متن مهدوی

حدیث شناسی بخش یازدهم

حدیث شناسی

⬅️سلسله مباحث حدیث شناسی مهدوی شماره 12
بررسی روایات نفس زکیه 2


2⃣قسمت دوم

نفس زکیه یکی ازنشانه های مهم ظهور و جزء 5 نشانه ی حتمی ظهور است.⭕️  حتی در تاریخ یک عده ای خودشان را نفس زکیه معرفی کردند. یک عده هم گفتند اصلا نفس زکیه در قدیم اتفاق افتاده و دیگر نباید منتظرش باشیم.⭕️یک عده گفتند که آیت الله حکیم بود که در ظهر عاشورا بعداز نمازجمعه شهید شدند

نفس زکیه در کتب معتبر مهدویت مثل کافی،کمال الدین، الغیبة نعمانی و الغیبة شیخ طوسی آمده است ، و موضوع مهمی است به همین دلیل باید این بحث بررسی شود.

حدیث معتبر از امام صادق (ع) در کتاب کافی -ص310 (طبق نظرعلمای علم رجال این حدیث معتبر است.) امام می فرمایند : پیش از ظهور حضرت مهدی (عج) 5 نشانه تحقق پیدا می کند: 1-صیحه ی آسمانی (ندای آسمانی) 2-خروج سفیانی 3 -خسف بیداء 4 -کشته شدن نفس زکیه 5 -خروج یمانی.

در ادامه حدیث عمربن حنظله  از آقا امام صادق (ع)پرسیداگر قبل از این نشانه ها کسی از اهل بیت شما بیاید و بگوید من امام زمانم (ع)چه کار کنیم ؟ امام گفت همراهیش نکنید.

پس علائم حتمی ،که اسمش همراهش است و حتما رخ خواهد داد و بدا پذیر هم نیست یک نشان ایست برای مهدیان دروغین است.

که اگر کسی الان آمد و ادعا کرد من امام زمان (عج) هستم، می گوییم نه ‼️ ظهور5 نشانه ی حتمی دارد و هنوز هیچ کدام هم رخ نداده پس شما امام زمان (عج) نیستید .

اما یک توضیحی راجع به حتمی بودند شهادت نفس زکیه حدیثی معتبراز آقا امام صادق (ع) در کتاب کمال الدین -ص652,باب 57,ح14 ابو حمزه ثمالی ازآقا امام صادق (ع) در رابطه بانفس زکیه پرسیدند ؛امام صادق فرموند: که امام باقر(ع) پیوسته می فرمودند:  خروج سفیانی از حتمیات است وکشته شدن نفس زکیه هم از حتمیات است .

پس قتل و شهادت نفس زکیه از حتمیات مباحث  مهدویت است .

اما در فایل قبلی که درباره نام نفس زکیه توضیح دادیم ،برای  عده ای شبهه پیش آمد⁉️که آقا ما تا به حال شنیده بودیم که اسمش محمد یا حسن است یا فلان….الان چی شده که شما می گویید نامی ندارد⁉️

در پاره ای از احادیث اسم نفس زکیه رامحمد گفتند  حدیثی از امام باقر(ع) می گوید: اسم نفس زکیه محمد فرزند حسن است. حدیث در کتاب کمال الدین -ص330.

و امام صادق (ع)می گوید: که نام نفس زکیه محمد بن حسن ولقبش نفس زکیه است.

فقط همین دو روایت است. این دو روایت از لحاظ سندی به هیچ عنوان معتبر نیست

اینجاست که می گوییم مهدویت یک جایگاه تخصصی است. این طور نیست هر عزیزی یک حدیثی پیدا کند و بخواند و ما سریع باور کنیم.

این دو حدیث جزء احادیث ضعیف است و به همین دلیل نمی توانیم این دو حدیث را بپذیریم  این دو حدیثی که اسم نفس زکیه را محمد فرزند حسن نام می برند از لحاظ سندیت ضعیف است‼️ و همان طور که قبلا هم اشاره شد نام معتبری نمی توانیم برای نفس زکیه پیدا کنیم.

ادامه دارد…

بر گرفته از فایل حدیث  شناسی مهدوی شماره12
استاد عبادی

حدیث شناسی مهدوی شماره 12
بررسی روایات نفس زکیه 2

نوشته‌های مرتبط

اثبات تولد حضرت مهدی از کتب اهل سنت بخش ششم

Montazer

عزاداران چند دسته اند

Entezar

سخنرانی استاد رائفی پور وظیفه منتظران

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد