تفسیر دعای عصر غیبت

شرح دعای عصر غیبت قسمت هفتم

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت

قسمت هفتم

وقتی بدانم، خدای متعال من را با یک هدفی خلق کرده! پس یقینا خدای متعال باید من را برای رسیدن به این هدفم راهنمایی کند، پس یقینا خدای متعال باید برای من راهنما بفرستد!!

شما یک نفر را به خانه ات دعوت کنی٫ که تابه حال به خانه ی شما هم نیامده!٫ اگر آدرس به او ندهی، یک کار خیلی غلط و بیهوده ای کردی! خدا هم به ما می گوید; بیا مسیر خدا را طی کن! خب خدا ، راهنمایت چه کسی است!؟ آدرست کجاست؟

پیغمبر(ص) را فرستاد، بعد پیغمبر (ص) ختم نبوت شد،تمام شد؟! بعدش چه؟ باید امام بفرستد، به همین خاطر است که خداشناسی بعد پیغمبر شناسی بعد به امام شناسی می رسد.

کسی امام را نشناسد٫مرگش مرگ جاهلی است! چرا خدا و پیمغبر(ص) را نشناسیم مرگمان جاهلی نیست٫ اما اگر امام را نشناسیم مرگمان جاهلی است!؟ چون اگر امام را نشناسی و به وجود امام اعتقاد نداشته باشی! یعنی خدای متعال همه ی کارهایش صحیح بود تا آوردن پیغمبرش هم درست بود، بعد از پیغمبر(ص) جامعه را در هوا رها کرد!؟

(این مناظره را در کتاب کافی نوشته است) یکی از سنی هابا یکی از شاگردان امام صادق (عج) هشام بن حَکم مناظره کند٫ (هشام بن حَکم در بحث کلامی خیلی قوی بود!) فرد سنی به او گفت،ما نیاز به امام نداریم، چون قرآن نزد ما است! هشام به او گفت، اگر قرآن نزد ما هست! پس چرا الان بین من و تو اختلاف نظر هست!؟ تو می گویی امامت نیست ، من می گویم امامت هست!

جواب واقعا زیبایی است، واقعا اگر امام نیاز نیست، همین قرآن کافی هست! پس چرا این همه اختلاف است!؟ چرا بین خود سنی ها اختلاف نظر است، چهارتا فرقه هستند! یکی نیست بگوید چرا بین شما پس اختلاف است

یقینا باید یک امامی باشد، که مفسر اصلی قرآن باشد و قرآن را باید برای ما توضیح بدهد به همین خاطر است که یکی از صفات امام زمان(عج)«اَلسَّلامُ عَلیکَ یا تالِیَ کِتابُ اللّه وَ تَرجُمانَه» ترجمه ی قرآن کننده قرآن…

پس اگر ما امام را نشناسیم٫ در حقیقت یعنی خدایی هست که پیغمبر(عج) را آورده، بعد از پیغمبر (ص)امت خودش را همین طوری رها کرده!! پس می شود نعوذ بالله یک خدای بی کفایت! خدای بی تدبر و خدای غیر حکیم٫ به همین خاطر مرگ٫ مرگ جاهلی می شود!

این مرگ جاهلی،به تعبیر آیت الله جوادی آملی هر کسی مرگش مرگ جاهلی باشد! زندگی اش هم یک زندگی جاهلی است!

وقتی نماز می خواند فکر می کند، روزه می گیرد فکر می کند، در حقیقت مرگش، مرگ جاهلی است! کی می فهمد؟؟ لحظه مرگش، آن وقت دیگر جای بازگشت نیست!

ادامه دارد …

استاد احسان عبادی

نوشته‌های مرتبط

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سی و یک

Entezar

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت چهل و چهارم

Montazer

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سیزدهم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد