اخبار گوناگون

تاراج ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا و ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا

تاراج ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا

ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا

اروپا و تاراج ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا, به بهانه حمایت از کشاورزان فقیر آفریقایی!!

در سال 2005 شرکت اروپایی R&S در قاره آفریقا تأسیس میگردد. هدفی که توسط مؤسسین این شرکت ذکر میشود, همکاری بین دو قاره آفریقا و اروپا جهت انتقال فناوری و کمک به کاهش فقر آفریقاست! پس از6سال اولین نمایندگی این شرکت در اروپا تاسیس میگردد و شروع به ارائه خدمات در سطح جهانی میکند! واما پشت پرده این اقدام بشردوستانه اروپا چیست⁉‼

“ذخایر ژنتیک منحصر به فرد هر منطقه, پتانسیل و ابزاری برای تولیدات دارویی جدید, اصلاح ژنی گیاهان و دامها و تولید گونه های جدید گیاهی و جانوری؛ و مصارف متعدد صنعتی محسوب می شوند

و ازاین رو در توسعه اقتصادی تأثیر به سزایی میتوانند داشته باشند….”

783907 - تاراج ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا و ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا

شرکت R&S

با سازوکاری که شرکت R&S اروپایی در سال2005 بنیان می نهد ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا به راحتی توسط خود آفریقایی ها به قاره اروپا منتقل خواهد شد!

شیوه کاربدین شکل است که قراردادی فی مابین این شرکت و کشاورز بسته میشود. این شرکت ملزم میشود خدمات حوزه کشت بافتی را که هزینه آن توسط خود شرکت و با اعطای وام به کشاورز تآمین خواهد شد ارائه کند. کشاورز نیز مواد گیاهی خود را در اختیار شرکت قرار می دهد تا بتواند محصول اصلاح شده و یکنواختی را از طریق کشت بافت دریافت و در مزارع خود کشت کند. پس از برداشت محصول نیزخود شرکت محصول کشاورز را خواهد خرید.

عواید تجاری حاصل از کشت گسترده

در قرار داد اینگونه ذکر میشود که عواید تجاری حاصل از کشت گسترده محصول کشت بافتی گیاهی که کشاورز به این شرکت تحویل خواهد داد کاملا متعلق به خود کشاورز بوده و این شرکت تنها ارائه دهنده خدمات کشت بافتی به کشاورز است و هیچ گونه مطالبه مالی نسبت به کشت تجاری گونه کشت بافتیِ به دست آمده از گیاه کشاورز نخواهد داشت و حتی خود شرکت نیز محصول تولیدی کشاورز را در صورت داشتن کیفیت مطلوب میخرد و بدین ترتیب دغدغه فروش محصول نیز از کشاورز رفع میشود!

635952096007072994 - تاراج ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا و ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا

بدین طریق اروپا با استقرار چنین شرکتی در قلب آفریقا(با بالاترین تنوع ژنتیکی محصولات وحشی و زراعی گیاهی) ضمن استفاده از نیروی کار ارزان آفریقایی, علاوه براینکه خود اقدام به شناسایی و بهره برداری ذخایر ژنتیکی منطقه و انتقال آنها به اروپا میکند، خود کشاورزان افریقایی نیز در این تاراج به اروپا کمک میکنند و تشویق میشوند انواع واریته های زراعی خود را برای تولید گونه کشت بافتی به این شرکت عرضه کنند. سرانجام،در بلند مدت کشاورزان فقیر آفریقایی به کشاورزان مقروض آفریقایی تبدیل شوند که شرکت میتواند مزارع آنها را به جای بدهی خود مصادره کند!

انتقال گیاهان اصلاح شده به قاره اروپا 

شرکت R&S با تولید پروتکل های خاص کشت بافت هرگیاه واریته های خالص این گیاهان را تولید و در بستر همین زمین های کشاورزان بدون هیچ هزینه ای کشت, و ضمن اینکه بعدها زمینهای کشاورزان را مصادره خواهد کرد, پس از بررسی های تکنیکال روی این گیاهان اصلاح شده, دانش فنی حاصل از هرگیاه را تکمیل کرده و به همراه ذخایر ژنتیکی و احیانا گیاهان جدید تولید شده از تلفیق ژنتیکی این گونه ها را به قاره اروپا منتقل میکند!

با اجرای چنین سیاستهای استثمارگرایانه ای, هم اکنون متنوع ترین باغهای گیاه شناسی ( Botanic Gardens) متعلق به اروپاست…

بنابراین مشخص میشود که پشت شعارهای بشردوستانه برخی کشورهای توسعه یافته اهداف دیگری نهفته است و این یکی دیگر از مصادیق اثبات سناریوهای سلطه طلبانه کشورهای استعمارگر می باشد.

Recombinant DNA controversy - تاراج ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا و ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا

ارزشمندی ذخایر ژنتیکی

ذخایر ژنتیکی به قدری ارزشمندند که کشورهای اروپایی که خود به طور طبیعی غنی از این ذخایر هستند به آن هم قانع نشده و به فکر بهره برداری از پتانسیلهای ژنتیکی سایر نقاط جهان نیز هستند! با ترفندهایی زیرکانه و شعارهای عامه پسند، با سرمایه گذاری های بلند مدت در کشورهای غنی ژنتیکی چون قاره آفریقا در پی استثمار ژنتیکی آنها هستند. اگر تا دیروز بریتانیای کبیر برای دست یابی به ذخایر الماس و طلا و معادن آفریقا به این کشورها هجوم نظامی میبرد و آن را مستعمره خود میکرد, هم اکنون بدون جنگ نظامی و به صورت نرم و با دست مردمان خود آن کشورها به تاراج ذخایر ژنتیکیشان میپردازد.

عرصه زیست فناوری و ذخایر ژنتیکی

در جهان امروز دایره تعریف ثروتها عوض شده است و دیگر به صرف داشتن ذخایر غنی طلا و نفت و … کشوری ثروتمند تلقی نخواهدشد. در جهان آینده ثروت و اقتدار از آن کشوری خواهد بود که در عرصه زیست فناوری و شکوفایی ذخایر ژنتیکی حرفی برای گفتن داشته باشد. و در این میان؛ کشورما درکجا قرارخواهد گرفت؟! آنچه که مسلم است، سیاست گذاریها و تصمیمات امروز هرکشوری در این عرصه، جایگاه آن را درجهان فردا مشخص خواهد کرد.

نمایش انلاین کلیپ تاراج ذخایر ژنتیکی قاره آفریقا

[button_link size=”medium” src=”http://dl.beitezohoor.ir/clip2/africas-genetic-reserves.mp4″]برای دانلود کلیک کنید[/button_link]

یادداشت تحلیلی
پویان مجتبوی
ذخایرژنتیکی
فناوریهای اقتدارافرین
اتحادیه اروپا
سیاستهای سلطه گرایانه

واحد مطالعات امنیت غذایی مصاف

نوشته‌های مرتبط

فیلم با دریاچه ارومیه چه کردند؟

Montazer

درباره فرقه گنابادی

Montazer

ادرس تمام خیریه های ایران

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

۲ نظرات

  • سلام: ظهر بخیر... مثل همیشه مثل همیشه همیشه: بهترین ها پیداکردید و در اختیار ما گذاشتید ...الانم دست گذاشتید رو یکی از بهترینا و درباره این موضوع مهم گلچینی از دقیق ترین اطلاعات مربوط به موضوع رو در اختیار ما گذاشتید. سپاسگزارم دست تک تک اعضای زحمت کش و تلاشگر: موسسه فرهنگی بیت ظهور رو میبوسم موفق باشید طرفدار پرو پا قرص : مجموعه فرهنگی بیت ظهور و یارهمیشگی(البته اگر بتونم و در حدش باشم ..): گروه بیت ظهور
    • باسلام از اینکه همراه ماهستید از شما بسیار تشکر میکنیم امیداست همواره رضایت کاربران و بازدید کننده گان بیت ظهور را جلب کنیم