متن مهدوی

چرا برای امام زمان(عج) دعا کنیم

چرا برای امام زمان(عج) دعا کنیم

چرا برای امام زمان(عج) دعا کنیم

اموری در اینجا بیان می‌شود که اگر یکی از آنها در شخصی یافت شود بر ما واجب و لازم است که برای او دعا کنیم، به حکم عقل یا شرع یا فطرت انسانی، بلکه از روی سرشت حیوانی.
در صورتی که تمام این امور در وجود مقدس امام زمان عجل اللَّه تعالی فرجه جمع است. من(مولف کتاب) قسمتی از این امور را به ترتیب حروف ألفبایی می‌آورم و از درگاه خداوند آسمان و زمین خواستارم که مرا یاری فرماید و از پیروان و غلامان حضرت خاتم الاوصیا و پدران بزرگوارش قرار دهد که البته او دعا را مستجاب می‌کند.

کلیپ چرا برای امام زمان(عج) دعا کنیم

پخش انلاین

برای دانلود با لینک مستقیم (50% ترافیک رایگان) کلیک نمایئد.
سخنران : استاد پناهیان

chera emam zaman doakonin3 - چرا برای امام زمان(عج) دعا کنیم

۱ – ایمان به خداوند

شایسته است که مؤمن برای مؤمنین دعا کند که هم کیش و هم عقیده او هستند، و این مطلب به حکم عقل و شرع ثابت است. [پس دعا کردن برای آن بزرگوار که سالار مؤمنین است بر ما لازم می‌باشد].
چنانکه در کافی حدیث مُسندی از حضرت ابوعبداللَّه صادق علیه السلام آمده است که فرمود: رَسُولُ اللَّهِ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ فرمودند: هیچ مؤمنی برای مرد یا زن مؤمنی دعا نکند مگر آن که خداوند متعال آنچه که او برای آنها خواسته است مانند آن را به سوی او برگرداند، از طرف هر مرد یا زن مؤمنی که از اول روزگار تا روز قیامت آمده یا خواهد آمد. و بسا باشد که روز قیامت بنده مؤمنی را دستور دهند تا به آتش افکنده شود و او را می‌کشند تا به دوزخ ببرند ولی مؤمنین و مؤمنات عرضه می‌دارند پروردگارا این همان شخصی است که برای ما دعا می‌کرد شفاعت ما را درباره او بپذیر پس خداوند شفاعت آنها را درباره او قبول می‌فرماید و او نجات می‌یابد(۱).
(۱) اصول کافی؛ ۲/۵۰۷
مکیال المکارم فی فوائد الدّعاء للقائم(ع)،ج۱،ص۱۰۰
برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید
امام زمان(عج) چقدر مارو دوست دارد

برای امام زمان(عج) دعا کنیم

روایت عیسی بن ابی منصور

در همان کتاب از عیسی بن ابی منصور روایت است که گفت: من و ابن ابی یعفور و عبداللَّه بن طلحه خدمت امام ابوعبداللَّه صادق علیه السلام بودیم که آن حضرت خود آغاز سخن کرد و چنین فرمود:
ای پسر ابی یعفور رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلم فرموده: شش خصلت است که در هر که باشد در پیشگاه خداوند و طرف راست [عرش] او خواهد بود، ابن ابی یعفور عرضه داشت: فدایت شوم آنها چیست؟ فرمود: فرد مسلمان برای برادر دینی خود بخواهد آنچه برای عزیزترین خاندانش می‌خواهد، و بد بدارد آنچه برای عزیزترین خاندانش بد می‌دارد، و با پاکی و خلوص با او دوستی کند، ابن ابی یعفور گریه کرد و گفت به چه صورتی با او به پاکی و خلوص دوستی کند؟ فرمود: ای پسر ابی یعفور؛ اگر در دل او اینقدر منزلت داشته باشد که خوبی و بدی را برای او بسان عزیزترین کسان خود بخواهد انگیزه ای خواهد شد، تا در غم و شادی او شریک باشد که در خوشحالی او شاد و در اندوهش اندوهگین می‌شود و اگر چیزی که مایه فرح و گشایش کار او است در اختیار داشته باشد حاجت او را برمی آورد و گرنه برایش دعا می‌کند.
سپس امام صادق علیه السلام فرمود: سه تا مربوط به شما است [همانها که گذشت]، و سه تا مربوط به ما است،اینکه فضیلت ما را بشناسید و دنبال ما گام بردارید و منتظر عاقبت امر و برنامه [حکومت] ما باشید، که هر کس چنین بود در پیشگاه خداوند عزّ و جل خواهد بود و کسانی که در مراتب پایین تر هستند از نور ایشان استفاده می‌کنند. امّا کسانی که در طرف راست [عرش ]الهی هستند اگر کسانی که در درجه پایین تر هستند، آنها را بنگرند زندگی برایشان تلخ و ناگوار می‌شود، زیرا بر درجه آنها غبطه می برند.
ابن ابی یعفور پرسید: چگونه است که نمی شود آنها را دید با اینکه در طرف راست [عرش] خداوند هستند؟ فرمود: ای ابن ابی یعفور چون که آنها در حجابی از نور الهی هستند [چشمها از دیدنشان عاجر است] مگر این حدیث به تو نرسیده است که رسولخدا صلی الله علیه وآله وسلم بارها می‌فرمود: به راستی که خداوند را در سمت راست عرش در پیشگاه الهی در جناح راست او مخلوقی است که چهره شان از برف سفیدتر و از آفتاب هنگام ظهر تابان تر است. می‌پرسند که اینان چه کسانی هستند؟ جواب می‌رسد: اینها افرادی هستند که در جلال خدا با یکدیگر دوستی ورزیدند.
مکیال المکارم فی فوائد الدّعاء للقائم(ع)،ج۱،ص۱۰۴

۲- اجابت دعای ما به برکت امام زمان(عج)

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید
محبت علی(ع) دوری از جهنم و نشانه حلال زادگی

chera emam zaman doakonin2 - چرا برای امام زمان(عج) دعا کنیم

بدان که از جمله نعمتهای بزرگ خداوند متعال بر ما این است که به ما اجازه داده تا او را بخوانیم و دعا کنیم و حاجت‌های خود را از او بخواهیم و خداوند متعال به لطف و کرمش دعای ما را مستجاب می‌فرماید: و چون در جای خود ثابت است که تمام نعمتهای الهی به برکت وجود امام زمانمان به ما می‌رسد و نیز پرواضح است که اجابت دعا از بهترین نعمتهاست بلکه مهمترین نعمت است. زیرا که به وسیله این نعمت به نعمتهای دیگر دست می‌یابیم؛ اهمیت حق مولایمان امام زمان بر ما روشن می‌شود زیرا که وجود آن حضرت وسیله تحقق یافتن این نعمت و موهبت بزرگ از جانب خداوند است، پس بر ما واجب است که با دعا و یا کارهای دیگر جبران این لطف را بنماییم.
و از جمله دلایلی که بر این جهت به طور خصوص دلالت دارد – که وجود امام علیه السلام واسطه و سبب مستجاب شدن دعای مردم است – روایتی است که صفّار در بصائر الدرجات به سند خود از امام ابوجعفر باقر علیه السلام آورده است که فرمود: رسول اللَّه صلی الله علیه وآله وسلم به امیرالمؤمنین فرمود: آنچه بر تو دیکته می‌کنم بنویس، علی علیه السلام عرضه داشت: ای پیامبر خدا آیا می‌ترسی فراموش کنم؟ فرمود: نمی ترسم فراموش کنی؛ من از خداوند خواسته‌ام که تو را حفظ کند، و فراموشت ننماید، ولی برای شریکانت بنویس. عرضه داشت شرکای من کیانند؟ فرمود: امامان از فرزندان تو که خداوند به سبب آنان بر امت من باران می‌فرستد و به سبب آنان دعای ایشان را مستجاب می‌کند و به سبب آنان بلا را از آنها دور می‌سازد و به سبب آنان رحمت از آسمان نازل می‌شود و این نخستین آنان است – به امام حسن اشاره کرد – سپس به امام حسین اشاره کرد و فرمود: امامان ازفرزندان تواند (۱).
(۱) بصائر الدرجات، ۱۶۷
مکیال المکارم فی فوائد الدّعاء للقائم(ع)،ج۱،ص۱۰۶

۴-احسان امام زمان(عج) به ما

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید
دعای امام زمان(عج) برای شیعیان
احسان امام زمان عجل اللَّه تعالی فرجه به ما نحوه‌های گوناگون دارد که قسمتی از آنها را بعد از
این اشاره خواهیم کرد. ان شاء اللَّه تعالی و از جمله آنها دعا کردن آن حضرت در حقّ ما و دفع شرّ دشمنان و برطرف ساختن محنتها و… می‌باشد. خداوند متعال می‌فرماید: « هَلْ جَزاءُ الإحْسانِ الّا الإحْسانُ (الرحمان/۶۰) » ؛ آیا پاداش احسان جز احسان است؟
البته احسان به حکم عقل و شرع و فطرت انسانی – انگیزه دعا کردن است که:
أَحْسِنْ اِلی النَّاسِ تَستَعْبِد قُلوبَهُمُ فَطالَما استَعْبَدَ الاِنسانَ إِحسانُ
به مردم احسان کن که دلهایشان را به بند خواهی کشید و بسیار می‌شود که احسان، انسانی را به بردگی می‌کشاند.
۵ – إباحه [و اجازه تصرف در] حقوقی که از آن حضرت در دست ما است
روایتی است در کافی از مسمع از امام صادق علیه السلام که ضمن حدیثی طولانی آمده امام صادق علیه السلام فرمود: ای ابویسار به تحقیق که تمام زمین برای ما است و هر چه خداوند از آن برآرد همه از برای ما است – ابویسار – می‌گوید: به آن حضرت عرض کردم پس همه مال را برای شما بیاورم؟ فرمود: ای ابویسار البته ما آن را بر تو حلال کردیم، و مباح گرداندیم پس مال خودت را برگیر و هر آنچه از زمین در دست شیعیان ما هست بر آنها حلال است تا هنگامی که قائم ما بپاخیزد و مالیات آن را از آنان بگیرد و زمین را در دست ایشان واگذارد و امّا آنچه در دست غیر شیعیان است هر سودی که از آن ببرند بر آنها حرام است و هنگامی که قائم ما بپاخیزد زمین را از دستشان بگیرد و آنها را به خواری از آن بیرون راند (۱).
(۱) اصول کافی؛ ۱/۴۰۷
مکیال المکارم فی فوائد الدّعاء للقائم(ع)،ج۱،ص۱۰۶

فواید دعا برای امام زمان(عج)

پخش انلاین

برای دانلود با لینک مستقیم از سرور آپارات کلیک نمایئد.

۶- إستنصار و یاری خواستن از امام زمان(عج)

در حرف (ظ) و حرف (ک) در شباهتهای آن حضرت به جدش ابوعبداللَّه الحسین علیه السلام و حرف (ن) در نداهای آن حضرت، مطالب مناسبی خواهد آمد اِنْ شاء اللَّه تَعالی.

chera emam zaman doakonin5 - چرا برای امام زمان(عج) دعا کنیم

۷ – إغاثه [داد رسی] ستمدیدگان از شیعه

در توقیعی که آن حضرت به شیخ مفید نوشته اند آمده: ما نظر خود را از شما برنمی گیریم [که به حال خود وابمانید] و فراموشتان نمی کنیم، اگر چنین نبود گرفتاریها شما را از پای می‌انداخت و دشمنان شما را از بین می‌بردند.(۱)
خوش دارم که در اینجا جریانی را بیاورم که عالم فاضل ربانی حاج میرزا حسین نوری – که خداوند بر نور و درجه اش در آخرت بیفزاید – در کتاب جَنَّةُ الْمَأوی در بیان کسانی که سعادت دیدار حضرت حجّت یا دیدن معجزات حضرتش در غیبت کبری نصیبشان شده، آورده است. میرزا حسین نوری می‌گوید: عالم جلیل و دانشمند بزرگوار: مَجْمَعُ الْفَضائِل وَ الْفَواضِل الصَّفِیُّ الْوَفِیُّ شیخ علی رشتی که عالمی نیکوکار و زاهدی پرهیزکار از شاگردان سیّد سَنَد و استاد اعظم حجة الاسلام میرزای بزرگ شیرازی بود، و چون مردم نواحی فارس مکرر شکایت و گلایه داشتند از اینکه عالم و روحانی کاملی ندارند، میرزای شیرازی ایشان را بدانجا فرستاد و پیوسته در میان آنها با کمال احترام زندگی کرد تا وفات یافت. من با او در سفر و حضر مصاحبت داشته ام، کمتر کسی را در اخلاق و فضل نظیرش دیده ام.
برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید
امام زمان شریک اعمال شیعیان
وی گفت: در یکی از سفرها که از زیارت حضرت ابی عبداللَّه علیه السلام به سوی نجف اشرف از راه فرات بازمی گشتم، در کشتی کوچکی که بین کربلا و طویریج بود سوار شدم از طویریج راه حلّه و نجف جدا می‌شود، مسافرین که همه اهل حلّه بودند به بازیگری و بی عاری و مزاح مشغول شدند به جز یک نفر که با اینکه با ایشان بود احیاناً همسفرها بر مذهب او خرده می‌گرفتند و او را سرزنش می‌کردند با کمال متانت نشسته بود، و هیچ شوخی نمی کرد و نمی خندید. از این وضع در تعجب بودم تا اینکه به جایی رسیدیم که آب کم بود و ناچار صاحب کشتی ما را بیرون فرستاد. در کنار نهر که می‌رفتیم. به طور اتّفاقی با آن شخص همراه شدم. از او پرسیدم: علت کناره گیری اش از وضع همسفریها و خرده گیری آنها در مذهب او چیست؟ گفت: اینها از اهل سنّت و خویشاوند منند پدرم نیز از ایشان است ولی مادرم از اهل ایمان، من نیز مذهب آنها را داشتم…
و به برکت حضرت حجّت صاحب الزمان عجل اللَّه تعالی فرجه شیعه شدم. از علت و نحوه تشیع او سؤال کردم، جواب داد: اسم من یاقوت؛ و شغلم روغن فروشی کنار پل حله است. در یکی از سالها برای خریدن روغن از شهر حله بیرون رفتم تا از صحرانشینان روغن وارد کنم. چند منزل رفتم تا آنچه می‌خواستم خریدم و به اتفاق عدّه ای از اهالی حلّه بازگشتم و در یکی از منزلها که فرود آمدیم و خوابیدیم، وقتی بیدار شدم، دیدم همه رفته اند و من در صحرای بی آب و علفی که درندگان زیادی هم داشت تنها مانده ام، از آنجا تا نزدیکترین آبادی چند فرسنگ راه بود، برخاستم و به راه افتادم ولی راه را گم کردم و متحیر ماندم از طرف دیگر از تشنگی و درندگان ترسان بودم. درمانده شدم و در آن حال به خلفا و مشایخ استغاثه کردم و از آنها کمک و شفاعت خواستم تا خداوند برایم فرج کند. ولی نتیجه ای نداد.
برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید
اوصاف منتظران امام زمان

چرا برای امام زمان(عج) دعا کنیم

chera emam zaman doakonin1 - چرا برای امام زمان(عج) دعا کنیم

با خود گفتم: از مادرم شنیده‌ام که می‌گفت ما امام زنده ای داریم که کنیه اش اباصالح است به فریاد گم شدگان می‌رسد و درماندگان و ضعیفان را کمک می‌کند با خداوند پیمان بستم که به او پناهنده شوم اگر نجاتم داد به مذهب مادرم درآیم پس او را صدا کردم و استغاثه نمودم که یک مرتبه کسی را دیدم عمامه سبزی بر سرداشت مانند این – و به علفهای کنار نهر اشاره کرد – با من راه می‌رود به من دستور داد که به مذهب مادرم درآیم و کلماتی فرمود …
و فرمود: به زودی به آبادیی می‌رسی که آنجا همه شیعه هستند. گفتم: ای آقای من شما با من به آن آبادی تشریف نمی آوردید؟ فرمود: نه، چون هزار نفر در اطراف بلاد به من پناهنده شده اند می‌خواهم آنان را خلاص کنم. سپس از نظرم غایب شد، کمی راه رفتم به آن آبادی رسیدم، مسافت زیادی تا آنجا بود که همسفرهایم روز بعد به آنجا رسیدند از آنجا به حلّه برگشتم و به نزد سیّد الفقها سیّد مهدی قزوینی – که قبرش پر نور باد – رفتم، و جریان خودم را با او در میان گذاشتم و از او احکام و مسائل دینی را آموختم، و از او پرسیدم به چه عملی می‌شود بار دیگر آن حضرت را ببینم؟ فرمود: چهل شب جمعه به زیارت امام حسین علیه السلام برو، من هم شبهای جمعه به زیارت حضرت سیدالشهدا می‌رفتم یک نوبت از چهل بار باقی مانده بود. روز پنج شنبه از حلّه به کربلا رفتم ولی وقتی به دروازه شهر رسیدم، دیدم مأمورین ظالم از مردم گذرنامه می‌خواهند؛ و خیلی هم سخت می‌گیرند. من نه گذرنامه داشتم و نه قیمت آن را، چند بار خواستم به طور قاچاق از میان جمعیت بگذرم، ولی نشد.
در همین اثنا حضرت صاحب الامر عجل اللَّه فرجه را دیدم که در لباس طلبه‌های ایرانی با عمامه سفیدی بر سر، داخل شهر است، به او استغاثه کردم و کمک خواستم؛ بیرون آمد مرا همراه خود داخل شهر کرد، و دیگر او را ندیدم و با حسرت و تأسف بر فراقش ماندم.(۲)
(۲)جنة المأوی، محدث نوری، ۲۹۲
مکیال المکارم فی فوائد الدّعاء للقائم(ع)،ج۱،ص۱۰۹

نوشته‌های مرتبط

حدیث شناسی بخش یازدهم

Montazer

نقد عرفان های نو ظهور قسمت ششم

Montazer

اثبات تولد امام زمان از کتب اهل سنت بخش پنجم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد