و معتبر است و اشكالی بر آن وارد نيست و نوع ديگر غير صحيح است. هر دو نوع آن را شرح می دهيم تا مطلب روشن شود…

قسم اول ملاقاتی است كه با اراده امام زمان و صلاحديد امام زمان عليه السلام صورت می گيرد و شخص ملاقات كننده خود اراده ای در ملاقات ندارد؛ به اين معنا كه زمان، مكان، مدت و تعداد دفعات ملاقات به دست امام زمان است نه به دست شخص ملاقات كننده.در اين نوع از ملاقاتها و ديدارها شخص نمی تواند با اراده خود ملاقات را تكرار كند يا مثلا بگويد من فلان روز با حضرت ديدار خواهم كرد اين نوع ملاقات صحيح است و معتبر و برای بسياری از بزرگان و عرفا و علما اتفاق افتاده است و داستان آنها را علماي بزرگی همچون علامه مجلسی در بحار الانوار و ميرزاي نوری در نجم الثاقب و شيخ صدوق در كمال الدين و.. نقل كرده اند.

اما اين كه ملاقات با امام زمان عليه السلام با اراده و اختيار شخص ملاقات كننده صورت گيرد و استمرار داشته باشد به اين معنا كه شخص هر زمان كه بخواهد مي تواند به محضر حضرت مشرف شود و حضرت را ملاقات كند، مردود است و طبق توقيع امام زمان عليه السلام به علی بن محمد سمُری آخرين نايب حضرت در غيبت صغری كذاب است.

 

(۱)الغيبة شيخ طوسی،ص۳۹۵
احتجاج شيخ طبرسی،ج ۲،ص ۲۹۷

الّلهُـــمَّ عَجِّــــــلْ لِوَلِیِّکَــــــ الْفَــــــــرَج

نوشته‌های مرتبط

بسیار فکرم درگیر امام زمان علیه السلام شده

Montazer

دليل قرآني وجود حضرت حُجّت

Montazer

ماه رمضان ماه امام‌ زمان(عج)

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد