تفسیر دعای عصر غیبت

شرح دعای عصر غیبت قسمت دوازدهم

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت

قسمت دوازدهم

در کتاب (کافی ج1،ص187) در باب همین واجب بودن اطاعت از امام, از امام صادق(ع) یک روایت است که می گوید; مردم جز از طریق معرفت ما به گشایش و راحتی و سعادت نمی رسند! راه سعادت یکی است، ←معرفت امام→

در زیارت سرداب (به امام زمان) می گوید «السَّلامُ عَلَیْکَ یَا سَِبیلَ اللّهِ الَّذِي مَنْ سَلَكَ غَیْرَهُ هَلَك» سلام بر تو ای کسی که راه خدا هستی و اگر کسی غیر از تو بخواهد به سمت خدا برسد، هلاک می شود!

می گوید; عذرشان در نشناختن ما پذیرفته نیست! (مثلا بگویی خدایا من وقت نداشتم مباحث دینی ام را یاد بگیرم، مشکلات نذاشت! خلاصه هر عذری بیاوری، امام صادق (ع) می گوید قبول نیست، مهمتر از این چه چیزی است!)

بعد می گوید; هر کس که ما را شناخت مومن است، هر کس که ما را انکار کند کافر است! و هر کس که به ما معرفت ندارد٫ گمراه هست! (نمی گوید منافق و کافر٫می گوید گمراه هست)

پس باید چه کار کند!؟ باید به سمت اهل بیت برگردد و اگر با همین گمراهی خودش بمیرد، آن دیگر عدل خداست که می خواهد طرف را عذاب کند یا نکند، بحث مستضعفان فکری پیش می آید!

می گوییم آقا جان شما می گویید اسلام دین حق است! قبول، می گوییم چرا مسیحی ها و یهودی هایی که تحقیق نمی کنند( آن دین تحریف شده ٫نه آن مسیحی و یهودی های واقعی! تحریف شده اند، منظورم است) می گوییم چرا آنها به جهنم می روند؟ چون می توانند تحقیق کنند! به سمت دین واقعی بیایند٫ تحقیق نمی کنند!

طرف در جواب می گوید، بعضی از مسیحی ها و یهودی و بهائی ها یا هر چیز دیگر… امکانات تحقیق ندارند! در یک جایی، روستای دور افتاده ای هستند که اصلا اسلام به گوش آنها اصلا نرسیده، نمی داند اسلام چه چیزی هست!؟

می گوییم آنها مستضعفانند، مستضعفان را خدا در قرآن می گوید; اختیارش دست من است که اینها را نجات بدهم یا اینها را عذاب کنم! همان بحث عدل خداست که در اختیار ما نیست!!

اما می گوید، برای ماها حجت تمام است که بخواهیم بهانه بیاوریم!! مثلا در بحث احکام طرف 40،،50 سالش است! هنوز وضو می خواهد بگیرد اول دست چپ را می شورد بعد دست راست را می شورد! به آن طرف فردای قیامت بگویند! نماز هایت باطل است! چه می خواهد جواب بدهد!؟ بگوید خدایا من نمی دانستم! خدا هم می گوید; چرا نرفتی یاد بگیری! ندانستن و یا بلد نبودن جواب نیست! می گویند٫ چرا نرفتی یاد بگیری؟!

طرف فریزر ٫ موبایل…می خرد، کاتالوگش را می خواند تا بداند دستورالعملش چیست! به عنوان یک مسلمان یک بار به خودش، اجازه نمی دهد که رساله را بخواند و حداقل بداند احکام نمازش چیست! مثلا احکام بازار شاید به درد ما  نخورد، اما احکام نماز و وضو..اینها به درد ما که می خورد! پس عذری قبول نیست!

درجه ی ولایت پذیری ما هم نسبت به اهل بیت به میزان اطاعت ما بستگی دارد! اگر دو نفر همزمان در کنار همدیگر نشسته باشند! مثلا یک سوره ی قرآن را بخوانند یا هر دو زیارت عاشورا بخوانند! خدا به هر دو ثواب یکسان نمی دهد، به میزان معرفتشان به امام زمانشان یا معرفت به خدا به آنها ثواب می دهد!! هر کس که طالب ثواب بیشتری است برود معرفت بیشتری کسب بکند.

ادامه دارد …

استاد احسان عبادی

نوشته‌های مرتبط

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت بیست و یکم

Entezar

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سی و هفتم

Montazer

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سی و پنجم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد