متن مهدوی

قدرتمند بودن یاران امام زمان

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

قدرتمند بودن یاران امام زمان


ياري حضرت مهدي(ع) در آن قيام جهاني، افزون بر قدرت روحي و معنوي، نيازمند قدرت جسماني نيز است؛ از اين رو در رواياتي به توانايي فوق العادة ياران خاص اشاره شده است. عبد الملك بن اعين گويد:

در نزد امام باقر(ع) از جا برخاستم و ]از پيري[ تكيه بر دستم زده، گريستم. حضرت فرمود: تو را چه شده؟ عرض كردم: من اميد آن داشتم كه تا نيرويي در تن دارم، حكومت حقه شما و پيروزيتان را درك كنم؟ امام فرمود:

… إِنَّهُ لَوْ قَدْ كَانَ ذَلِكَ أُعْطِيَ الرَّجُلُ مِنْكُمْ قُوَّةَ أَرْبَعِينَ رَجُلًا وَ جُعِلَتْ قُلُوبُكُمْ كَزُبَرِ الْحَدِيدِ لَوْ قُذِفَ بِهَا الْجِبَالَ لَقَلَعَتْهَا وَ كُنْتُمْ قِوَامَ الْأَرْضِ وَ خُزَّانَهَا؛[۱] به راستي اگر اين جريان بشود، (و هنگام ظهور و پيروزي ما گردد)، بر مردي از شما نيروي چهل مرد داده شود و دل‌هاي شما چون پاره‏هاي آهن گردد؛ اگر با آنها به كوه‌ها زنند آنها را از جاي بركنند، و شما در آن زمان حاكمان روي زمين و خزينه داران آن مي‌باشيد.

البته اين قدرتمندي براي رهبر قيام در نقل ريّان بن صلت چنين آمده است:

به امام رضا(ع) گفتم: آيا شما صاحب الامر هستيد؟ فرمود: من صاحب الامر هستم، امّا آن كسي كه زمين را از عدل آكنده سازد، همچنان كه پر از جور شده باشد، نيستم و چگونه او باشم در حالي كه ضعف بدن مرا مي‏بيني. قائم كسي است كه در سنّ پيران و منظر جوانان قيامي كند چنان نيرومند است كه اگر دستش را به بزرگ‌ترين درخت روي زمين دراز كند، آن را از جاي برمي‌كند و اگر بين كوه‌ها فرياد برآورد، صخره ‏هاي آن فرو مي‌پاشد. [۲]

منابع
[۱]. محمد بن يعقوب كليني، الكافي، ج۸، ص۲۹۴، ح۴۴۹.
[۲]. صدوق، كمال‏الدين و تمام النعمة، ج۲، ص۳۷۶، ح۷.

برگرفته از درسنامه مهدویت  استاد سلیمیان

نوشته‌های مرتبط

ادریس (ع) کیست و شباهت هایش با امام زمان

Entezar

کدام شهر در آخرالزمان اهمیت دارد

Entezar

حدیث شناسی بخش هفدهم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد