داستان های امام زمان متن مهدوی

توصیه های امام زمان به عالمان و رهبران دینی

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

تشــــــــــــرفـــــــــــات

توصیه های امام زمان به عالمان و رهبران دینی

8 توصیه های سلوکی به عالمان و رهبران دینی

امام زمان(عج) همچنان که چتر حمایت اعتقادی خویش را بر سر وکلای عامّ خویش در عصر غیبت گسترانیده اند و لحظه ای از توجه به مسائل شیعیان خود غافل نیستند، شرایط و لوازمی را در خصوص نحوة سلوک عالمان و رهبران دینی با مردم لازم شمرده اند. این مهم در توقیعات و بیانات آن حضرت(ع) در برخی از تشرفات و دیدارها آشکار است.

مرحوم آخوند ملاعلی همدانی(ره) نیز نقل کردند که پس از انجام عملی جهت شرفیابی به محضر امام زمان(عج) در عالم رؤیا شیخ عبدالکریم حائری(ره) را می بیند که در یکی از خیابان های شهر راه می رفت و فقرای زیادی به دنبال ایشان می رفتند و از وی پول می گرفتند. در آن حال، نگاه شیخ به آخوند همدانی می افتد و می گوید:

«من از طرف حضرت بقیةالله، امام زمان(عج) دستور می دهم که به فقرا توجه نموده، آنها را دست خالی برمگردان».

مرحوم آخوند از همان وقت، به هر فقیری که از ایشان درخواست کمک می کرد، کمک می کردند و در پاسخ کسانی که از تأمین بودجة آن می پرسیدند، می گفتند:

«من مطمئنم که امام زمان(عج) خودشان مسئول این بودجه هستند و این از برکت وجود آن حضرت است»

 

همچنین آن حضرت(ع) در خلال تشرفات عالمان به محضر گرامی شان، آنان را از تمسک به شیوه ها و روش های علمی غیر از طریق اهل بیت(ع) منع نموده اند. از آن جمله در مکاشفه ای که در بیداری برای عالم جلیل القدر مرحوم آیت الله میرزا مهدی اصفهانی پس از توسّلات فراوان، در مورد پرسش از روش ها و مسلک های مختلف فلسفی و عرفانی واقع شد، چنین پاسخ فرمودند که: «جستجوی معارف، جز از راه ما خاندان [پیامبر]، مثل انکار نمودن ماست و خداوند مرا برپا داشته است و من حجت خدا ـ پسر حضرت عسکری(ع)
هستم».

آن مرحوم، بعد از آن، خود بر مبنای قرآن و اهل بیت(ع) روش علمی، سلوکی جدیدی را پایه گذاری کردند که محتوای آن نزد برخی از شاگردان وی موجود است.

9 واگذار کردن برخی از مأموریت های ویژه

در جریان برخی از تشرفات و دیدارهای علما با امام(عج)، آن حضرت، علاوه بر مواردی که تاکنون بیان شد، مأموریت های ویژه ای را به ایشان واگذار نمودند. از جملة این مأموریت ها می توان موارد زیر اشاره کرد:

 

الف ـ فرمان به شیخ مرتضی انصاری مبنی بر ماندن در کربلا و انجام فرمان امام(عج) ناقل این جریان مرحوم آیت الله سید علی شوشتری، استاد اخلاق و عرفان شیخ است. وی نقل می کند که در یکی از سفرهایی که از نجف اشرف به کربلای معلّا مشرف شدند، به ترتیبی که خود می گوید، متوجه تشرف شیخ مرتضی به محضر امام زمان(عج) می شود و حضرت، ایشان را مأمور امری می فرمایند و تا آن امر به انجام نمی رسد، اجازة خروج شیخ را از کربلا صادر نمی فرمایند.
امّا پس از آنکه سید شوشتری از او دربارة آن امر سؤال می کند، ایشان پاسخ می دهد که از اسرار است.

 

ادامه دارد…

منابع:

گونه شناسی تشرفات

 

نوشته‌های مرتبط

نقد عرفان های نو ظهور قسمت نوزدهم

Montazer

داستان احمد بن اسحاق امام و جانشين پس از حضرت مهدی

Entezar

همراهان حضرت مهدی(عج) موقع ظهور

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد