تفسیر دعای عصر غیبت

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سی وسوم

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

تفسیر دعای عصر غیبت

قسمت سی وسوم


داستان علی بن مهزیار اهوازی، داستان قشنگی است، که بحث ملاقات با حضرت رخ
می دهد!

علی بن مهزیار خیلی دلش می خواست امام زمان (عج)را ببیند، 20 سفر حج رفت و حضرت را ندیدو به خودش گفت دیگر سفر حج نمی روم چون حضرت را نمی توانم ببینم!

می گفت در کنار کعبه بودم، داشتم مناجات می کردم که ناگهان فرد جوانی آمد زیبا بود، به او گفتم تو امام زمان (عج) هستی؟ گفت من فرستاده ی حضرت حجت هستم، از کاروانت جدا شو و نیمه های شب آماده باش، ما می آییم و با هم به محضر حضرت می رویم!

نیمه های شب شد، مدتی را رفتند، آن فردی که همراه علی بن مهزیار بود اسبش را توقف داد و گفت اینجا بایست تا نافله بخوانیم!
جالب است هم در داستان سید رشتی که به محضر حضرت رسید هم در این داستان، بحث نافله خواندن تأکید شده! نافله ی شب، چون در نیمه های شب بود.

در بعضی از حوزه های علمیه، آنهایی که در حجره های خودشان می خوابند، آن طلبه ای که نماز شب نخواند را از حجره بیرون می کنند!

شاید گفته شود این چه سخت گیری هست!؟ از نظر ما سخت گیری است، آیت الله بروجردی یک زمانی نیمه های شب داشت از کنار حجره های طلبه ها رد می شد دید اکثریت خواب هستند، فردا درس را تعطیل کرد! گفت; طلبه ای که نماز شب نخواند به درجات بالا و عالیه نمی رسد!

سید علی آقای قاضی رحمة الله علیه عارف بزرگ می گوید; ما ندیدیم احدی را که به مقامات عالیه برسد و اهل نماز شب نباشد!

نافله شب و نماز صبح را خواندند و رفتن تا به در خیمه حضرت رسیدند، آن فردی که همراه علی بن مهزیار بود گفت؛ اجازه بده من بروم از حضرت اجازه بگیرم، آیا حضرت تو را می پذیرد!

علی بن مهزیار  دل توی دلش نبود که آیا حضرت او را می خواهد یا نه!! آن طرف رفت و آمد و گفت؛ بله حضرت تو را پذیرفته، علی بن مهزیار به داخل رفت و سلام کرد، حضرت حجت(عج) به علی بن مهزیار می گوید؛ تا به حال کجا بودی! که ما دنبال تو می گشتیم!!

علی بن مهزیار هم می گوید من دنبال شما می گشتم ولی راه را پیدا نمی کردم, شما خودتان را به ما نشان نمی دادی!! (در اینجای روایت می گوید حضرت داشت با انگشتان خود روی خاک ها اشکالی را می کشید، حالا سِرش چه است نمی دانیم!)

حضرت با یک حالت تقریبا ناراحتی!! به علی بن مهزیار گفت؛ ما خودمان را به شما نشان ندادیم؟ خود شما کارهایی کردید که باعث شده ما را نبینید! تقصیر خودتان است، تقصیر ما نیست!! شما سه کار را انجام دادید که با این کارها ما از شما دور شدیم!

1- مالهایتان را روی هم گذاشتید و پول روی پول و سرمایه گذاشتید و در راه ما خرج نکردید!

2- صله ی رحمتان را قطع کردید و دیدار همدیگر نمی رفتید، دیدار اقوام نمی رفتید.

3- به فقرا سخت گیری می کردید نه تنها کمکشان نمی کردید، بلکه سخت گیری هم می کردید!!

می گوید شما این کارها را انجام دادید که از ما دور شدید! مشکل از ما نیست، مشکل از خودتان است!طبق برخی نقل ها علی بن مهزیار چند روزی پیش حضرت بود.

و یک نقل این را می گوید; وقتی می خواست همان روزهای اول برگردد حضرت به او می گوید؛ چند روزی هم پیش ما بمان! (خیلی جالب است انسان! حضرت به او بگوید یک چند روز دیگر پیش ما بمان)  علی بن مهزیار چند روزی پیش حضرت می ماند و آنجا خود حضرت به او می گوید; علی بن مهزیار می خواهی برگردی ما دیگر مانع ات نمی شویم، می توانی برگردی!! علی بن مهزیار از خیمه بیرون می آید سوار بر اسبش می شود، تا بالای تپه ها می رود و وقتی عقب را نگاه می کند دیگر خیمه را نمی بیند و آن خیمه غیب و غایب می شود!

علی بن مهزیار وقتی به اهواز برمی گردد، می گفتند که حال و حواس درستی نداشت! از وقتی حضرت را دیده بود، دیگر مجنون شده بود! و دست خودش نبود و مثل مست ها راه می رفت! و بعد از مدتی هم به رحمت خدا رفت و قبرش در اهواز است.

اینکه می گوید «وَاجْعَلْنٰا مِمَّنْ تَقِرُّ عَیْنُهُ بِرُؤْیَتِه..» خدایا ما را از کسانی قرار بده که چشم شان به جمال حضرت روشن شد! اینطوری است وقتی کسی با حضرت اُنس بگیرد، آنهایی که نماز شب می خوانند، آنهایی که به حضرت زیاد نزدیک تر هستند! چهره شان نورانی تر و زیباتر است، امثال حضرت امام (ره)، آیت الله بهجت، حضرت آقا، اینها را اگر انسان نگاه کند چهره ی واقعا نورانی دارند!

حتی کسانی بودند که مخالف رهبری بودند، ولی وقتی وارد حسینیه ی امام شدند و رهبری را از نزدیک دیدند، اشک شان جاری شد!! آن بحث جذبه ی معنویی و…

ان شاءالله خدا ما را هم جزء کسانی قرار بدهد که، در زمان غیبت ایشان را ببینیم و همچنین زنده باشیم تا ظهورش را ببینیم!

ادامه دارد …

استاد احسان عبادی

نوشته‌های مرتبط

شرح دعای عصر غیبت قسمت دوازدهم

Montazer

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت سی و ششم

Montazer

تفسیر دعای عصر غیبت قسمت پنجاه و چهارم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد