پرسمان مهدوی

چگونگی تکامل عقل در حکومت امام زمان

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

چگونگی تکامل عقل در حکومت امام زمان

قسمت3 از 3

عقل..!

3]:عقلانیت ابزاری:

..این سطح از عقلانیت که اهمیتش از دو عقل مذکور کمتر است مربوط می شود به کنترل و تامین ابزار دستیابی به اهداف دنیا. این سطح از عقلانیت به این سوالات پاسخ می دهد که چطور راحت تر بخوریم؟ چگونه سریعتر حرکت کنیم؟ چگونه امکانات بیشتر داشته باشیم؟ چگونه کمتر رنج ببریم؟ و چگونه بیشتر لذت ببریم؟ این عقل در راستای دو عقل دیگر از لوازم زندگی مادی است.در روایات بسیاری در مورد این عقل و فواید آن در زندگی بشر سخن رانده شده است.!

امام رضا[ع] میفرمایند: مومن سه علامت دارد: “یکی از آنها تقدیر معیشت است….” یعنی کسی که اقتصاد زندگی خود را اندازه گیری می کند و الگوی مصرف معقولی دارد و نه افراط دارد و نه تفریط، مومن است.!

امام علی[ع]نیز می فرماید:
العقل انک تقتصد و لا تفسد” یعنی: عقل آن است که میانه رو باشی و اسراف نکنی.!تفاوت جامعه مدرن با جامعه اسلامی در این زمینه این است که آنها عقل را منحصر به عقل ابزاری می دانند. زیرا انسان را به عنوان یک فرد با زندگی ابدی نمی شناسند لذا تا هر اندازه ای که بتوانند در تامین هر چه بیشتر رفاه، لذت و سود دنیایی خود تلاش می کنند و منکر اخلاق و مسایل مربوط به معاد هستند. کاری ندارند که آنچه انجام می دهند ارزشمند است یا نه؟

آیا مورد رضایت خداوند است یا خیر؟ اما اسلام عقل ابزاری را در راستای عقل ارزشی و عقل معاد می داند در نتیجه می بایست یک فرد مومن مسلمان در هر گونه تفکر و عقلانیت از سویی نگاهش به یک زندگی آباد در دنیا باشد و از سوی دیگر نگاهی به رضایت الهی داشته باشد و همواره این سوال را در قلب خود زنده نگه دارد که آیا این گفتار و رفتار و کردار من مورد پسند ربّ العالمین هست یا نه؟

بنابراین، روایتی که بیان می کند “وضع یده علی رووس العباد و کملت بها احلامهم” مرادش این است که در ایام ظهور، آن ابرعقل آخرالزمانی با عنایت رحمانی خود کاری خواهد کرد که عقول انسان ها تکمیل شود و اکمال حقیقی به این است که انسان ها نگاهشان در همه اقوال و افعال به سوی رضایت خدای متعال باشد و در زیر سایه توحید و به دور از هر گونه شرکی زندگی شیرین در جوار محبوب دل ها را تجربه کنند.

پایان..!

..پی نوشتها:

1]:تحف العقول ص 329..!
2]:میزان الحکمه، ج6..!

نوشته‌های مرتبط

آیا امام حسن عسکری(ع) بجز حضرت مهدی فرزند دیگری داشتند

Entezar

اثبات وجود امام زمان(عج) با شب قدر

Entezar

خدا تو قرآن میفرمایند،من برای بنده کافی هستم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد