تفسیر دعای عصر غیبت

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سوم

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت

قسمت سوم

شروع تفسیر این دعا:

در فراز اول این دعا می گوید «اﻟﻠﱠﻬُﻢَّ ﻋَﺮﱢﻓْﻨِﻲ ﻧَﻔْﺴَﻚَ» خدایا خودت را به من بشناسان!

اگه کل دعا را نمی توانید حفظ کنید،این سه خط دعا را حتما حفظ کنید، در قنوت نمازهایتان بخوانید! بعد از نماز هم توصیه ی میرزا جواد آقا ملکی تبریزی از اساتید بزرگ اخلاق و عرفان بود، میرزا جواد آقا می گوید :بعد از نمازها این دعا را بخوانید: یعنی کل دعای معرفت نه! همین سه خط را !!
«اﻟﻠﱠﻬُﻢَّ ﻋَﺮﱢﻓْﻨِﻲ ﻧَﻔْﺴَﻚَ»خدایا خودت را به من بشناسان، چون باز “عَرّفْنِي” آمد،بحث معرفت پیش می آید یعنی شناخت معرفتی!

«فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ، لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ »که اگر خدایا من تو را نشناسم, رسول تو را نمی توانم بشناسم!

«اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ »خدایا پیامبرت را به من بشناسان

«فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ »←یا بعضی روایتها نوشته «لَمْ اَعْرِفْ وَلِیَّکَ»یا نوشته «لَمْ اَعْرِفْ اِمامَکْ » → خدایا اگرمن پیغمبرت را نشناسم، ولی تو، امام تو، را
نمی توانم بشناسم!

و نکته آخر می گوید «اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ »خدایا حجتت را به من بشناسان!

«فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ » اگر حجت تو را نشناسم «ضَلَلْتُ عَنْ دِينِى» از دینم گمراه می شوم!

عدم شناخت امام به گمراهی از دین می رسد

فرق معرفت با شناخت در چه چیزی است!؟ یک موقع است به شما می گویند این دستگاه موبایل را می شناسی؟ می گوییم آره! می گوید از جزئیاتش خبر داری که دستگاه را باز کنی بلد هستی٫ چی به چی است!؟ می گوییم نه! پس شناخت همراه با معرفت نداریم!

می گویند فلان دکتر متخصص قلب و مغز اعصاب را می شناسی؟! می گوییم بله! می گویند می دانی دقیقا تخصصش چی است؟ و چه کاری می کند!؟ می گوییم نه! پس یعنی شناخت کامل نداریم!

‼️معرفت یعنی شناختی که همراه با جزئیات باشد! شناختی که همراه با علم و آگاهی دقیق باشد! و مهمتر از همه شناختی که همراه با عمل باشد!

یعنی فرض کنید، بدانید یک جراح متخصص خوب در شهر است و بعد انسان مریض بشود، برود سراغ یک جراحی که از آن پایینتر است! یعنی عملا معرفت به آن یکی داری که بهتر است ولی سراغش نمی روی! سراغ یکی دیگر می روی!

ادامه دارد …

استاد احسان عبادی

نوشته‌های مرتبط

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت بیست و یکم

Entezar

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت پنجاه و دوم

Entezar

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت چهل و یکم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد