آذر ۲۴, ۱۳۹۷
پرسمان مهدوی

پرسش و پاسخ مهدوی: پرسمان مهدویت و سوال و جواب درباره امام زمان

پرسش و پاسخ مهدوی

پرسش و پاسخ مهدوی:پرسمان مهدویت

با سلام خدمت عزیزان بیت ظهوری با گرداوری تعدادی از سوالات شما عزیزان همراه تان هستیم

زمزم معرفت پرسش و پاسخ پیرامون مهدویت بیانات حجت الاسلام حیدری

پخش انلاین

دانلود با لینک مستقیم

پرسش: آیا امام عصر ارواحنافداه با اجبار، اسلام را در جهان پیاده مى کنند؟

 از روایات، چنین استفاده مى شود که امام عصر علیه السلام ابتدا، مردم را به سوى حق دعوت مى کند و قبل از آغاز هر جنگى، به معرّفى دین حق براى دشمنان مى پردازد و فرصت انتخاب میان حق و باطل را به آنان مى دهد و تنها بعد از اتمام حجّت بر دشمنان، از قدرت شمشیر استفاده مى کند.?

پس چون آن حضرت، ابتدا، اتمام حجّت مى کند و آنان با این که به حق واقف مى شوند و از آن اطلاع پیدا مى کنند، از آن روى گردان مى شوند، نمى توان گفت، آن حضرت، اسلام را با اجبار پیاده مى کند، بلکه باید گفت، هر کس که اسلام را قبول مى کند، از روى رغبت و اختیار است و هر کس آن را قبول نمى کند، باز با آگاهى و اختیار است، لکن بعد از این سوء اختیار، از سوى لشکریان امام نابود مى شود تا در جهان فتنه اى نماند.

پرسش دوم

حوصله هیچ کاری رو ندارم و همش غصه میخورم

سوال:سلام،من بسیار فکرم درگیر امام زمان علیه السلام شده به

حدی که گاهی حوصله هیچ کاری رو ندارم و همش غصه میخورم.آیا این حالت درست هست؟!

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

میخواستم بدونم هرزمان که ما به حضرت فکر کنیم


پاسخ: بیاد حضرت صاحب الامر علیه السلام بودن یک وظیفه شرعی است،

اما لازم است بدانیم انتظار در حقیقت تحرک است در همه ابعاد زندگی نه اینکه از کار بیفتیم.
وقتی یک نفر از یک خانواده به سفر میرود
اتاقش رو نگه میدارند و عکس او را به دیوار میزنن.
برای اینکه همیشه بیادش باشن؛زندگی میکنند.تفریح میکنند.خرید میرن.
اما همیشه با اون عکس یا اون اتاق جای خالیش رو هم به رخ میکشن و بیادش هستن.
انتظار به معنای زندگی نکردن نیست!
بمعنای از حرکت ایستادن نیست!
زندگی کنید!تفریح کنید!خرید کنید و…
اما همیشه نشانه هایی از امام زمان علیه السلام در زندگی داشته باشید.که بیانگر این باشد

که مولاجان!ما در عین اینکه زندگی میکنیم اما جای خالی شمارو حس میکنیم

اصلا زندگی و اعمال ما در جهت رضایت شماست و بیاد شما هستیم و معتقدیم با بازگشت شما زندگی حقیقی جریان پیدا میکنه

پرسش سوم

اگر به اندازه آب خوردن به ما نیاز داشتند ظهور میکردیم

سوال:سلام.امام زمان علیه السلام خودشان فرمودند که اگر به اندازه آب خوردن به ما نیاز داشتند ظهور میکردیم؛با توجه به ختم های صلوات و سایر کارهای که شیعیان انجام میدن چرا هنوز ایشان نیامدن؟!

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

پرسش پاسخ مهدوی

پاسخ:حضرت فرمودند اگر به اندازه یک لیوان آب خوردن تشنه ما بودند…
تشنگی یعنی چی؟!
شخصی گفت استاد چکار کنم امام زمان علیه السلام را ببینم؟!
استاد گفت:امروز تا شب به هیچ وجه آب نخور شب هرآنچه در خواب دیدی برای من تعریف کن!
فردا شاگرد آمد و گفت:
استاد تمام دیشب را خواب آب میدیدم،از فرط تشنگی و عطش!
استاد گفت:دیدار امام زمان علیه السلام هم زمانی حاصل می شود که تشنه مولایت باشی.
و ضمنا آنچه معمولا مشاهده میکنیم،اکثر این ختم های صلوات و…برای رفع حوائج شخصی است نه برای ظهور.
و البته دعاهای شیعیان و حتی مردم دنیا برای رسیدن منجی بی تأثیر نبوده و نیست،بسیاری از اهل علم و بزرگان اهل معرفت فرموده اند که ظهور بسیار نزدیک شده ان شاءالله و باید تلاش کنید یاد امام زمان علیه السلام را در دل خود و دیگران زنده کنید.

پرســـــش و پاســــــخ مهــــــدوے

ﺩﻧﻴﺎ ﻭ ﻣﺮﺩﻡ، ﭼﻪ ﺷﺮﺍﻳﻄﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺗﺎ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﻣﺎﻥ (عج) ﻇﻬﻮﺭ ﻛﻨﻨد؟

ﺷﺎﻳﺪ ﺑﺘﻮﺍﻥ ﺩﺭ ﻳﻚ ﺟﻤﻠﻪ ﮔﻔﺖ ﻛﻪ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺎ ﻫﻤﻪ ﻭﺟﻮﺩ، ﺧﻮﺍﺳﺘﺎﺭ ﻭ ﭘﺬﻳﺮﺍﻱ ﻣﻨﺠﻲ ﺑﺎﺷﻨﺪ.

۱⃣ ﻣﺮﺩﻡ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﻔﻬﻤﻨﺪ ﺑﺮﭘﺎﻳﻲ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﻭﺍﻗﻌﻲ ﻭ ﺍﻣﻨﻴّﺖ ﻭ ﺁﺭﺍﻣﺶ ﺑﺮﺍﻱ ﻫﻤﮕﺎﻥ ﻭ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺳﻌﺎﺩﺕ ﺑﺮﺍﻱ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﺍﻧﺴﺎﻧﻲ ﻭ ﻧﺠﺎﺕ ﺑﺸﺮﻳّﺖ ﺍﺯ ﺗﺒﺎﻫﻲ ﻭ ﻧﺎﺑﻮﺩﻱ، ﺍﺯ ﻋﻬﺪﻩ ﻣﻜﺎﺗﺐ ﻭ ﺍﻳﺴﻢ ﻫﺎﻱ ﺑﺸﺮﻱ ﻭ ﺣﻜﻮﻣﺖ‌ﻫﺎﻱ ﻏﻴﺮ ﺍﻟﻬﻲ ﺧﺎﺭﺝ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻓﻘﻂ ﺩﺭ ﺳﺎﻳﻪ ﺩﻳﻦ ﻭ ﺭﻫﺒﺮﻱ ﺁﺳﻤﺎﻧﻲ، می ﺗﻮﺍﻥ ﺻﺒﺢ ﺭﻭﺷﻨﻲ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﺑﺸﺮﻳﺖ ﺑﻪ ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻧﺸﺴﺖ.

۲⃣ﻋﻠﺎﻭﻩ ﺑﺮ ﻣﻌﺮﻓﺖ، ﻣﺮﺩﻡ ﻭﺍﻗﻌﺎً ﺑﺎﻳﺪ ﺧﻮﺍﺳﺘﺎﺭ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻭ ﺣﺎﺿﺮ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﺑﺮﺍﻱ ﺑﺮﭘﺎﻳﻲ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﺗﻠﺎﺵ ﻭ ﻛﻮﺷﺶ ﻛﻨﻨﺪ. ﺁﻧﺎﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺪﺍﻧﻨﺪ ﻛﻪ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺳﺮﻧﻮﺷﺖ ﺍﻧﺴﺎﻥ‌ﻫﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻧﻮﻉ ﺍﺧﺘﻴﺎﺭﺷﺎﻥ ﻣﺮﺗﺒﻂ ﻛﺮﺩﻩ ﻭ ﻓﺮﻣﻮﺩﻩ ﺍﺳﺖ: «ﺍﻥّ ﺍﻟﻠﻪ ﻟﺎﻳﻐﻴﺮ ﻣﺎ ﺑﻘﻮﻡ ﺣﺘّﻲ ﻳﻐﻴﺮﻭﺍ ﻣﺎ ﺑﺄﻧﻔﺴﻬﻢ»؛ ﺑﻪ ﺩﺭﺳﺘﻲ ﻛﻪ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ، ﺁﻧﭽﻪ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﻗﻮﻣﻲ ﺍﺳﺖ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﻧﻤﻲ ﺩﻫﺪ ﻣﮕﺮ ﺁﻥ ﻛﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺭﺍ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺩﻫﻨﺪ.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

پرسمان تصویری مهدویت

ﺩﺭ ﺍﺑﺘﺪﺍﻱ ﺳﻮﺭﻩ ﻣﺎﺋﺪﻩ، ﺁﻳﺎﺕ ۲۰، ۲۶ ﺑﻪ ﻳﻜﻲ ﺍﺯ ﺣﻮﺍﺩﺙ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻗﻮﻡ ﺑﻨﻲ ﺍﺳﺮﺍﻳﻴﻞ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺯﻣﻴﻨﻪ ﺍﺷﺎﺭﻩ ﻣﻲ ﻛﻨﺪ. ﻭﻗﺘﻲ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﻮﺳﻲ (ع)ﺑﻪ ﺑﻴﺎﻥ ﻧﻌﻤﺎﺕ ﺍﻟﻬﻲ ﭘﺮﺩﺍﺧﺖ ﻭ ﺑﻪ ﺁﻧﺎﻥﻓﺮﻣﻮﺩ: «ﺧﺪﺍﻭﻧﺪﺍﺭﺽ ﻣﻘﺪﺱ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﺷﻤﺎﻧﻮﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖ. ﺑﺠﻨﮕﻴﺪ ﻛﻪ ﺑﻪ ﭘﻴﺮﻭﺯﻱ ﻣﻲ ﺭﺳﻴﺪ».

ﻗﻮﻡ ﺍﻭ ﺣﺎﺿﺮ ﺑﻪ ﺗﻠﺎﺵ ﻭ ﺟﻨﮓ ﻧﺸﺪﻧﺪ. ﺣﻀﺮﺕ ﻣﻮﺳﻲ (ع) ﻫﻢ، ﭼﻨﻴﻦ ﺩﻋﺎ ﻛﺮﺩ: «ﺧﺪﺍﻱ! ﻣﻴﺎﻥ ﻣﻦ ﻭ ﺑﺮﺍﺩﺭﻡ ﺑﺎ ﻗﻮﻡ ﻓﺎﺳﻖ، ﺟﺪﺍﻳﻲ ﺑﻴﻨﺪﺍﺯ».

ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻫﻢ ﻓﺮﻣﻮﺩ: «ﺳﻜﻮﻧﺖ ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﺷﻬﺮ، ﭼﻬﻞ ﺳﺎﻝ ﺑﺮﺍﻱ ﺁﻧﺎﻥ ﺣﺮﺍﻡ ﺷﺪ».

ﺑﻨﺎﺑﺮﺍﻳﻦ، ﻣﺮﺩﻡ ﺩﻧﻴﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﺧﻮﺍﺳﺘﺎﺭ ﻭﺍﻗﻌﻲ ﺣﻀﺮﺕ ﻭ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﮔﺴﺘﺮﻱ ﺍﻭ ﺑﺎﺷﻨﺪ ﻭ ﺣﻖ ﻭ ﻋﺪﺍﻟﺖ ﻭ ﺑﻬﺮﻩ ﻭﺭﻱ ﺍﺯ ﻣﻨﺎﻓﻊ ﻭ ﻣﻮﺍﻫﺐ ﺩﻧﻴﺎ ﺭﺍ ﺑﺮﺍﻱ ﻫﻤﻪ ﺑﺨﻮﺍﻫﻨﺪ ﻭ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﻣﺒﺎﺭﺯﻩ ﺑﺎ ﻇﻠﻢ ﻭ ﭘﻴﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩﻥ ﻋﺪﺍﻟﺖ، ﺗﺎ ﺁﺧﺮﺑﺎﻳﺴﺘﻨﺪ.در ﺍﻳﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺯﻣﺎﻥ (عج) ﻇﻬﻮﺭ ﻣﻲ ﻛﻨﺪ.

منبع : کتاب آفتاب مهر

سوال : آیا ناظر بودن امام زمان بر اعمال ما، منافاتی با ستّار بودن خداوند ندارد؟

 پاسخ: بر اساس روایات مختلف، امام زمان، چشم خدا در میان انسانهاست و هر سال اعمال و تقدیرات انسان ها، در شب قدر بر ایشان عرضه میشود. اما این روایات منافی با ستّاریت خدا نیست؛ زیرا امام زمان واسطه فیض الهی و رابط خلق و خالق است و لازمه ی اینکه به بهترین وجه، این وساطت تحقق پذیرد، این است که آن حضرت از قابلیت ها و افعال همگان با خبر باشد.

 ثانیا، میزان ستّار بودن پروردگار نسبت به هر کس، به تناسب لیاقت، شایستگی و درجات نزدیکی او در پیشگاه خداست. از این رو خداوند برای کافران پرده پوشی ندارد و ستاریت او نسبت به مومنان نیز، به تناسب درجات ایمان آنها، متفاوت است.

بنابراین چه بسا بعضی اعمال مومنان مُقرّب را از نظر امام زمان نیز مخفی بدارد. امامان معصوم از همه ی صفات الهی از جمله صفت ستار بودن، برخوردارند. و همانند خدا، بندگان مومن را رسوا نمیکنند و رازدار اسرار و اعمال مردم هستند.

پرسش و پاسخ دانشجویی، ج٢٧

پرسش و پاسخ مهدوی

سوال و جواب درباره امام زمان

سوال: آیا حضرت فاطمه(س) پس از ظهور رجعت می کند؟

پاسخ: حدیثی در منابع روایی وجود دارد که حکایت از رجعت حضرت زهرا (س) بعد از ظهور امام زمان (عج) دارد. داستان رجعت آن حضرت(س) در ضمن روایتی طولانی که در پرسش مفضل از امام صادق (ع) مطرح شده، آمده است.

مفضل می گوید از امام صادق (ع) پرسیدم: آقا، آیا پیامبر (ص) و علی (ع) با قائم (عج)خواهند بود؟ فرمودند: آرى، والله پیامبر(ص) و علی (ع) ناگزیر می باید قدم روى زمین بگذارند…. اى مفضل! گویا مى ‏بینم که ما ائمه(ع) آن موقع جلوی پیامبر(ص) جمع شده و به آن حضرت(ص) شکایت مى ‏کنیم که امت بعد از وى چه به روز ما آوردند، و مى ‏گوییم امت، ما را تکذیب کردند؛ بى ‏اعتنایى، نفرین، لعنت و تهدید به قتل نمودند، حاکمان ستمگر آنها ما را از وطن بیرون آورده به پایتخت خود بردند و جمعى از ما را با سم و حبس کشتند. در این وقت پیغمبر سخت گریه می کند و می فرماید اى فرزندان من! هر چه به شما رسید بیشتر به جد شما رسید.

آن گاه فاطمۀ زهرا (س) مى ‏آید و از ظلم هایی که در حق او همسرش شده و غصب فدک‏، ملک خود توسط آنها، و رفتن به میان مهاجرین و انصار و ایراد خطبه ‏اش در خصوص غصب فدک، شکایت می کند. سپس نقل می کند که چگونه جمعى امیر المؤمنین(ع) را از خانه خود براى بیعت گرفتن در سقیفه بنى ساعده بردند،… .[۱]

بنابر این، طبق این روایت که مفضل از امام صادق (ع)نقل می کند، حضرت فاطمه (س) نیز جزو رجعت کنندگان خواهند بود؛

منابع
(۱) مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج ۵۳، ص ۱۷، مؤسسه الوفاء، بیروت، ۱۴۰۹ق؛ دوانى، على، مهدى موعود، (ترجمه ج ۵۱، بحار الأنوار)، ص ۱۱۶۶- ۱۱۶۷، اسلامیه، تهران، چاپ بیست و هشتم، ۱۳۷۸ش،

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

چه پیشرفت های زمان امام زمان(عج) اتفاق می افتد

پرسش و پاسخ مهدوی کاربران

سوال: چه شباهتهایی میان پیامبران الهی(ع) و امام مهدی(عج) وجود دارد؟

پاسخ: رهبری حضرت در دوران غیبت، زمینه های مختلفی را در بر میگیرد که به پارهای از آنها اشاره میکنیم: الف. زمینهسازی برای دوران ظهور حضرت با درایت و مدیریت الهی و با احاطه علمی به حوادث و رویدادها، به گونهای برنامه ریزی و ایفای نقش میکند که در نهایت به ظهور، منجر شود. در این میان، اطلاع رسانی به مردم و آگاهی آنان از ناهنجاریهای وضع موجود و زیباییهای دوران ظهور، توسط منتظران، بسیار مهم است. امام عصر(عج) با برخی اقدامات، باعث آگاهی انسانها از واقعیات می‌شود، تا برای پذیرش ظهور آماده گردند. گاه این آگاهیها به صورت ناخواسته از طریق دشمنان به اطلاع مردم میرسد. ب. پرورش یاران قیام اصلاحی حضرت به یاورانی نیاز دارد که در این مسیر در کنار حضرت باشند و او را در اجرای دین خدا و برقراری عدالت همراهی کنند. اینان باید از افرادی باشند که خود در جاده صلاح و تقوا حرکت کرده،
به تعبیر قرآن «عباد صالح» باشند. تقوا و تزکیه نفس نیز به مربی نیاز دارد؛ لذا خداوند یکی از وظایف پیامبران و حجتهای الهی را تزکیه نفوس مردم شمرده است.
امام عصر(عج) با توجه به احاطه بر قلب و روح انسانها، مؤمنان شایسته را تحت تربیت قرار میدهد. ج. حفظ دین حفظ دین به دست حضرت، راههای مختلفی دارد؛ از جمله: ۱. پاسخگویی به سؤالات علمی: با توجه به نیاز علما و مردم برای برداشت صحیح از دین و رفع ابهامات و یافتن پاسخ سؤالات، از جمله کارهای امام، پاسخ دادن به سؤالات و رفع ابهامات و دستگیری علمی به صورت الهام یا تشرف و ملاقات‌های خاص یا به گونه ای دیگر است. ۲. عنایت به علما:
بر اساس دستور امامان به ویژه وجود مقدس امام مهدی(عج) وظیفه مردم در عصر غیبت، رجوع به علما و کارشناسان دین است. علما از طرف امام عصر(عج) سرپرستی امور مردم را به عهده دارند. آن حضرت با کمک و عنایات ویژه به علما، آنان را در سرپرستی امور، هدایت و کمک میکند که این هدایت میتواند به شکل هدایت ظاهری یا باطنی باشد. از منظر دیگر، میتوان به فواید امام غایب اشاره کرد.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

پرسش و پاسخ درباره امام زمان(عج)

پرسش و پاسخ مهدوی کاربران

سوال: چه شباهتهایی میان پیامبران الهی(ع) و امام مهدی(عج) وجود دارد؟

پاسخ: بررسی روایات نشان می‌دهد شباهت‌های زیادی میان حضرت مهدی و انبیای گذشته وجود دارد. آنچه مورد اشاره قرار می‌گیرد، تنها بخش محدودی ازآن‌ها است. ۱. در قائم ما نشانهای از آدم(ع) و نوح(ع) وجود دارد و آن، طول عمر است. ۲. نشانهای که از ایوب(ع) در او هست، فرج پس از گرفتاری و آزمایش است. ۳. شباهت حضرت مهدی(عج) به حضرت آدم(ع)؛ طول عمر است. ۴. شباهت حضرت مهدی (عج)به حضرت نوح(ع)؛
طول عمر و تحقق وعده الهی مبنی بر اصلاح جامعه است. ۵. شباهت حضرت مهدی (عج)به حضرت ابراهیم(ع) پنهان بودن ولادت و کنارهگیری از مردم است. ۶. شباهت حضرت مهدی(عج) به حضرت یوسف(ع) مفهوم غیبت است که او را میدیدند؛ ولی نمیشناختند. ۷. شباهت حضرت مهدی (عج)به حضرت موسی(ع) پنهان بودن ولادت، خوف از قتل، فرار از مصر و غیبت است. ۹. شباهت حضرت مهدی (عج)به حضرت عیسی(ع) اختلاف مردم پیرامون او در باره زندگی و مرگ او و خوف و هراس او از «تسلّط» یهود و تحت نظر داشتن ایشان است. ۱۰. شباهت حضرت مهدی (عج) به پیامبر اسلام(ص) هدایت گری، سیره و روش، حرکت جهانی بر پایه حکومت اسلامی، وجود رعب و هراس در دل کافران و امدادهای خاص به آن حضرت است.

برای مطالعه بیشتر روی عبارت زیر کلیک نمایید

حضرت مهدی(عج) در ادیان دیگر چگونه توصیف شده اند

پرسش و پاسخ مهدوی کاربران

سوال: چه شباهتهایی میان پیامبران الهی(ع) و امام مهدی(عج) وجود دارد؟

پاسخ: ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺍﻧﺴﺖ ﻛﻪ ﺣﺎﺿﺮ ﻭ ﻧﺎﻇﺮ ﺩﺍﻧﺴﺘﻦ ﺍﻣﺎﻡ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﻣﻌﻨﺎ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺑﺎ ﭼﺸﻢ ﺳﺮ، ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺭﺍ ﻧﮕﺎﻩ ﻣﻲ‌ﻛﻨﺪ؛ ﻫﻤﺎﻥ ﮔﻮﻧﻪ ﻛﻪ ﺷﺎﻫﺪ ﻭ ﻧﺎﻇﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﺧﺪﺍ ﻧﻴﺰ ﺷﻬﻮﺩ ﻭ ﺩﻳﺪﻥ ﻣﺎﺩﻱ ﻧﻴﺴﺖ.

ﺑﻠﻜﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺩﺍﺭﺍﻱ ﺣﻘﻴﻘﺖ ﻭﺟﻮﺩﻱ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺑﻠﻨﺪﻱ ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﮔﺴﺘﺮﻩ ﺍﻳﻦ ﻋﺎﻟﻢ ﻣﺎﺩﻱ ﻧﻴﺴﺖ.

ﺩﺭ ﺑﺴﻴﺎﺭﻱ ﺍﺯ ﺍﺧﺒﺎﺭ، ﺑﺮﺍﻱ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ (ص) ﻭ ﺍﻣﺎﻣﺎﻥ (ﻋﻠﻴﻬﻢ ﺍﻟﺴﻠﺎﻡ) ﻏﻴﺮ ﺍﺯ ﺁﻧﭽﻪ ﻛﻪ ﻣﺎ ﺁﻥ ﺭﺍ ﻧﻔﺲ ﻭ ﺭﻭﺡ ﻣﻲ‌ﻧﺎﻣﻴﻢ، ﻣﻘﺎﻣﻲ ﻭﺍﻟﺎﺗﺮ ﺍﺛﺒﺎﺕ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺁﻥ ﻣﻘﺎﻡ ﻧﻮﺭﺍﻧﻴﺖ ﺍﺳﺖ.

ﺩﺭ ﺭﻭﺍﻳﺘﻲ ﻧﻘﻞ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ «ﻧﺨﺴﺘﻴﻦ ﭼﻴﺰﻱ ﻛﻪ ﺧﺪﺍﻱ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﺁﻓﺮﻳﺪ، ﻧﻮﺭ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮ ﺍﻛﺮﻡ ﻭ ﺍﻣﺎﻣﺎﻥ ﺑﻮﺩ». ﺩﺭ ﺭﻭﺍﻳﺖ ﺩﻳﮕﺮ ﺁﻣﺪﻩ ﺍﺳﺖ: «ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺩﺭ ﺁﻏﺎﺯ، ﻧﻮﺭ ﻣﺤﻤﺪ (ص) ﻭ ﻋﻠﻲ (ع) ﺭﺍ ﺧﻠﻖ ﻛﺮﺩ» ﻭ ﺩﺭ ﺭﻭﺍﻳﺘﻲ ﺩﻳﮕﺮ ﺑﻴﺎﻥ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ: «ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ، ﺍﺯ ﻧﻮﺭ ﻋﻈﻤﺖ ﺧﻮﻳﺶ، ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺁﻓﺮﻳﺪ».

ﺁﻓﺮﻳﻨﺶ ﺍﺯ ﻧﻮﺭ ﺧﺪﺍ، ﭼﻨﺪﺍﻥ ﺑﺮﺍﻱ ﻣﺎ ﺭﻭﺷﻦ ﻧﻴﺴﺖ، ﻭﻟﻲ ﻣﻲ‌ﺗﻮﺍﻥ ﮔﻔﺖ ﻏﻴﺮ ﻣﺎﺩﻱ ﻭ ﻣﻘﺎﻣﻲ ﺑﺲ ﺑﻠﻨﺪ ﺍﺳﺖ. ﺍﻳﻦ ﻣﻘﺎﻡ ﻧﻮﺭﺍﻧﻴﺖ، ﭼﻮﻥ ﻣﺤﻴﻂ ﻭ ﺩﺭﺑﺮﺩﺍﺭﻧﺪﻩ ﺯﻣﺎﻥ‌ﻫﺎ ﻭ ﻣﻜﺎﻥ‌ﻫﺎ ﺍﺳﺖ، ﺑﺮ ﻫﻤﻪ ﭼﻴﺰ ﺍﺣﺎﻃﻪ ﻭﺟﻮﺩﻱ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﻧﻤﻮﻧﻪ ﻭ ﻣَﺜَﻠﻲ ﺍﺳﺖ ﺑﺮﺍﻱ ﻋﻠﻢ ﺍﻟﻬﻲ؛ ﻳﻌﻨﻲ ﻫﻤﺎﻥ ﮔﻮﻧﻪ ﻛﻪ ﺧﺪﺍﻱ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﺑﺮ ﻫﻤﺔ ﻣﺎ ﺳﻮﺍﻱ ﺧﻮﻳﺶ، ﺍﺣﺎﻃﻪ ﺣﻀﻮﺭﻱ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺍﻳﻦ، ﺑﻪ ﺯﻣﺎﻥ ﻭ ﻣﻜﺎﻥ ﺭﺑﻄﻲ ﻧﺪﺍﺭﺩ، ﺁﻥ‌ﻫﺎ ﻧﻴﺰ ﻛﻪ ﻣﻈﻬﺮ ﺗﺎﻡ ﺍﺳﻤﺎﻱ ﺍﻟﻬﻲ ﺍﻧﺪ ﻭ ﻋﻠﻤﺸﺎﻥ ﻫﻢ ﻣﻈﻬﺮ ﻋﻠﻢ ﺍﻟﻬﻲ ﺍﺳﺖ، ﺑﻪ ﻣﻮﺟﻮﺩﺍﺕ ﺍﺣﺎﻃﻪ ﺣﻀﻮﺭﻱ ﺩﺍﺭﻧﺪ.

ﺑﺮ ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺎﺱ، ﺍﺳﺘﻘﺮﺍﺭ ﺣﻀﺮﺕ ﺩﺭ ﻣﻜﺎﻧﻲ ﺍﺯ ﻣﻜﺎﻥ‌ﻫﺎﻱ ﺍﻳﻦ ﻛﺮﻩ ﺧﺎﻛﻲ، ﺑﺎ ﺷﺎﻫﺪ ﻭ ﻧﺎﻇﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﺍﻭ ﻣﻨﺎﻓﺎﺗﻲ ﻧﺪﺍﺭﺩ. ﺍﺳﺘﻘﺮﺍﺭ ﺑﺮﺍﻱ ﺑﺪﻥ ﻣﺎﺩﻱ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺷﺎﻫﺪ ﻭ ﻧﺎﻇﺮ ﺑﻮﺩﻥ، ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻣﻘﺎﻡ ﻧﻮﺭﺍﻧﻴﺖ ﻭ ﺭﻭﺡ ﻣﻄﻬﺮﺁﻧﺎﻥ ﻛﻪ ﻭﺳﻌﺖ ﻭﺟﻮﺩﻱ ﺩﺍﺭﺩﻣﻲ‌ﺑﺎﺷﺪ.

برگرفته از کتاب آفتاب مهر

Related posts

آيا اهل سنت به حضرت مهدي (عج) اعتقاد دارند

Entezar

در زمان ظهور امام زمان سرنوشت سایر ادیان چه میشود

امیرحسین عامری

بلایی که بر سر شیعیان وارد می‌شود و امام زمان (عج)

Entezar

۶ دیدگاه

فربد آذر ۱۱, ۱۳۹۷ at ۹:۱۳ ب.ظ

رهبری حضرت مهدی در دوران غیبت کبرا رهبری حضرت در دوران غیبت، زمینه های به چه شکلی است؟

پاسخ
Entezar آذر ۱۱, ۱۳۹۷ at ۹:۲۰ ب.ظ

سلام شب خوش
رهبری حضرت در دوران غیبت، زمینه های مختلفی را در بر میگیرد که به پارهای از آنها اشاره میکنیم…
ادامه پاسخ در پست مشاهد کنید

پاسخ
salam آذر ۱۱, ۱۳۹۷ at ۹:۱۴ ب.ظ

چه شباهتهایی میان پیامبران الهی(ع) و امام مهدی(عج) وجود دارد؟
منتظرم تا جواب این سوال را بدهید

پاسخ
Entezar آذر ۱۱, ۱۳۹۷ at ۹:۲۰ ب.ظ

سلام شب خوش
بررسی روایات نشان می‌دهد شباهت‌های زیادی میان حضرت مهدی و انبیای گذشته وجود دارد. آنچه مورد اشاره قرار می‌گیرد…
ادامه پاسخ در پست مشاهد کنید

پاسخ
ﭼﮕﻮﻧﻪ آذر ۱۱, ۱۳۹۷ at ۹:۲۵ ب.ظ

ﭼﮕﻮﻧﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻛﻪ ﺩﺭ ﻳﻚ ﻣﻜﺎﻥ ﺍﺳﺖ، ﻧﺎﻇﺮ ﻫﻤﻪ ﺟﺎ ﻣﻲ‌ﺑﺎﺷﺪ
پرســـ❓ــش و پاســـ?ــــخ مهــــــدوے

پاسخ
Entezar آذر ۱۱, ۱۳۹۷ at ۹:۲۸ ب.ظ

سلام شب بخیر
ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺍﻧﺴﺖ ﻛﻪ ﺣﺎﺿﺮ ﻭ ﻧﺎﻇﺮ ﺩﺍﻧﺴﺘﻦ ﺍﻣﺎﻡ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﻣﻌﻨﺎ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ ﺍﻣﺎﻡ ﺑﺎ ﭼﺸﻢ ﺳﺮ، ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺭﺍ ﻧﮕﺎﻩ ﻣﻲ‌ﻛﻨﺪ؛ ﻫﻤﺎﻥ ﮔﻮﻧﻪ ﻛﻪ ﺷﺎﻫﺪ ﻭ ﻧﺎﻇﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﺧﺪﺍ ﻧﻴﺰ ﺷﻬﻮﺩ ﻭ ﺩﻳﺪﻥ ﻣﺎﺩﻱ ﻧﻴﺴﺖ.…
ادامه پاسخ در پست مشاهد کنید

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

هجده − 14 =