داستان های امام زمان

داستان امام رضا(ع) و یونس

داستان امام رضا(ع) و یونس

محتوای مطلب

داستان امام رضا(ع) و یونس

رضایت امام زمان علیه السلام مهمتر است یا قضاوت نادرست و بدگویی مردم؟!

روزی جمعی از اصحاب حضرت ابالحسن الرضا صلوات الله علیه به همراه یونس بن عبدالرّحمان (که از اصحاب خاص امام کاظم و امام رضا علیهماالسلام بود) در خدمت ایشان بودند که چند نفر از اهالی بصره اجازه ورود خواستند. امام علیه‌السلام (به علم غیب از ماجرایی که می‌خواهد اتّفاق بیفتد) به یونس اشاره فرمودند كه به داخل اتاق برود، پرده را بیاندازد و حركتی نكند تا هنگامی كه خود به وی اجازه دهند.

سپس اهالی بصره بر حضرت وارد شدند و درباره (عقائد و افکار ولایی) یونس، سخنان بدی بر زبان رانده و بسیار از او بدگویی كردند و در این حال، امام رضا علیه‌السلام سر مبارک خود را پائین انداخته بودند و هیچ سخنی نفرمودند تا اینکه آنها برخاسته و ضمن خداحافظی از نزد ایشان خارج شدند. سپس حضرت اجازه فرمودند تا یونس از اتاق بیرون آید. یونس با حالی غمگین و چشمانی گریان وارد شد و به حضرت عرض کرد: «فدایت شوم یابن رسول الله! من از ولایت شما اهل بیت دفاع می‌كنم و این است حال من نزد کسانی که با آنان معاشرت دارم!»

برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما
ایت الله نخودکی و خواستن حاجت از امام رضا(ع)

dastane emam reza yunes1 - داستان امام رضا(ع) و یونس

داستان امام رضا(ع) و یونس و رابطه آن با امام زمان(عج)

حضرت به او فرمودند: «ای یونس! وقتی که امامِ تو، از تو راضی و خشنود باشد، مردم هر چه می‌خواهند بگویند! اما همیشه سعی کن با مردم به اندازه‌ی فهم و درکشان سخن بگویی و در زمینه‌هایی كه بالاتر از درک و استعداد آنهاست، ایشان را به حال خود واگذار! که در غیر اینصورت (از دید آنان و بخاطر نداشتن معرفت به مقام و جایگاه امام)، گویا تو خواسته‌ای بر خداوندِ صاحب عرش، دروغ ببندی!

برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما
دعای امام رضا (ع) برای امام زمان (عج)

ای یونس! هنگامی که تو دُرّ گرانبهایی در دست داری و مردم بگویند که کلوخی در دست توست و یا اینکه کلوخی در دست تو باشد و مردم بگویند چه درّ گرانبهایی داری، چنین گفتاری چه نفع و ضرری برای تو خواهد داشت؟!

این است ماجرای تو ای یونس! اگر در راه صحیح (و خدمت به دین) قدم برمی‌داری و امامت نیز از عملکرد تو راضی است، حرفهای مردم به تو ضرری نخواهد رساند!»

 حال بنگریم به اعمال و رفتارمان آیا رضایت امام زمان علیه السلام را در نظر داریم؟ یا …

 رجال کَشّی، ج ۲، ص ۷۸۱
بحار الانوار، ج ۲، ص ۶۵

الّلهُـــمَّ عَجِّــــــلْ لِوَلِیِّکَــــــ الْفَــــــــرَج الساعة

نوشته‌های مرتبط

تشرف جوان عاشق خدمت حضرت مهدی(ع) قسمت پایانی

Montazer

نمونه ای از یاوران خاص امام زمان بخش سوم

Montazer

داستان تشرف ابن هشام-قسمت1/2

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد