تفسیر دعای عصر غیبت

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت قسمت دوم

احادیث امام زمان (عج),داستان های امام زمان(عج),داستان های مهدوی,اشعار درباره امام زمان(عج),اشعار مهدوی,تشرفات خدمت ولی عصر,تشرفات خدمت امام زمان(عج),سخن بزرگان درباره امام زمان,سخنرانی های مهدوی

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت

قسمت دوم

2- نکته ی دوم : راجع به تفسیر این دعا، می گوید: به درستی که ما داشتن این دعا را از فضل خدا می دانیم٫ که ما را به آن ممتاز ساخته است!

یک موقع می گویند، شما اینقدر شخصیتت مهم است که بایداین لباس را بپوشی،یعنی لباسهای ساده نپوشی، بایداین لباسهای مهم را بپوشی! یعنی ارزش شمااینقدر بالاست.

☝️یک موقع می گویند: این لباس اینقدر ارزشش بالاست٫ که هرکسی لایق پوشیدنش نیست!

اینجا هم سیدبن طاووس می گوید: این دعا ارزشش بالاست، هر کسی لایق خواندن و لایق انتساب به این دعا نیست! و بعد می گوید: پس به این دعا اعتماد کن!

3- نکته ی بعدی، این دعا از طریق عثمان بن سعید نائب اول امام زمان(عج) “از حضرت نقل شده” و از طریق ایشان به دست ما رسیده است! دعای سمات و افتتاح هم همچنین است! چون از از زبان امام زمان(عج) نقل شده، از طریق نایبان ایشان به دست ما رسیده است!

4- نکته دیگر، چه نام هایی برای این دعا ذکر شده!؟ “دعایی که در زمان غیبت باید خواند” در مفاتیح هم اصولا، چند تا مفاتیح دیدم همین را نوشته! و اسم آنچنان خاصی ندارد، اسم بعدی معروف است به “دعای اﻟﻠﱠﻬُﻢَّ ﻋَﺮﱢﻓْﻨِﻲ ﻧَﻔْﺴَﻚَ ” اسم بعدی ” دعای معرفت ”

⚠️خیلی مضامین این دعا مهم است, حتما عصر جمعه بخوانید, البته این را هم بگوییم، این که می گویند عصر جمعه؟! نه اینکه،شما در زمان های دیگر دعا را بخوانید٫ هیچ فایده ای ندارد! نه،منظور این است که فایده ی اصلی اش عصر جمعه است! وگرنه این دعا را می شود در ایام دیگر هم خواند و از برکاتش استفاده کرد! اوج اثر این دعا عصر جمعه است٫ در ایام دیگر هم یقینا این دعا فایده ی خودش را خواهد داشت!

⁉️اما کدام کتابهای حدیثی شیعه این دعا را آورده اند!؟ «کتاب کمال الدین, شیخ صدوق» که از کتب سه گانه ی معتبر مهدویت است! کتاب«مصباح المتهجد, شیخ طوسی » «جمال الاسبوع, سید بن طاوس» «بحارالانوار , علامه مجلسی» «مفاتیح, حاج شیخ عباس قمی» و «صحیفه ی مهدیه،آقای مجتهدی سیستانی» این کتابها،این دعای پر از معرفت را آورده اند!

آیت الله صافی کتاب “منتخب الاثر” که سه جلدی است را نوشته اند، منتخبی از احادیث ناب مهدویت را ایشان جمع کرده اند و این دعا را هم در کتابشان آورده اند.

ادامه دارد …

استاد احسان عبادی

نوشته‌های مرتبط

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت پنجاه و هشتم

Entezar

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت ششم

Entezar

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سیزدهم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد