داستان های امام زمان

معرفی عالمان مورد اعتماد به عنوان وکیل امام زمان

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

 تشــــــــــــرفـــــــــــات

معرفی عالمان مورد اعتماد به عنوان وکیل امام زمان(عج) و رهبر مردم.


علاوه بر توقیع مشهور امام عصر(عج)، در پاسخ به اسحاق بن یعقوب کلینی، که طیّ آن، فقیهان و صاحبان قوة اجتهاد و استنباط را به عنوان حجّت و نمایندة عامّ خود و مردم تعیین فرمودند، آن حضرت(ع) در طول دوران غیبت، از راه های مختلف، مراجع تقلید را به عنوان وکلای (عام) خود، تأیید نموده اند. این امر در مواردی به صورت تأیید طریق اجتهاد و زعامت امور دینی، تحت عنوان امانت امام زمان(عج)، یا به صورت معرفی موردی بزرگانی همچون آیات عظام: میرزای بزرگ شیرازی، سید ابوالحسن اصفهانی، شیخ بزرگ انصاری، شیخ عبدالکریم حائری، آیت الله بروجردی و دیگران به عنوان وکیل خویش در تشرفات افراد و شیعیان مورد اعتماد بوده است.

از جمله در تشرف معروف حاج علی بغدادی، آیت الله محمد حسین کاظمینی را که حاجی بغدادی وجوهات شرعی و سهم امام را به وی پرداخت نموده و در تشرف شیعه ای اهل قطیف که مرحوم آیت الله ملاعلی همدانی آن را از آیت الله آقاضیاء عراقی نقل کرده است، آن حضرت(ع)، میرزای شیرازی را وکیل خود معرفی نمودند. در تشرف دیگری که برای شیخ مرتضی انصاری یقین آور بود، نظر مبارک امام زمان(عج) مبنی بر مجتهد بودن آن مرجع جلیل القدر آشکار گردید و پس از آن بود که وی حاضر به قرار دادن رسالة عملیه اش در دسترس مردم شد.

همچنین آن حضرت(ع) در تشرف مرحوم آیت الله عبدالنبی اراکی(ره) که خود را مجتهد اعلم می دانست و پس از انجام اعمال خاصی، توفیق آن را یافت که محضر امام(عج) را دریابد، به وی ابراز می فرمایند که آیت الله سید ابوالحسن اصفهانی وکیل (نماینده)شان می باشد. آن مرحوم، به دنبال دانستن این موضوع، از ادعای خود صرف نظر می نماید.

3- راهنمایی های علمی.

امام زمان(عج) از آن جهت که خزانه دار علم بی منتهای الهی و پیشوای شیعیان هستند، در مسائل و مشکلات علمی نیز، هیچ گاه آنان، به ویژه عالمانشان را از یاد نبرده و از طرق مختلف، راه حل مسائل دشوار را به ایشان می نمایانند. در این مورد، اتفاقات فراوانی نقل شده است که به عنوان نمونه به مصادیقی از معروف ترین آنها اشاره می شود: پاسخ به مسائل علامه بزرگ آیت الله سید مهدی بحرالعلوم در تشرفاتی که در سرداب مطهر، در مسیر زیارت کربلای معلّا پیرامون ثواب زیارت سیدالشّهدا(ع) داشتند، پاسخ به سؤالات شیخ مرتضی انصاری،راهنمایی مرحوم آیت الله سید احمد مقدس اردبیلی در مسجد کوفه، پاسخ به سؤال علامه حلّی در مسیر کربلای معلّا،تصحیح فتوای شیخ مفید(ره) و صدور این توقیع سرنوشت ساز از جانب امام زمان(عج) برای وی که فرمودند:

«بر شماست که فتوا دهید و بر ماست که نگذاریم شما در خطا واقع شوید».

مرحوم مقدس اردبیلی که بزرگان در طهارت باطنی و صداقتش تردیدی ندارند، بنا به آنچه در منتهی الآمال آمده، گفته است:

«بسا اوقاتی که مسئله ای بر من مشتبه می شود، شبانه نزد قبر امیرالمؤمنین(ع) می روم و با ایشان تکلّم می کنم و جواب می شنوم، امّا امشب مرا نزد فرزندش حضرت مهدی(عج) فرستاد…، ایشان جواب فرمودند و اکنون به نجف بازمی گردم».

شیخ انصاری در پاسخ به اصرار یکی از شاگردانش که ماجرای تشرف و گفت وگوی ایشان را شنیده بود، می گوید:

«گاهی برای رسیدن به خدمت امام عصر(عج) اجازه پیدا می کنم و در کنار خانه ای که تو آن را پیدا نخواهی کرد، می روم و «زیارت جامعه» می خوانم، چنانچه اجازة ثانوی برسد، به خدمت آن حضرت شرفیاب می شوم و مطالب لازم را از آن بزرگوار می پرسم و یاری می خواهم و باز می گردم».

منابع :

۱.گونه شناسی تشرفات

نوشته‌های مرتبط

داستان استشمام عطر حضرت در سرداب مطهر

Entezar

توسل حاج ملاعلى تهرانى در سرداب غیبت

Montazer

داستان‏هاي حديثي مهدویت

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد