تفسیر زیارت جامعه کبیره

شرح زیارت جامعه کبیره جلسه سوم

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

شرح زیارت جامعه کبیره

جلسه سوم


2- اهْلَ بَیْتِ النُّبُوَة

حقیقت متعالی اهل بیت نبوّت علیهم السلام

در این زیارت، ائمه اطهار(ع) را به عنوان اهل بیت نبوّت می ستاییم و شاید بتوان گفت چنان که بعضی ارباب معرفت گفته اند این عنوان جامع تمام فضایل و مناقبی است که در این زیارت آمده است و در اقع امّ الفضایل است؛چرا که تمام کمالات امکانی تحت الشعاع نور نبوّت ختمیه است و بیت نبوّت سرچشمه ی جمیع شرافت ها و کمالات انسانی است و طبعا کسانی که اهل این بیتند از مجموع مکارم و فضایل عالی برخوردار خواهند بود.

اینجا نکته ی لطیف هم شایان توجه است که در زیارت ، تعبیر به (اَهْلَ بَیْتِ النُّبُوَة) به معنی خانه ی پیغمبری شده است، نه اهل (اَهْلَ بَیْتِ النّبیّ) به معنی خانه پیغمبر و از این تعبیر خاص امکان استفاده ی این مطلب هست که بین (بَیْتِ نبوّة) و (بَیْتِ النّبیّ) فرق است.

(بَیْتِ النّبیّ) و خانه پیامبر همان خانه است که ساختمانش از آب و گل  سنگ و چوب بوده است که در مکّه زادگاه رسول الله (ص) بوده و در مدینه مسکن و مدفنش شده است و اهل آن خانه همان کسانی هستند که در آن سکونت داشته اند،عایشه و حفضه و دیگران نیز از همان افراد هستند و البته آن خانه نیز از آن جهت که زادگاه و مسکن و مدفن آن حضرت بوده و هست شایسته ی تکریم و تعظیم است.

(اَهْلَ بَیْتِ النُّبُوَة) و خانه ی پیامبری از سنگ و چوب و آب و گل نیست بلکه آن حقیقت علیای نبوّیه ختمیه است، تجلّی گاه اسماء و صفات الهی و محل نزول و صعود حضرت روح الامین و فرشتگان مقرّب است.نبوّت سایر انبیاء از شؤون و مراتب آن حقیقت عالی و امّ الحقایق است و تمام کائنات ریزه خوار خوان نعمت آن خورشید عالم امکانند که از یک سو دستی گیرنده از عالم ربوبیت دارد و از دیگر سو دستی بخشنده به عالم ماسوا و عالم امکان دارد.

و اهل آن بیت انواری جز امیرالمؤمنین علی (ع) و صدیقه کبری (س) و سیّدی شباب اهل الجنّه (ع) و دیگر ائمه معصومین (ع) نخواهند بود.

آیت الله سید محمدضیاءآبادی

ادامه دارد…

نوشته‌های مرتبط

شرح زیارت جامعه کبیره جلسه دوازدهم

Montazer

شرح زیارت جامعه کبیره جلسه پنجم

Montazer

شرح زیارت جامعه کبیره جلسه شانزدهم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد