متن مهدوی

ياران زن حضرت مهدی

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

 

ياران حضرت مهدی (عج)

 ياران زن

لازم يادآوري است كه در تشكيل هستة اصلي آن پيكار بزرگ و جهاد مقدس، زنان نيز نقش به‌سزايي دارند و طبق بيان بعضي از احاديث، پنجاه زن، از ياران اصلي امام و همراه هستة مركزي آن قيام حضور دارند. امام باقر(ع) در اين باره فرمود: به خدا سوگند! ۳۱۳ مرد كه پنجاه زن نيز در ميان آنهاست، مانند قطعه‏ هاي ابر در فصل پاييز، در غير موسم حج در مكه معظمه جمع مي‌شوند. [۱]

اين موضوع، دو نكته را روشن مي‏سازند:

1-. به رغم تأكيد آموزه‌هاي وحياني ـ بويژه در دين مقدس اسلام ـ زنان در طول تاريخ، از حقوق خويش محروم بوده و شخصيت آنان تحقير شده است. اما، در دوران آن انقلاب بزرگ، شخصيت واقعي خويش را باز مي‌يابند و به عنوان كارگزاران اصلي آن تحوّل عظيم، در جامعة جهاني شركت مي‌كنند. اين موضوع، اهميت ويژه ‏اي دارد كه ارزش واقعي و پاية قدرت و توانمندي نوع زن و ارزشيابي استعدادهاي او را مشخص مي‏سازد.

2- زنان اگر در جهاد و رويارويي مستقيم شركت نكنند، در ديگر مسئوليت‏ها و سازندگي‏ها، مي‏توانند مشاركت كنند. همچنيــن در گــسترش فــرهنگ اسلامي و آموزش معارف الهي مي‏توانند كــارآمد باشند و نقش بــرجسته‏ اي ايفا كنند. در مسائل پشت جبهه و مسائل اجتماعي و تربيتي نيز مي‏توانند نقش سازنده‏اي داشته باشند.

اين موضوع، ارجمندي جايگاه زن و رشد و تكامل قابل توجّه او را روشن مي‏كند. اثر تربيتي اين موضوع مهم، در جامعة منتظر، مي‏تواند خــودآگاهي زنــان و بازشناسي تــوان رشــد و بازيــابي شخصيت آنان باشد.

براي شركت در آن انقلاب جهاني، زنان از هم اكنون بايد با معيارهاي دقيق اسلامي و اخلاقي، شخصيت خود را بسازند و در بعد علم و عمل تكامل يابند و بدانند كه هم اكنون و در آينده، مسئوليت‏هاي بزرگي بر عهده دارند و در آينده كارهاي مهمي را انجام خواهند داد. پس بايستي از هم اكنون به شناخت دقيق و درست اسلام بپردازند و در تربيت خويش بكوشند، تا پيش از ظهور، در جرگة زنان منتظر قرار گيرند، و پس از آن شايستگي شركت در آن حركت بزرگ و كمك رساندن به داعي حق را داشته باشند. [۲]

[۱]. محمد بن مسعود عياشي، تفسير العياشي، ج۱، ص۶۴.
[۲]. محمد حكيمي، عصر زندگي، ص۷۵ ـ ۷۶ (با تصرف).

برگرفته از درسنامه مهدویت استاد سلیمیان

 

نوشته‌های مرتبط

اشعار انتظار حضرت مهدی (عج)

Entezar

اشعار حضرت مهدی

فاطمه جهاد

حدیث شناسی بخش هفدهم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد