پرسمان دین

اللهم سهل محرجه چه معنی دارد

داستان های امام زمان(عج)-بیت ظهور

پرســـــش و پاســـــــخ مهــــــدوے

«اَللّهُمَّ سَهِّلْ مَخْرَجَهُ» یعنی چه؟!

همانگونه که برای فراهم آمدن مقدمات و شرایط ظهور تلاش می کنیم برای اتمام کار و پیروزی
حضرت(عج) نیز باید کوشش کنیم و … به عبارت روشن تر برای کمتر شدن چالش ها و سختی های دوران ظهور هر کاری که می توانیم انجام دهیم.

ظهور امام زمان(عج) با مشقات و سختی های زیادی همراه خواهد بود و چنین نیست که همه مشکلات و کاستی ها به راحتی و آسانی حل شود و یا هنگام ظهور امام زمان(عج)، مانع و دشمنی فراروی ایشان وجود نداشته باشد یا همه چیز و همه کس به سرعت و فوری تسلیم آن حضرت(عج) گردند!! بلکه ظهور هنگامه ای سخت و دشوار است و به همین جهت در دعا از خدا می خواهیم که ظهور و قیام و او را آسان گردان و تسهیل ببخش:«اللَّهُمَّ أَرِنِی الطَّلْعَةَ الرَّشِیدَةَ وَ الْغُرَّةَ الْحَمِیدَةَ وَ اکْحُلْ نَاظِرِی بِنَظْرَةٍ مِنِّی إِلَیْهِ وَ عَجِّلْ فَرَجَهُ و سَهِّلْ مَخْرَجَهُ وَ أَوْسِعْ مَنْهَجَهُ وَ اسْلُکْ بِی مَحَجَّتَهُ فَأَنْفِذْ أَمْرَه‏ …»؛ « خدايا آن جمال با رشادت، و پيشانى ستوده را به من بنمايان، و با نگاهى از من به او ديده ام را سرمه بنه، و در گشايش امرش شتاب كن، و درآمدنش را آسان گردان، و راهش را وسعت بخش، و مرا به راهش درآور، و فرمانش را نافذ كن و پشتش را محكم گردان» (دعای عهد).

یک بخش این آسان سازی مربوط به خدا و عنایات و امداهای غیبی اوست؛ اما بخش دیگر آن مربوط به ما و اقدامات حساب شده و اساسی ما برای یاری امام زمان(عج) و فراهم ساختن بسترها و مقدمات ظهور است. همان طور که ما زمینه سازی جمعی انجام دهیم، باید زمینه سازی فردی هم داشته باشیم و وجود خود را وقف قیام مهدوی کنیم.

همان طور که برای تسریع در ظهور امام زمان(عج) زمینه سازی کنیم باید برای رفع موانع ظهور نیز زمینه سازی و کمک کنیم تعداد دشمنان حضرت(عج) کمتر شود.

همانگونه که برای فراهم آمدن مقدمات و شرایط ظهور تلاش می کنیم برای اتمام کار و پیروزی حضرت(عج) نیز باید کوشش کنیم و … به عبارت روشن تر برای کمتر شدن چالش ها و سختی های دوران ظهور هر کاری که می توانیم انجام دهیم.

بر این اساس، «اللهم سهل مخرجه» یک دعای ساده نیست بلکه نظام نامه ظهور است. عهد و پیمان ما برای شکل گیری و پیروزی انقلاب مهدوی است. نقشه راه منتظران برای رسیدن به حکومت جهانی است.

نوشته‌های مرتبط

امام غايب چه فايده اى براى مسلمانان دارد

Entezar

آیا شیطان میتواند درخواب به شکل انبیاء واولیاء یا بصورت امام زمان علیه السلام بیاید؟

Montazer

چگونه امامت حضرت مهدی در سن پنج سالگی ممکن است

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد