متن مهدوی

اعتقاد به منجی در زرتشت

اعتقاد به منجی در زرتشت

اعتقاد به منجی در زرتشت

منجی در زرتشت (سوشیانس)

محور اصلی بحث در مقاله حاضر، ظهور منجی آخر الزمان است که در متون کهن زرتشتی از آن به سوشیانس، یعنی سود دهنده و خیر خواه، تعبیر می شود. این برگزیده الهی، زمانی که جهان آکنده از تباهیها شود، در بخش مرکزی زمین ظهور خواهد کرد. سوشیانس از فرزندان زرتشت است که نطفه اش به شیوه معجزه آسایی در دریاچه نگهداری می شود و مادر او دوشیزه ای است از نژاد زرتشت پیامبر. این شخصیت الهی درصفات و ویژگیها شباهت خاصی به زرتشت پیامبر خواهد داشت.
سوشیانسها از خاندان زرتشت هستند و مادرشان هم از نژاد زرتشت می باشد. مادر سوشیانس یا استوت ارت «گواگ پد» نام دارد یعنی پیروز بر همه چیز، زیرا کسی را به دنیا می آورد که بر همه چیز پیروز خواهد شد. (27)
27) همان منبع، بندهای 110 و 117 و 128
سوشیانسها دارای صفت «اشو» یعنی پرهیزکار و با تقوا هستند. آنان خردمندترین مردم می باشند و به پاکی و بی آلایشی توصیف شده اند. (28)
28) اوستا، یسنای 13، بند 3
برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما
امام زمان در آیین زرتشت

monj2 - اعتقاد به منجی در زرتشت

جاماسب

جاماسب در کتاب «جاماسبنامه» از زرتشت نقل مي کند که مي گويد:
مردي بيرون آيد از زمين تازيان، از فرزندان هاشم، مردي بزرگ سر، بزرگ تن و بزرگ ساق و بر آيين جد خويش
و با سپاه بسيار و روي به ايران نهد و آباداني کند و زمين را داد کند.».!
..پی نوشتها:
1]:بشارات عهدين،ص243 و237..!

ارتباط با موعود در اعتقاد زرتشتیان

در اعتقاد زرتشتیان پس از هزاره‌ی زرتشت، پیروان این دین هیچگونه ارتباطی با موعود خود نداشته‌اند و منتظر به دنیا آمدن سوشیانت هستند. حال آنکه اندیشه تشیع بر آن است که زمین خالی از حجت نخواهد بود. مهدی موعود(عج‌الله‌تعالی‌فرجه) به دنیا آمده و در بین مردم زندگی می‌کند و به واسطه نایبانی خاص با پیروانشان ارتباط دارند.

حدیث امام صادق(ع) درباره موعود

امام صادق علیه‌‏السلام فرمودند: إنَّ الأرضَ لا تَخْلُو إلّا وَفِیها إمامٌ، كَیْما إنْ زادَ المُؤمنونَ شَیْئا رَدَّهُمْ، وإنْ نَقَصُوا شَیْئا أتَمَّهُ لَهُم؛ زمین هیچ گاه خالى از امام نمى‏‌ماند تا اگر مؤمنان چیزى [به دین] افزودند، آنها را [از این كژراهه] برگرداند و اگر چیزى را كاستند برایشان كامل كند.(2)
البته تفاوت‌ها بیشتر از این مقدار است که دوستان خود با مطالعه متون قبلی به راحتی می‌توانند به این مسائل پی ببرند.
2- کافی، ج1، ص 178.
برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما
ظهور از نگاه زرتشت

monj1 - اعتقاد به منجی در زرتشت

اعتقاد به منجی در اسلام

در دین مبین اسلام تصریح شده است که آینده از آن مستضفان است و به عقیده شیعیان، حضرت مهدی «عجل الله تعالی فرجه الشریف » برای استقرار جهانی آراسته به همه فضایل و عاری از هرگونه زشتی و پلیدی پیکار می کند تا به وعده الهی تحقق عینی بخشد که جاء الحق و ذهق الباطل. (2)
2) اسراء، 81 ; رسول اکرم(ص) فرمودند: و خدای را تبارک و تعالی خلیفه ای است که در آخر الزمان ظهور می کند. در حالی که زمین از ستم و جور پر شده است، آن را از عدل و قسط پر می کند، اگرچه یک روز بیشتر از دنیا نمانده باشد. (ینابیع الموده، سلیمان الحسینی القندوزی، ص 410)
برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما
منجی در دین زرتشت

اعتقاد به منجی در زرتشت

در آیین زرتشت نیز سوشیانسها رسالت تحقق بخشی عدالت در جهان آینده را برعهده دارند; زرتشت، نوید آمدن منجی در دوره پایانی جهان را داده است. دین زرتشت یکی از ادیان الهی است. قرآن کریم و نیز فرموده های پیامبراکرم «صلی الله علیه وآله » مؤید این مطلب است. در آیه شریفه ان الذین آمنوا و الذین هادوا و الصابئین و النصاری و المجوس و الذین اشرکوا ان الله یفصل بینهم یوم القیامة (3) ; منظور از مجوس زرتشتیان می باشند; خداوند تکلیف ایمان آورندگان و پیروان را از کسانی که مشرک هستند، جدا می داند.
پیامبر اکرم «صلی الله علیه وآله » نیز زرتشت (مجوس)را اهل کتاب دانسته و فرموده اند: «ایشان پیامبری داشتند که او را کشتند و کتابی نیز داشتند که آن را سوزاندند.» (4)
3) حج، 17
4) وسائل الشیعه، محمد بن حسن حر عاملی، تهران، ج 11، باب 49 (کتاب الجهاد)، ص 96

monj - اعتقاد به منجی در زرتشت

برای مطالعه بیشتر لینک زیر هدیه ما به شما
سرانجام جهان در ادیان مختلف

منجی در اوستا

اوستا شامل دو بخش اوستای گاهانی و اوستای جدید می باشد; لذا تحقیق پیرامون منجی در دین زرتشت از هر دو بخش اوستا و نیز دیگر کتب معتبر زرتشتیان انجام شده است.
مسلم این است که اعتقاد به ظهور نجات بخش در دین زرتشت وجود دارد; نجات دهنده از خاندان نبوت و از فرزندان زرتشت است و اصولا شخصیتی الهی و آسمانی دارد و در صفات و ویژگیها به پیامبر و دین آور آغازین شبیه و جامع همه خصوصیات اوست. در اوستا می خوانیم که: «فروهرهای نیک توانای پرهیزگاران را که 99999 تای آنها از نطفه زرتشت پاسبانی می کنند، می ستاییم.» (9)
9) اوستا، فروردین یشت، بند 62

 

نوشته‌های مرتبط

ایا خروج سفياني قطعی است

Montazer

تحولات عصر ظهور

کبری خجسته

توصیه هایی برای داشتن عید مهدوی بخش دوم

Montazer
بسیار خوش حال می شویم تا با ارسال نظرات ارزشمند خود مجموعه بیت ظهور را در تولید محتوای بهتر یاری نمایید.

هیچ نظری وجود ندارد