متن مهدوی

حدیث شناسی بخش بیست و یکم

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

⬅️سلسله مباحث حدیث شناسی مهدوی شماره21
بررسی روایات  سفیانی 5

درروایت معتبر از امام باقر(ع) داریم سفیانی بعد ازجنگ قرقیسیا سپاهی را به سمت کوفه گسیل می دارد. کتاب الغیبة نعمانی -ص288

بعد از اینکه سفیانی به کوفه حمله می کند، درآنجا جنگ و کشتار بسیار زیادی راه می اندازد. امام باقر(ع)
در حدیث معتبری می فرمایند : کتاب الغیبة نعمانی -ص288 سفیانی سپاه هفتاد هزار نفری را به کوفه گسیل می دارد آنها برخی از اهل کوفه رامی کشند برخی رابه دارمی آویزندو برخی را اسیر می کنند.
(این هفتاد هزار نفردر روایت به معنای کثرت وخیلی زیاد است )

در روایت معتبر دیگری امام باقر(ع)می فرمایند :
کتاب الغیبة نعمانی -ص311 مردان شما خود را از او مخفی کنند زیرا خشم وکینه او تنها متوجه شیعیان ماست و تنها بر کشتن آنها حریص است اما به زنان ان شاءالله آسیبی نمی رسد.( پس طبق حدیث معتبر از امام باقر (ع)به زنان شیعه از شر سفیانی آسیبی نمی رسد به همین خاطرمی گوییم داعش سفیانی نیست ،چون داعش زنان را اذیت می کند)

↩️دررابطه با اینکه حاکمیت عراق مقابل سفیانی مقاومت می کند یانه؟ در روایات خیلی بحث نشده شاید به این خاطر باشد که عراق در آن زمان حکومت سست و حاکمیت خیلی آشفته ای داشته باشد و نتوانند دفاع کنند.

سفیانی وقتی که عراق را تصرف کرد به سمت مدینه حمله می کند چرا ؟ چون مطلع می شود امام زمان (عج)در مدینه است این قضیه بعد از صیحه ی آسمانی رخ می دهد ،صیحه که رخ داد زمزمه هایی از امام زمان (عج) در جهان می پیچد. امام زمان (عج) اول مخفیانه به مدینه می روند ،چون شیعیان عربستان در مدینه هستند، سفیانی متوجه می شود پس لشکرش را به سمت مدینه می فرستد که آقا را از بین ببرد.

امام باقر(ع)در روایت معتبری در کتاب الغیبة نعمانی -ص288می فرمایند :”و سفیانی سپاهی را به مدینه گسیل می دارد،مهدی(عج) از آنجا به سمت مکه کوچ می کند و به فرمانده ی سپاه سفیانی گزارش می دهند که مهدی (عج)به سمت مکه رفته است ( یعنی سفیانی وقتی لشکر به سمت مدینه می بردآقا متوجه می شوند و به سمت مکه می روند تا از شر سفیانی در امان بمانند)

در روایات هم راجع به مقاومت حاکمیت حجاز چیزی نوشته نیست ، می توانیم بگوییم به این خاطر است که حکومت مقتدری درحجاز نیست یا اصلا خود حجازی ها اهل سعودی با خود سفیانی هم دست هستند.

سفیانی خودش در کوفه است ولی یک لشکر به سمت مدینه می فرستد،لشکرسفیانی مدینه می رود ومی بیند اثری از امام زمان (ع) نیست،کشت وکشتار فجیعی راه می اندازد و بعدلشکر به سمت مکه حرکت می کند،تا امام زمان (عج) را که در مکه است از بین ببرند،در آنجا نشانه ی مهم حتمی ظهور(خسف بیداء) رخ می دهد.زمین دهان باز می کند و لشکر سفیانی به زمین فرو می روند.

یک لشکر سفیانی در عراق مانده،امام زمان(عج)
اعلان ظهور می کند :«الا یا اهل العالم انا المهدی»

ندای جهانی اش را می دهد و به سمت عراق می رود که عراق را از شر سفیانی پاک بکند، در عراق جنگی بین سپاه امام زمان (عج) وسپاه سفیانی رخ خواهد داد. بعضی روایت ها نوشته اند سفیانی از امام زمان(عج) اطاعت می کند  و از عمل خودش پشیمان می شود ،مثل روایتی که درکتاب معجم الاحادیث مهدوی -ج 3،ص 313 آمده این روایت مرسلِ است و اصلا سند درستی ندارد و ما نمی توانیم این روایت را بپذیریم .

پس روایاتی که می گوید سفیانی از امام زمان(عج) اطاعت می کند و پشیمان می شود روایت های معتبری نیستند.

سفیانی سرانجام توسط یاران حضرت (عج) کشته می شود حدیثی از امام باقر(ع) می فرماید: که سپس امام مهدی(عج) می فرماید این مرد سفیانی  ازاطاعت من سر بر تافته او را بکشید. که می گویند بر سنگ بیت المقدس گردنش زده می شود یا در بعضی روایت ها کوفه نوشته شده است. یا می توانیم اینطور بگوییم چون امام زمان (عج) به سمت بیت المقدس می روند آنجا سفیانی را می کشد.

مدت اقدامات سفیانی؛ طبق روایت معتبری: سفیانی از حتمیات است در حدیث الغیبة نعمانی -ص310 از ابتدای حرکت او تا آخرش 15ماه طول می کشد، 6 ماه  جنگ می کند و 4 کشورفلسطین ،سوریه، اردن و لبنان را می گیرد و 9 ماه حکومت می کند.

روایتی هم که می گوید سفیانی مدت حکومتش به جای 9ماه ،8ماه است که روایتش خیلی ضعیف نیست .

برگرفته ازفایل حدیث شناسی مهدوی شماره21
استاد عبادی

نوشته‌های مرتبط

علم امام زمان(عج)

Entezar

چگونگی قیام حضرت مهدی قسمت دوم

Entezar

ابدال چه کسانی هستند

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد