متن مهدوی

حدیث شناسی بخش پانزدهم

حدیث شناسی

⬅️سلسله مباحث حدیث شناسی مهدوی شماره6⃣1⃣
ادامه بررسی احادیث یمانی 2

مکان قیام یمانی : روایت های متعددی مکان قیام یمانی و محل پیدایش جنبش آن رایمن دانسته اند.

حدیثی از امام باقر (ع)در کتاب کمال الدین -ص331 آمده که خروج سفیانی از شام وخروج یمانی از یمن است و ……… حدود 6-7حدیث داریم که محل قیام یمانی را یمن می داند و اینکه واقعا خودش یمنی باشد یا نه  جای بحث دارد⁉️ ولی محل قیامش یقینا یمن خواهد بود.

متاسفانه در سی دی” ظهور بسیار نزدیک است” و در بعضی از سایت ها گفته اند یمانی همان سید حسن نصرالله است چرا ؟ چون آبا و اجدادش دریمن زندگی می کردند. خود سید حسن نصرالله گفت به هیچ عنوان آبا واجداد ما در یمن نبوده اند. نباید بی دلیل چیزی رابه چیزی نسبت و تطبیق  غلط بدهیم.

راجع به یمانی ،روایتی در کتاب الغیبة نعمانی است که می گوید هر گاه یمانی قیام کرد به او بپیوندید ،به یاری او بشتابید و جزء لشکرش بشوید، در هنگام خروج یمانی، خرید و فروش اسلحه حرام است و……
این حدیث از لحاظ سندیت ضعیف است و هیچ مرجع تقلیدی حکم نداده که در زمان قیام یمانی خرید و فروش اسلحه حرام باشد وروایات معتبری هم  نداریم که بگوید یمانی که قیام کرد حتما بروید جزء یارانش بشوید ،نه وظیفه ما حمایت معنوی از یمانی است. مثلا همان طور که الان از انصارالله حمایت می کنیم. یمانی از اطرافیان و هم وطنی هایش حتما لشکری دارد نیازی نیست که ما از این جا برویم .خود آیت الله طبسی هم مطلب راتأیید کردند, پس وظیفه ی ما درمورد یمانی حمایت مادی و معنوی است !

مطلب یاد شده فقط در یک روایت الغیبة نعمانی -ص269  آمده است و روایت خبر واحد بوده وبه همین دلیل نمی توانیم خیلی به این روایت استناد بکنیم. ❌ در رابطه بایمانی احادیثی وجو دارد که درمورد همان حمایت مادی و معنوی است. پیوستن به یمانی وظیفه ی همه ی مانیست بلکه این مسئوليت وظیفه ی کسانی است که در آن مناطقی که یمانی قیام می کند ,در آن منطقه حضور داشته باشند.

در رابطه با سرانجام یمانی که آیا قبل از ظهور شهیدمی شود، یا به محضر امام زمان (عج) می رسد⁉️ در این زمینه روایت معتبری نداریم،و سیر حرکت یمانی به طور خیلی دقیق در روایات ما نیامده است و در بعضی روایت های اهل سنت آمده که به معصوم نمی رسد . و چون به معصوم نمی رسد، نمی توان خیلی این روایات را مورد اهمیت قرار بدهیم. روایاتی که در این زمینه وجو دارد  ، ضعیف است در کتاب الفتن ابن حماد است و یا بعضی از روایات هاسند ضعیف دارند به همین دلیل ، نمی توانیم در رابطه باسیر حرکتی یمانی که دقیقا از کجا شروع و به کجا ختم می شود اظهار نظر کنیم.

در رابطه بایمانی می توانیم این مطالب راقبول کنیم که

یمانی قیامش حتمی است.
ازیاران امام زمان(عج)خواهد بود
قیامش از یمن خواهد بود.
اسمش مشخص نیست و در روایات بیشتر یمانی گفته شده است.

و اینکه دقیقا شهید می شود یانه وسیر حرکتی اش کجا است این هارانمی توانیم از روایات استنباط کنیم .

یمانی 2 ویژگی مهم دارد

1⃣قیامش در سرزمین یمن است ونه ازبصره عراق که این احمد الحسن ادعا می کند که من یمانی هستم.

2⃣جنبش یمانی همزمان است با جنبش سفیانی،یعنی اگرکسی الان بیاید بگوید یمانی هستم ،دروغ می گوید سفیانی هنوز خروج نکرده است.

این دو دلیل ،دلیل بسیار راهگشایی است  برای اینکه یمانی را ازیمانی های دروغین تشخیص بدهیم.

بر گرفته از فایل حدیث شناسی مهدوی شماره16
استاد عبادی

حدیث شناسی مهدوی 16
برررسی روایات یمانی 2

نوشته‌های مرتبط

عید نوروز در کلام اهل بیت و اعمال نوروز

Entezar

پس از ظهور از نگاه زرتشت

Montazer

ابدال چه کسانی هستند

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد