متن مهدوی

چرا وقتی نام قائم (عج) برده می شود، شیعیان تمام قد روی پا می ایستند

⁉️چرا وقتی نام قائم (عج) برده می شود، شیعیان تمام قد روی پا می ایستند❓

✅پاسخ: يکى از اعمالى که در بين شيعيان مرسوم ومعمول بوده است، اين است که چون نام (قائم) (عجل الله فرجه) در جايى برده مى شود، اهل مجلس، بلند مى شوند. اگر چه دليلى مسلم بر وجوب قيام به هنگام ذکر اين لفظ در دست نيست، اما در اين حد مى توان گفت که اين امر در بين مردم، به عنوان يک عمل مستحب، ريشه اى مذهبى دارد و در حقيقت، اظهار ادب واحترام به آن امام عزيز است.

?چنانکه نقل شده: در حضور امام رضا (عليه السلام) در خراسان کلمه (قائم) ذکر شد، حضرت برخاست ودستش را بر سر نهاد وفرمود: (اللهم عجل فرجه وسهل مخرجه) خداوندا! بر فرجش شتاب کن، وراه ظهور ونهضتش را آسان گردان). (1)

?واز روايتى چنين استفاده مى شود که اين رفتار در عصر امام صادق (عليه السلام) نيز معمول بوده است. از حضرت صادق (عليه السلام) سؤال شد: علت قيام در موقع ذکر (قائم) چيست❓

♻️حضرت فرمود:
صاحب الامر غيبتى دارد بسيار طولانى، واز کثرت لطف ومحبتى که به دوستانش دارد، هر کس وى را به لقب قائم – که مشعر است به دولت کريمه او، واظهار تأثرى است از غربت او – ياد کند، آن حضرت هم نظر لطفى به او خواهد نمود؛ وچون در اين حال، مورد توجه امام واقع مى شود سزاوار است از باب احترام به پا خيزد واز خدا تعجيل در فرجش را مسئلت نمايد). (2)

⭐️البته مى توان گفت در بعضى شرايط واجب مى باشد. مثل اينکه اين لقب يا القاب ديگر حضرت در مجلس ياد شود، آنگاه همه اهل مجلس به احترام آن به پا خيزند. در اين حال اگر کسى از اهل مجلس بدون عذر از جاى خود برنخيزد، اين برنخاستن توهين وهتک حرمت آن حضرت خواهد بود، وبديهى است اين عمل حرام مى باشد.

☀️آيت الله سيد محمود طالقانى – رحمه الله عليه – مى گويد:
(اين دستور قيام، شايد (فقط) براى احترام نباشد، والا بايد براى خدا و رسول و اولياى مکرم ديگر هم به قيام احترام کرد، بلکه دستور آمادگى وفراهم کردن مقدمات نهضت جهانى ودر صف ايستادن براى پشتيبانى اين حقيقت است… اين همه فشار ومصيبت، از آغاز حکومت دودمان دنائت و رذالت اموى، تا جنگهاى صليبى وحمله مغول واختناق وتعديلهاى دولتهاى استعمارى، بر سر هر ملتى وارد مى آمد، خاکسترش هم به باد فنا رفته بود؛ ليکن دينى که پيشوايان حق آن دستور مى دهند که چون اسم صريح (قائم) مؤسس دولت حقه اسلام برده مى شود، به پا بايستيد وآمادگى خود را براى انجام تمام دستورات اعلام کنيد، وخود را هميشه نيرومند ومقتدر نشان دهيد، هيچ وقت نخواهد مرد). (3)
 
? منابع:
1. بحار الانوار، علامه مجلسى، ج 51، ص 30.
 2. الزام الناصب، شيخ حائرى يزدى، ج 1، ص 271.
 3. خورشيد مغرب، محمد رضا حکيمى، ص 264.

نوشته‌های مرتبط

ظهور نزدیک است

Entezar

اثبات تولد حضرت مهدی از کتب اهل سنت قسمت دوازدهم

Montazer

اهمیت روز جمعه

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد