متن مهدوی

نقش مردان در ارتباط خانواده با امام زمان

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

پدر رسالت اصلی را در تربیت نسل منتظر دارد

نقش مردان در ارتباط خانواده با امام زمان (عج)


قسمت اول

محورتربیت نظام خانواده پدر است، گرچه نقش مادر بسیار پررنگ است اما محور و شاخص پدر است و پدر باید بداند که مدیریت نظام تربیت در خانه با اوست.

برخی پدران گاهی به مسائل اقتصادی توجه کامل و جدی دارند اما نسبت به تربیت فرزند حالت بی تفاوتی پیدا می کنند و خود را متصدی و مسئول نمی دانند، این یک ضعف اساسی و پایه ای است و در قرآن کریم هم زمانی که خداوند به نبی اکرم(ص) امر می کند؛ می فرماید « قُوا أَنْفُسَکُمْ وَ أَهْلِیکُمْ نارا؛خود و کسان خود را از آتشی که هیزم آن مردم و سنگ هاست نگه دارید» و در این آیه خداوند وظیفه ای اساسی را برای مردان تعریف می کند که خود و زن و فرزندشان را از آتش جهنم حفظ کنند.

تربیت دینی را خداوند بر مرد تکلیف می کند،  تربیت دینی بر مرد واجب است و باید روز قیامت نیز نسبت به این وظیفه پاسخ دهد، پدر و مادر هردو دارای نقش تربیتی هستند، مادر نیز نقش پررنگی در این زمینه دارد، اما مدار هماهنگی، مدیریت و برنامه ریزی این تربیت برعهده مرد است.

راهکارهای تربیت نسل مهدوی در خانواده

امیرالمومنین(ع) در نامه 31 نهج البلاغه زمانی که به امام حسن(ع) سفارش می کنند که «إِنَّمَا قَلْبُ الْحَدَثِ كَالاَْرْضِ الْخَالِیةِ» یعنی در نظام تربیت باید پیوند با قلب برقرار کرد.

همواره تربیت گفتاری در دستور کار بوده است، زمانی که تربیت گفتاری شد، بناست با گفتار تاثیر بگذاریم که عملا مقطعی می شود یعنی پدر نکته ای را می گوید و خود نیز انجام نمی دهد و ممکن است فرد دیگری، نکته ای متفاوت گوید و فرزند را جذب کند اما زمانی که تربیت را قلبی می دانیم، یعنی فرزند نظر من را قبول می کند و امام علی نیز بر تربیت قلبی را ملاک می دانند به این معنا که باید اهل عمل باشیم.

پدری می تواند فرزند مهدوی تربیت کند که خود مهدوی باشد،  براساس بیان امام علی(ع) مبنی بر «علیکم انفسکم؛» باید به داد خودمان برسیم و خود عملگرا باشیم تا فرزند را تحت تاثیر قرار گیرد.

ادامه دارد …

گفتگو :حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدصادق کفیل، با شبستان

نوشته‌های مرتبط

قبولی اعمال به شرط دلالت ولى خدا

رضا پیری قدیم

نقد عرفان های نوظهور قسمت دهم

Montazer

اعتقاد عمیق اهل سنت به مهدویت

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد