تفسیر دعای عصر غیبت

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سی و چهارم

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

تفسیر دعای عصر غیبت

قسمت سی و چهارم


روایتی است در کتاب الغیبة شیخ طوسی حدودا ص 440 ، روایت خیلی زیبایی است! می گوید آن زمانی که حضرت مهدی (عج) به عراق تشریف آوردند به مسجد کوفه میروند تا خطبه ای بخوانند، حضرت بالای منبر می رود تا خطبه خواندن را شروع کند!

وقتی حضرت شروع به صحبت می کند مردم از شنیدن صدای حضرت و این شوق و شوری که دارند به گریه می افتند! و روایت می گوید؛ صدای گریه ی مردم آنقدر بلند می شود که دیگر صدای حضرت به گوششان نمی رسد!

این را هم باید در نظر بگیریم که صرف این دیدن کافی نیست! دیدنی مهم است که همراه با معرفت باشد!

شخصی به عنوان شلمغانی ، که بعضی ها میگویند، خود امام و بعضی ها می گویند نایب سوم حسین بن روح، او را به عنوان وکیل امام زمان (عج) قرار داد، که مردم وجوهات به او بدهند!!

این آقای شلمغانی، کم کم بعد از مدتی ادعای نیابت کرد و کار به جایی رسید که از ناحیه ی مقدس امام زمان (عج) برای این فرد لعن صادر شد، یعنی کسی که به درجه ی وکالت امام می رسد و…!

داریم افرادی که ائمه را دیدند، شمر، ابن ملجم، عمر بن سعد اینها امام را دیدند، ولی چون دیدارشان با معرفت نبود به آن بلا دچار شدند.

کسانی که به ما می گویند، ذکری ،دعایی به ما یاد بده که بتوانیم امام زمان را ببینیم! در درجه ی اول می گوییم مهم شناخت امام زمان (عج) است، نه دیدن حضرت!!  برفرض ببینی، معرفتی نسبت به حضرت نداشته باشی، چه فایده ای دارد!؟

آن عزیزانی که در روی تطبیق ظهور کار می کنند و می گویند فلان چیز همانی است که در روایات گفته است، فلان واقعه همان است، پس حتما چند ماه دیگر ظهور است!! به آنها می گوییم برفرض که حضرت هم ظهور کرد، وقتی ما حضرت را نشناسیم چه فایده ای برای ما دارد!! ؟ نه می توانیم یارش بشویم! نه می توانیم کمک کارش بشویم!! به عنوان یک انسان نخودی این وسط هستیم، نه دشمن هستیم و نه دوست، این وسط خنثی هستیم!!

حدیث امام باقر(عج) که می گوید، با معرفت به امامت بمیری همانند کسی هستی که در خیمه ی امام زمانت بودی! و بعد می گوید نه، بلکه بالاتر!! بلکه در خیمه ی پیغمبر (ص) و همراه پیغمبر (ص) مشغول جنگ با دشمنان بودی! ″معرفت″ این قدر مهم است که این همه  تأکید می کنیم!

ادامه دارد …

استاد احسان عبادی

نوشته‌های مرتبط

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت چهل و چهارم

Montazer

شرح و تفسیر دعای عصر غیبت قسمت پنجم

Entezar

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سی

Entezar
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد