متن مهدوی

حدیث شناسی بخش اول

حدیث شناسی

⬅️سلسله مباحث حدیث شناسی شماره 1⃣
بررسی کتب معتبر حدیث مهدوی


درسلسله مباحث حدیث شناسی مهدوی   احادیث معتبر و غیر معتبرمهدوی را بررسی می کنیم .

چند نمونه از احادیث غیر معتبر و معتبر را در بحث علائم حتمی و بعضی ازعلائم غیر حتمی ظهور ،مخصوصا درعلامات حتمی  روایت ها را بررسی می کنیم.

چون متأسفانه در کانال های تلگرامی و شبکه های اجتماعی و سایت ها و بعضی از سایت های خبری معتبر ،متاسفانه  مطالبی در باب علائم ظهور ذکر می شود که سر سوزنی اعتبار ندارد..!!

ما در عرصه مهدویت 3 کتاب  معتبر ودست اول داریم:

1⃣ الغیبة __نوشته علامه نعمانی
2⃣الغیبة __نوشته شیخ طوسی
3⃣کمال الدین و تمام النعمة __شیخ صدوق.

این 3 کتاب به عنوان 3 کتاب معتبر در عرصه مهدویت است. از بین این 3 کتاب ، کتاب الغیبة نعمانی معتبر تر است.

اما یک نکته بسیار مهم
آیا معتبر بودن این 3 کتاب به این معنی است که من هر حدیثی از این کتاب ها پیدا کردم معتبر است  یعنی اگه  یک حدیثی را دیدم که آخر متن نوشته منبع از الغیبة نعمانی بگوییم حدیث معتبر است اصلا چنین چیزی نیست.  وقتی می گوییم معتبر ،منظور نسبت به کتب دیگر ،احادیث معتبر در آن بیشتر است.  و این به معنای اعتبار صددر صدی آن کتاب نیست.

شیعه هیچ کتاب حدیثی ندارد که ادعا بکند صددر صد درست است( این از افتخارات شیعه است و برای ماضعف نیست). چون شیخ کلینی، شیخ طوسی، شیخ صدوق نعمانی، هر چند مقام بالایی داشتند ولی انسان بودند،ممکن است یک اشتباهی بکنند و یک حدیث جعلی در کتابشان  وارد شود.

واز طرفی هم فقط بگوییم این سه کتاب ,یعنی بقیه کتاب ها ارشاد مفید، احتجاج شیخ طبرسی و کتب دیگر در عرصه مهدویت  آن ها معتبر نیست  نه، چنین حرفی نزدیم این سه کتاب اعتبارش بیشتر است. بقیه کتب, احادیث معتبر در آنها است و هیچ کتابی را صددرصد نمی توانیم بگوییم تمام احادیثش درست است.

بعضی از این روایت ها که در شبکه مجازی است و زیرمطلب  آدرس  می دهند فلان کتاب, فلان صفحه اصلا دروغ است  شما مراجعه بفرمایید به این صفحه ها  ،چنین چیزی پیدا نخواهید کرد.

مانند قضیه حادثه منا که حدیث جعل کردند،
بحارالأنوار- ج53 , ص18 شما بروید بحار را نگاه کنید ،چنین حدیثی در آنجا نیست .

توصیه حقیر به شما عزیزان این است که این سلسله مباحث حدیث شناسی مهدوی راحتما پیگیری کنید. چون شبکه های اجتماعی پراز احادیث  غیر معتبر است. و برای ما آزار هنده است که این احادیث جوان های ما و شیعیان ما را از راه  اصلی خودش منحرف می کند.

برگرفته ازفایل حدیث شناسی مهدوی شماره 1
استادعبادی

حدیث شناسی مهدوی شماره 1
بررسی کتب معتبر حدیث مهدوی

نوشته‌های مرتبط

طول عمر امام زمان (عج)

Entezar

اعتقاد عمیق اهل سنت به مهدویت

Montazer

نقش مردان در ارتباط خانواده با امام زمان

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد