تفسیر دعای عصر غیبت

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت قسمت چهل و ششم

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت

قسمت چهل و ششم

در ادامه دعا صفتی به امام زمان (عج) داده «وَ الطّٰاهِرُ التَّقِیُّ الزَّکِیُّ، النَّقِیُّ…» که ″طاهر″ یعنی پاک از همان بحث عصمت هست ″تقی″ هم از بحث تقوا می آید، که با تقوا هستند! ″نقی″ انسان خالص است ″زکی″ درجه ای بالاتر است یعنی که قشنگ تزکیه نفس شده!

صفتی دیگری که به امام زمان (عج) می دهد؛ «الرَّضِیُّ الْمَرْضِیُّ» یعنی امامی که راضی هستی به فعل خدای متعال! و در فراز بعدی هم یک صفت دیگری به امام داده است «الصّٰابِرُ الشَّکُورُ..» یعنی امامی که صبر می کند.

⁉️این صبر برای چه هست؟! ایام، ایام غیبت هست! امام صادق (ع) یک روایت زیبایی دارد می گوید؛ کار شیعیان یک خرده سخت تر از ما هست! چون ما بر اعمالی که می دانیم صبر می کنیم، شیعیان بر اعمالی که نمی دانند صبر می کنند!!

مثلا من الان می دانم این سختی دو روز دیگر تمام می شود! خُب، راحت تر صبر می کنم! ولی اگر کسی نداند دو روز دیگر سختی تمام می شود، بی تاب تر و جزع و فزع بیشتر انجام می دهد!

از این روایت، بعضی ها اینطور برداشت کردند که امام زمان (عج) زمان ظهور خودش را می داند!؟ در این قضیه اختلاف نظر فراوان هست..

عده ای مثل آیت الله بهجت با آیت الله ناصری و سید علی آقای قاضی و امثال اینها می گویند؛ امام زمان (عج) زمان ظهور خودش را می داند خبر دارد. عده ای هم مثل مراجع و آیت الله طبسی و …می گویند؛ نه امام زمان (عج) زمان ظهور خودش را خبر ندارد.

آیت الله بهجت تفسیرش این است چه طور ممکن است، تمام امور به دست امام زمان (عج) هست! خورشید هر روز به اذن ایشان طول می کند و غروب می کند، بعد زمان ظهور خودش را نمی داند!

جالب اینجاست! روایتی داریم در کتاب ″کمال الدین شیخ صدوق، در باب آخر ″ که امام زمان (عج) وقتی تشریف می آورند، حرفی را به آن 313 نفر می زنند! آن 313 نفر شک می کنند که این امام زمان (عج) باشد یانه؟! یک طی الارضی می کنند و می روند دور جهان دور می زنند و می فهمند که نه، کس دیگری جزء ایشان نیست و خود ایشان امام زمان (عج) هست!

‼️سید علی آقای قاضی می گوید؛ من آن حرف را می دانم، که امام زمان (عج) به آن 313 نفر چه می گوید! (سید علی آقای قاضی استاد آیت الله بهجت) سوال ما این است طرف حرف به این مهمی را می داند بعد زمان ظهور امام زمان (عج) را آیا نمی داند!؟

خدای متعال درسوره ی«ن وَالْقَلَمِ» میگوید؛ غیب مخصوص خداست، اما به کسانی که از آنها راضی باشد، این علم غیب را خواهد داد!

طبق این آیه بعضی ها تفسیر می کنند، بله زمان ظهور غیبی هست دست خدای متعال!! و خدا به بندگان خاص خودش این غیب را می دهد! امام زمان (عج)درزمان غیبت چون همه ی اینها را می داند، پس صبر می کند!

ادامه دارد …

استاد احسان عبادی

نوشته‌های مرتبط

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سی و هفتم

Montazer

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت چهل و پنجم

Montazer

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت بیست و دوم

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد