متن مهدوی

حدیث شناسی بخش چهاردهم

حدیث شناسی

⬅️سلسله مباحث حدیث شناسی مهدوی شماره15

بررسی احادیث یمانی 1

یکی از نشانه های حتمی ظهور آقا امام زمان (عج) خروج یمانی است.

درکتاب کمال الدین -ص650 حدیثی است از امام صادق (ع)که می فرمایند: پیش از قیام قائم ما 5علائم حتمی وجود خواهد داشت:یمانی سفیانی ،صیحه
آسمانی،کشته شدن نفس زکیه  و فرو رفتن درسرزمین بیداء یا همان خسف بیداء.

5نشانه های حتمی ،حتما رخ می دهد و غیرحتمی ها ممکن است رخ بدهد و یارخ ندهد. ولی حتمی ها ، و بدایی هم اگر رخ بدهد در جزئیات است ،نه دراصل قضیه‼️ مثلا ممکن است رخ دادن در ماه رجب, ماه شعبان یایک ماه دیگر بشود ، ولی نه اینکه اصل قضیه زیرسوال برود⬅️ چون در حتمیات بدا امکان ندارد.

نام یمانی : در روایاتی که از معصوم به دست مارسیده نام معتبر از یمانی ذکر نشده است, آن روایت هایی که از یمانی نام برده اند مثل حسن یا حسین اصلا از معصوم ذکرنشده وبه هیچ وجه معتبر نیست .

و آن سی دی کذایی ظهور بسیار نزدیک است که در جامعه پخش شد، از یک حدیث غیر معتبر گفتند اسم یمانی حسن است, و سید الحسن نصرالله اسمش حسن است پس یمانی این است اجدادش هم در یمن بودند ?خود سید حسن نصرالله گفت به هیچ عنوان اجداد ما دریمن زندگی نکردند? واین دروغی است که همچنان در جامعه شیعی پخش می شود.

حالا اینکه چرا اهل بیت نامش رانبردند⁉️یکی از دلایل می تواند برای این باشد که جان یمانی حفظ بشود.

در کتاب بحار الانوار- ج51 حدیثی از علامه بزرگوار مجلسی است که از صنعان مردی به نام حسن یا حسین قیام می کند ،این روایت اصلا سر سوزنی اعتبار ندارد چون اصلا از معصوم نیست.

حالا که اسمی ندارد برای یمانی پس روایات این فرد را به چه اسمی نام بردند⁉️  اولا اکثر قریب به اتفاق روایاتی که از ائمه مطهر ما هستند این فرد رابه اسم یمانی نام بردند.

مثلا امام باقر (ع) در کتاب کمال الدین ص-331 می فرمایند: از جمله نشانه های ما سفیانی از شام ویمانی از یمن قیام می کند.

اسم دومی که در روایات گفته اند منصور است ،البته منظور لقبش است منصور الیمانی .

حدیثی از امام باقر (ع) :درکتاب معجم احادیث مهدوی – ج3، ص275و چون سفیانی بر ابقع و منصور یمانی پیروز می شود و ادامه حدیث.. .که اینجا امام باقر(ع) لقب منصور را به ایشان داد .(البته نمی توانیم بگوییم هر منصوری در روایات است پس حتما یمانی است)

در بعضی روایت ها لقب خلیفه یمانی و در بعضی روایت ها لقب قحطانی به ایشان داده اند. ولی گفتیم آن احادیث معتبر بیشتردر بحث یمانی اشاره کرده است.

زمان قیام یمانی کی است ؟ تعیین زمان دقیق قیام برای یمانی مشکل است ، چون قیام یمانی هم زمان ⬅️ باظهورحضرت (ع) است. اگر ما بگوییم قیام یمانی در فلان سال است پس ظهور حضرت راهم می توانیم بگوییم .

اما روایت های متعددی با پیوستگی قیام یمانی و سفیانی روایت دارند.از جمله در حدیثی معتبر از امام صادق (ع) : در کتاب الغیبة نعمانی- ص316 می فرمایند : یمانی وسفیانی مانند دواسب مسابقه اند یعنی هم زمان درکنار هم هستند .

اینقدر این قضیه هم زمان بودند  قیام یمانی و
سفیانی مُسلم است که درزمان امام صادق (ع) یک کسی ادعا کرد سفیانی است وخروج کرده, آقا گفت کی و چگونه سفیانی قیام کرده؟⁉️  در حالی که کسی که چشم او را از کاسه در می آورد (همان یمانی) هنوز از صنعا خروج نکرده است.

پس قیام یمانی و قیام سفیانی ازنشانه های معتبر است و از علامت های ظهور است که همزمان هستند.

همچنین دریک روایتی از آقا رسول الله (ص)در کتاب الفتن -ص237 آمده که قحطانی بدون مهدی (ع)نخواهد بود.و همزمانی قیام یمانی و امام زمان (ع) اشاره می کنند…

روایت معتبری از امام صادق (ع): در کتاب الغیبة شیخ طوسی -ص446 آمده است که ⬅️خروج سه نفر ،خراسانی ،سفیانی ، یمانی در سال وماه و روز واحد خواهد بود که این روایت ، روایتی است که منبعی قوی دارد.

ادامه دارد…..

برگرفته از فایل حدیث شناسی مهدوی شماره15
استاد عبادی

حدیث شناسی مهدوی 15
برررسی روایات یمانی 1

نوشته‌های مرتبط

شهادت یا رحلت پیامبر

Montazer

اﮔﺎﻫﻲ امام زمان بر ﺍﺣﻮﺍﻟﺎﺕ ﺟﺎﻣﻌﻪ ﻱ ﺷﻴﻌیان

Montazer

ضرورت طرح مباحث مهدويت و ابعاد ان قسمت دوم

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد