مدعیان دروغین

فرقه منحرف موسويه يا موسائيه

فرقه منحرف موسويه يا موسائيه

مدعــیـــــــــــــان دروغــــــــــــین…

فرقه منحرف موسويه يا موسائيه

انحراف درمهدویت پیش از
ولادت امام مهدی”عج”

قسمت7 از 9

▪️گروه هفتم موسويه يا موسائيه:

..يكي از فرقه ‏هاي منحرف در باب مهدويّت، «موسويه» يا «موسائيه» هستند. آنان طرفدار امامت امام موسي بن جعفر و منتظر رجعت او بودند.اين گروه راواقفه نيزمي­گويند.!

از ديدگاه اين گروه: امام موسي بن جعفر نمرده و زنده است تا اينكه شرق و غرب عالم از آن او گردد و جهان را پر از عدل و داد كند و او مهدي قائم است. آنان مي‏گفتند: هارون الرشيد و ياران او، به دروغ بر مردم وانمود كردند كه آن حضرت مرده است! حال آنكه وي زنده و روي از مردم نهفته است. روايتي از پدرش حضرت جعفربن محمددرباره
«مهدويّت» او آورده‏اند كه:

هوَالقائِمُ المَهْدِي فَاِنْ يدَهْدِه رَأسَهُ عَلَيكُمْ مِنْ جَبَلٍ فَلا تُصَدِقُوا فَاِنَّهُ القائِمُ»

«او مهدي قائم است و اگر ببينيد سر او غلتان غلتان ازكوهي فرود مي‏آيد، باور نكنيد وبدانيد كه او زنده و مهدي قائم آل محمد است».

گروهي گفتند: او امام قائم است و از دنيا رفته است. هيچ امامي جز وي نباشد؛ او پس از مرگ بازگشته و رجعت مي‏كند و در جايي پنهان مي‏شود. ياران او با وي ديدار مي‏كنند و او به ايشان امر و نهي مي‏كند و در اين باره روايتي از پدرش آورده‏اند كه گفت:

سمِّي القائِمُ قائِماً لأَنَّهُ يقُومُ بَعْدَ ما يمُوتُ» «بدان جهت قائم را قائم خوانند كه پس از مرگ بر مي‏خيزد».

عده‏اي گفتند: او مرده است؛ ولي ديگر باره بر مي‏خيزد و رجعت مي‏كند. او همانند عيسي بن مريم است؛ جز اينكه عيسي باز نگشت. او به هنگام خود باز مي­گردد و با قيام خود، گيتي را پر از داد مي‌کند؛ زيرا پدرش درباره وي فرمود: او مانند عيسي بن مريم است و به دست بني عباس كشته مي‌شود و چنان كه گفته بود، به دست ايشان كشته شد!!

گروهي ديگر گفتند: وي كشته نشده و خداوند او را به نزد خود به آسمان برده است و در هنگام قيامش، ديگر بار او را باز مي‏گرداند.

گروهي ديگر ـ كه «بشيريه» و پيروان محمدبن بشير كوفي بودند ـ گفتند: موسي بن جعفر نمرده و هرگز به زندان نرفته است و او مهدي قائم است.!

ادامه دارد..!

..پی نوشتها:

1]:كتاب الغيبة،الكلام الواقفة..!
2]:الصراط المستقيم،ج۲، ص ۲۷۱..!
3]:كتاب الغيبة،ص۸۳و ۲۱۸و۴۷۱.!

درسنامه مهدویت استادسلیمیان.!

 

نوشته‌های مرتبط

فرقه منحرف اسماعيليه‌

Montazer

فرقه منحرف زیدیه

Montazer

فرقه منحرف ناووسيه

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد